• 12
  kadıköy'de ceyhun eriş - yusuf şimşek - samuel johnson triosuna karşı ergün penbe'yi tek bırakıp derbi hezimetini tarihi bir mağlubiyete dönüştürmüşlüğü bulunan inat.

  bu inadı en iyi o gece altıncı golde top tıngır mıngır kaleye giderken ekran başında gözleri dolarken vedat'la birlikte koşup kayarak topu çizgiden çıkarmaya çalışan çocuklar bilir...

  şimdilerde fatih terim inadı denilen şey biraz hoca tercihi, biraz "aldık oynatmak zorundayız" refleksi, biraz da fatih hocanın bir bildiği faktörüdür...

  allah bu camiaya bir daha fatih terim inadı yaşatmasın...
 • 13
  inat, hırs, ego... fatih hocanın başarısız olmasında ve çokça başarılı olmasında ciddi bir etkisi olan üç özellik.

  yanlışta inat ettiği çok olmuştur ve ağır hezimetlere de sebep olmuştur ama doğruyu bulduktan sonra sonuna kadar inat etmesi ona uefa kupası kazandırmıştır.

  kötü sonuçlar ile karşılaştığında kazanma hırsının etkisiyle öfkesini kontrol edemediği ve çokça ceza almışlığı da vardır ama o hırs ki onu 66 yaşında bile ligin başarıya en aç teknik direktörü yapmaktadır.

  yeri geldiğinde istemediği olduğunda futbolcusuna, yöneticilerine, başkanlarına tepki verecek, zaman zaman çalışması zor ve çatışmacı bir egoya sahiptir ama o ego onu felipe melo gibi çalışması zor oyuncuları bile kontrol edebilmesini, takim içindeki krizleri çözebilmesini sağlar.

  fatih hoca bunu en iyi olaylı 6 nisan 2013 galatasaray mersin idman yurdu maçından sonra dile getirmiştir. "nerede olursam olayım ben buyum. hislerimi belli ederim. sevincimi de, üzüntümü de, sinirimi de, sakinliğimi de… "
 • 14
  mbaye diagne konusunda böyle bir inadı var mıdır yok mudur düşündürüyor.

  hepimiz kadar kulubü sevdiği düşündüğüne hemfikiriz sanırım ama ciddi yatırım yapılmış bir topçu aylardır kendi başına takılıyor takımdan uzakta, haliyle değersizleşiyor.

  diagne konusunda ki bundan sonraki tavrı nasıl olacak bakalım.

  her fırsatta ozan kabaktan bahsediyor haklı olarak. ondan gelen paramız ile yatırım yaptık ve şuan o parayı çöpe atıyoruz.
 • 15
  eğer böyle bir huyu olmasaydı belki de şu anki fatih terim seviyesinde olmayacaktı.

  şuan futbol izleyenler ve sevenler ucundan başından fm-pes-fifa gibi futbol oyunları oynuyorlar. bu oyunlarda hem istedikleri gibi kadro kurabiliyorlar hem de basit şeylerle çabuk ve kolay bir şekilde başarıya ulaşıyorlar. sonra bunun gerçek hayatta olmasını istiyorlar.

  gerçek hayatta bir işi pratik hale getirebilmek, onu meleke haline getirebilmek için çok çalışmak ve tekrar yapmak gerekir. belirli bir tekrardan onun işe yarayıp yaramadığını görürsün. sadece 2 maçta denenen sistem veya dizilişten dolayı, sisteme kötü diyemezsin. eğer bu sistem anlayışıyla yola çıkıp, yolda bundan vazgeçersen işte o zaman, korkak olursun. çünkü bildiği değil başkasının istediklerini yapmaya başlarsın.

  fatih hoca'yı abdullah avcı ve diğer hocalardan ayıran en temel özellik budur. cesaretidir. abdullah avcı sistemin var der ama iki tane eleştiri gelince bütün sistemini bozar. fatih terim'i yaşatan bu cesaretidir.

  bu cesareti ya da bu başlığa göre inadı, her zaman başarılı olacağı anlamına gelmez. bazen eleştirilmesi de gerekir. mesela, artık son yıllarda defans oyuncusu ileri atarak puan alma işi çok mantıklı ve kolay değil. hatta düşük olasılık. rakiplerin istediği bir şey.

  yani bu cesareti ya da inadı, bazen takıma ve oyuna zarar getirebilir. bazen fayda da getirebilir. fakat bu özelliği fatih terim'i diğerlerinden ayıran özelliklerden biridir.