• 78
  çok çok tehlikelidir. sadece fatih hoca değil konu, genel olarak biatçılık çok tehlikeli bir şeydir. hataları, yanlışları görmeyi engeller.

  unutmamalıyız, hepimiz insanız, hepimiz hata yaparız. bunu söyleyince niye büyük tepki gösteriliyor anlamak güç.

  galatasaray'ın kadrosu kağıt üstünde bu kadar iyi görünüyorken bu kadar zorlanıyorsa sıkıntı büyüktür. ve ister istemez ilk olarak teknik ekibe, teknik direktöre bakılır.

  şu kredisi var muhabbetine de anlam veremiyorum. 2 seneyi kupasız kapatmak üzereyiz, romantikler "isterse 10 sene yapmasın" kafasında gibi görünüyor ama kusura bakmayın, ben o kafada değilim. ki bu kafayı anlamak da zor ya, neyse.

  yahu avrupa takımlarını geçtik, zaten avrupada yemediğimiz tokat, yaşamadığımız rezalet kalmadı, yahu lig takımlarına bile üstünlük kuramaz mı bir adam? lig sonuncusuna diş geçiremiyoruz, rize, konya gibi takımlardan 4 yiyoruz.

  fatih terim'in büyük hayranı olarak her şeyi tadında bırakmak gerektiğini savunuyorum, bunun ayıp bir tarafı yok, yoksa biz daha yıllarca yazarız, bu takım niye başarısız, bu takım niye böyle, şöyle.

  galatasaray>fatih terim.
 • 79
  bu akıma göre sebahattin şirin ve serdar ali çelikler hocayı eleştirdiği için yanlışlarını ve göz göre göre gelen başarısızlıkları desteklemeliymişiz. yoksa galatasaray düşmanları tarafındaymışız. bu mantığa göre, destek çıkmış olsalar demek ki fatih terim iyi olduğu zamanlarda karşıt olmamız gerek. dış mihraklar uyduran zihniyetin benzeri.
 • 80
  üç büyüklerin hepsinde ortak bir nokta var: fenerbahçe'de sorgusuz sualsiz başkan ve yönetime biat vardır. beşiktaş'da tüm dünya onlara düşman ve şerefli üçüncülük palavrası vardır, galatasaray'da ise fatih terimcilik vardır. bu üç kulübün kanseri bu anlayışlardır. üçü de bu anlamda ortak noktaya sahiptir. nitekim üçü de modern, avrupa seviyesinde yönetilemiyor, başarıları hep geçici. hatayı kendine aramıyor, her kötü şey dışarıdan her iyi şey kendilerinden ve benzeri bir çok şey daha yazılabilir ama gereksiz.

  terimcilere göre sevmediğimiz birileri terimi eleştiriyorsa biz hemen tek saf hocanın arkasında durmalıyız yoksa düşmanın ekmeğine yağ sürüyormuşuz. o zaman bu kafayla uzun adam terimi desteklediği zaman hepimizin de terime sırt çevirmesi gerekir. aksine referandum zamanındaki hareketinden dolayı büyük bir kitle kendisini destekledi. dolayısıyla bu geçersiz argümanı bir an önce terk etmek gerekir.

  son olarak sadece sportif olarak bakıldığında terim başarısızdır ve başarısız olduğu için de gitmesini istemekten daha doğal ne olabilir? burası bir spor kulübüyse, hayır kurumu değilse, başarı olmayınca ekonomik olarak geri gidersiniz ve kimsenin de kulübü sportif ve ekonomik başarısızlıklara uğratıp istediği kadar kalma hakkı yoktur. yönetim başarısız diye sabah akşam gitsin diyenler aynı zamanda terim de başarısız ve gitsin derlerse kendileriyle çelişmemiş olurlar. aslolan galatasaray deyip her seferinde asololan terime gelmek büyük başarı gerçekten!
 • 81
  fatih hocayı çok seven ve baya eleştiren birisi olarak (sürekli laubalisaray diyorum) takımda bir sene daha kalmasını isteyen biri olarak aralarında bulunuyorum sanırım.

  insanların anlamadığı şey şu sonuna kadar eleştirebilirsin ama dozunu ve geçmişini hatırlayarak bunu iyi ayarlamalısın. elindeki en büyük değeri bir kalemde silemezsin bu vefasızlıktır. şimdi vefasız dedim diye alınıp kızanlar olacak ama durum böyle. evet kötü futbol var ama bir yıl daha fatih terim olması bizi batırmaz veya tepetaklak etmez eğer önümüzdeki şampiyon yapamazsa deriz ki 5 yılda 2 şampiyonluk verdi takımı da oynatamıyor devri bitti %50 bile şampiyonluk istatistiği tutturamıyor yeni bir şeyler deneyelim. kulüp efsanemizdi son döneminde gerekli süreyi tanıdık bundan sonrası yeni bir başlangıçtır denilip konu kapanır.

