resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:69
Uyruk:Türkiye
 • 35927
  4-1-4-1 diye hepsinin minimum 30 milyon euro olması gereken bir zengin oyununa saplanmıştı; oyun kalitesi olarak baya bir dibe çekti bizi. bazen iyi bonservis, bazen kiralık oyuncular, bazen de genç futbolcularla her sene denedi de denedi.

  kaleci stopere, stoper beke, bek 6 numaraya, 6 numara diğer beke, bek kaleciye, kaleci 6 numaraya, 6 numara stopere diye insana kurdeşen döktüren bir oyun. en son sol kanada top sürecek bir oyuncu dikerek (onyekuru-babel-kerem) o oyuncuya topu dikiyorsun o da ne yaparsa artık.

  2. lig takımını veya bütçesi yerlerde basit bir yabancı takımını bile karşımızda premier lig takımı gösteren hantal, yaratıcılığı çok düşük, bireysel hatanın tavan yaptığı bir garip takım. yüzler değişti ama oyun hep aynı. şampiyon olduğumuz sezonda bile bir kekremsi tat, oyunun iyi olmadığı gerçeğini bilerek sevinmek.

  camianın efsanesi olmasına, en güzel anılarda anlarda olmasına, gerçekten yürekten galatasaraylı olmasına saygı duyuyorum ama 2 3 yıldır oynadığımız oyun buydu.

  çok kısa süredir okan buruk ile olan maçlarımızı izliyorum. adamın ne yapmak istediğini anlıyorsun. oyuncu değişikliklerini çözebiliyorsun. sahada rakibe büyük boşluklar vermeyen en azından ortalama bir takım görüyorsun.

  görebilene bir yazda bu değişim bile çok büyük kazanım. o yüzden terim’e gösterilen eyüb sabrının çeyreğini okan hoca’ya gösterelim. gösterelim ki adam daha ligin 2. maçında kendi sahasında çok iddialı olmayan bir takıma karşı; taraftar homurdanmasının stresiyle 2. yarıyı direk 4-4-2 çift forvete dönmek mecburiyetinde hissetmesin.

  (bkz: okan buruk)
  (bkz: galatasaray futbol takımı)
  (bkz: 13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçı)
 • 35928
  galatasaray efsanesi. okan hoca ilk haftalar sıkıntı yaşar ama üstesinden gelir. fatih hocayı tekrar bir seçenek olarak görmemek gerek. son derece başarısız ve kötü dönemler geçirdi, bildiğimiz hoca değil artık kabul etmek zorundayız. sir alex gibi danışman olur en fazla. adam kendi bıraktı gitti üstelik başarılıyken, zor ama ortada. allah uzun ömür versin, seviyoruz.
 • 35929
  şu an ligin 2.haftası oynandı. ne münasebetle okan buruk için yaygara koparılıyor anlamak çok güç. belki 10 hafta üst üste galibiyet alacak, bu aptalca sabırsızlık neden? neden terim konuşuluyor?

  fatih terim galatasaray efsanesi olmasının yanında, bundan sonra bu takımı çalıştırmaması lazım. şu anda ve hiç bir zaman demoklesin kılıcı gibi mevcut hocaların tepesinde sallanmadığını kendisi açıklamalı, camiaya hocaya destek olmalı. terim için artık galatasaray'da hocalık defteri kapanmış olmalı. 4 dönem çalışıp yeterince hizmet verdi. geçen sene rezalet performans ve kurulan yetersiz kadro terim'in insitatifleri değildi gibi yorumlanıyor. ismail çipe'ye güvenen kimdi mesela? bunun olmayacağını terim göremedi, daha da kendisi hakkında denecek bir şey yok neyi tartışıyoruz?

  galatasaray'ın başında bir daha asla teknik direktör olarak görmek istemediğim kişi. kendisi de iyi galafasaraylı biri olarak çıkıp ben bir daha galatasaray'da aktif olarak vazife almayacağım demeli ve basın susmalı, burada tuhaf tuhaf yazanlar da susmalı. 2.lig takımına sahasında kupada tur veren performansından sonra terim'e fazla bile sabredildi, zaten kendisi o gün bırakmalıydı. ortada bugünler için tartışanileceğimiz bir başlık değil terim artık.