  şu an bu eleştiriyi yapanlara da saygıyla bakıyorum ama ben bir yıl sonra denmesinin daha doğru olacağını söylerim veya önümüzdeki sezonun ocak ayına kadar olan süreyi görmek isterim.

  ama her maç sonu hoca şöyle böyle hadi yallah git falan kulüp efsanesine her maç sonu bu kin ve öfkeyi yakıştıramıyorum sadece. dediğim gibi yapıcı eleştiri olup gitmesini isteyenleri anlıyorum saygım var ama sırf diğerlerinin bu tavrına karşı terimciysem sonuna kadar terimciyimdir.

  fenerli beşiktaşlı arkadaşlarım "fatih gitsin (hatta fatoş derler genelde sevmedikleri için) bak daha ne hallere düşeceksiniz" "iki sendeledi siz bunu yine kovarsınız sezon sonu işimize gelecek daha da geri gelmez zaten bitti terim efsanesi" gibi şeyler kurarken nasıl da bu adamı savunmayayım.
  rakip takım taraftarları gittiği gün göbek atmak için gün sayıyor biz de kendi efsanemiz gitsin diye gün sayıyoruz. bunun için en az bir sene daha sabredelim bu kadar fevri davranmayın dediğim veya benim gibi diyenler ise terimci oluyoruz.

  heralde derwall döneminde sosyal medya olsaydı abi bu alman geldi iyi hoş sahaları düzeltti ama iki yıl şampiyon yapamadı hadi gitsin memleketine derdik :)

  umarım hoca sezon sonu istediğiniz gibi olur ve bırakır.
  avrupalı iyi bir hoca en az 25-30 milyon euro bütçe ister. idealist bir genç hoca türkiyedeki mevcut ortama gelmez. orta sıra bir hoca gelir bundan iyi mi olur kötü mü olur görürüz. türklerden ise ya okan buruk veya ömer erdoğan gelir onları da görürüz fatih terimden farklı uzun vade de bu kulübe ne kazandırdığını.

  hadi yüklenin şimdi ofsayt butonuna :)
 • 86
  insanları tek potada eritmek doğru değil. fatih terim'in gitmesini isteyenler arasında; hocadan ciddi şekilde haz etmeyen, takıntılı tipler olduğu gibi, rasyonel bir şekilde hocanın performansından ve hatalarından dolayı kan değişikliği isteyenler de var.

  fatih terim'in kalmasını isteyeneler arasında ise; hocayı çok seven ve bu yüzden hocanın arkasında agresif bir tavırla duranlar olduğu gibi, fatih terim dışında ciddi bir plan ve düzgün bir alternatif model göremediği için hatalarına rağmen devam etsin diyenler de var. benim dahil olduğum son kısım. 2014 - 2018 arasını iyi geçirseydin belki zaten fatih terim hiç gelmeyecekti. bu kulübün son getirdiği 3 yabancı hoca; prandelli, riekerink, igor tudor. mancini'yi özellikle saymadım 2013'teki galatasaray'la 2021'in alakası yok çünkü. zaten mancini'yi de tutamadın. bu durumda iyi bir yabancı hoca gelebileceğini bu şartlarda hiç sanmıyorum. yönetimsel, finansal krizler ve boşluklar bu kadar barizken, kulüp içi - dışı bir çok sorun varken büyük bir alan kaplayan fatih terim'in gitmesi, yeni ve güçlü bir yönetimin ikna edici bir planı olmadan sadece fatih terim çıksın - okan buruk gelsin -ki okan buruk'un da saha içi saha dışı tartışılacak bir çok tarafı var - düzelir modeli bana ikna edici gelmiyor. bu yüzden de fatih terimci oluyor ve bazılarına göre dümdüz biatçı yaftası yiyorumdur. belki de sizden daha geniş düşünüyor da olabilirim değil mi?
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!