  şu anda takımın başında kendisini bu ligde kanıtlamış bir hoca var, 4 büyük kulüp dışında bir kulüple şampiyonluğu var. enerjisi güzel, genç bir hoca. hataları olacak, dersler çıkaracak. destek olalım, bakarsınız 5-10 maç sonra çok başka tablolar gerçekleşir. bir mağlubiyetle bu aşırı tepkilerinizi ne hakla söyleyip ortalığı yangın yerine çeviriyorsunuz anlamak güç.
 • 35930
  şu ana kadar, okan hoca'nın oynattığı futboldan farklı bir şey oynatmıyordu. fatih hoca zamanında da rakibe pozisyon ve alan vermeyen bir galatasaray vardı. takımının yediği gollerin %80'i bireysel hatadandı. maalesef bu sıkıntı hâlen devam ediyor. bununla birlikte takımı pozisyon üretme sorunu yaşıyordu. onu yaşamaya da devam ediyoruz.

  ek: burada anlatmak istediğim, oyun olarak hâlâ aynı yerdeyiz. isimlerin bir önemi yok. kendisinin zamanında da aynıydı şimdi de: rakipleri galatasaray'ı nasıl mağlup edebileceğini biliyor ama galatasaray, maçı nasıl kaybettiğini bir türlü çözemedi. yıllardır yaşadığımız sorun bu. açıkçası bunun ne fatih hocayla ne de başkasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. bu tamamen türkiye'deki futbol takımlarının vasat oyun anlayışını ve tüm vasatlığına rağmen çözüm bulamayışımızı gösteriyor.

  alan daralt ve kapan -> rakibin hata yapmasını bekle ve değerlendir
 • 35931
  sadece galatasaray sözlük'teki değil; taraftarlar arasında, sosyal medyada, "fatih terim" isminin olduğu her yerde en fatih terim'ci galatasaray'lı olabilirim. efsanevi teknik direktörümüzdür.

  ancak öğrenmiyorsunuz renktaşlar.

  fatih terim çözüm değil. kişilerden bağımsız futbol kültürüne sahip bir galatasaray olmadıkça; xavi-iniesta'sını kaybetse bile ayakta kalan bir barcelona değil, messi'si gidince futbola havlu atan barcelona olursunuz.

  fatih terim gerçekten iyi bir teknik direktör olsa, şu an galatasaray'dan ayrılsa bile tıpkı heynckes'in bavyera ekibi gibi bir galatasaray'dan söz ediyor olurduk. türkiye coğrafyasında başarılı bir teknik direktör evet ancak kulübün mali anlamda bu denli ciddi bir adım attığı ortamda fatih terim'den söz etmek; geçmişe duyulan özlemdir, yanılgıdır.

  aradan çeyrek asır geçti, güzel hatırlayın ama ileriye bakın.
 • 35932
  her olumsuz sonuçta isminin zikredilmesi doğal olan teknik direktör. "söylesene fatih hoca bu takım neden top oynamıyor" diye tribünlerden sesler yükselirken bile avrupa'da grubunu lider bitiren bir teknik adam fatih terim. diğer başarılarına hiç girmiyorum. bu yüzden bunu doğal karşılamak lazım. okan buruk'un kesinlikle kredisi var. daha 1-2 haftalık takımız. kendisine sabır gösterilmeli bunu hak ediyor. kulaklarını tıkayıp işini en iyi şekilde yapmaya çalışmalı. fatih terim baskısını bilerek bu göreve geldi eğer bunu kaldıramayacaksa ki ben kaldıracağını düşünüyorum yapacak bir şey yok.
 • 35933
  boşta olduğu müddetçe kim gelirse gelsin, başında demokles’in kılıcı gibi sallanacak olan eski hocamız. lucescu, tudor, okan buruk veya bir başkası hiç fark etmez ve hiç değişmez bu. eğer fatih terim takım çalıştırmıyorsa en ufak bir başarısızlıkta mevcut hocanın koltuğu sallanır. (bu arada niye son yıllarda yalnızca milli takım ve galatasaray arasında gidip geliyor onu da anlamak güç. avrupa’da çalıştırabileceği yığınla takım, onu seve seve bağrına basacak yığınla milli takım var ya neyse) ben bu demokles’in kılıcı meselesinden de müthiş sıkıldım ve fatih terim’i bir daha teknik direktör olarak galatasaray’ı yönetirken görmek istemiyorum. ileride başkan olarak da görmek istemiyorum çünkü aynı isimlerle aynı başarısızlıklar olacak. ümit davala, hasan şaş, necati, selçuk vs.

  okan buruk gelmeden yazacaktım da nedense yazmadım ama bence okan buruk’a da çok aşırı anlam yüklüyoruz. tamam eski futbolcumuz tamam galatasaraylı falan ama ne bileyim sanki iyi bir yabancı teknik direktör de olabilirdi ama artık yapacak bir şey yok. okan buruk’a hep destek tam destek. inşallah beni döt eder de kazanan galatasaray olur.

  fatih terim kulüp efsanesi olarak kalmalı ve buna kendisini de inandırmalı. çıkıp ben artık teknik direktörlük yapmayacam, okan buruk’a başarılar demeli. eğer derse gözümde daha da değerlenir hocamız ama ben son bir iş için beklemede olduğunu düşünüyorum. burak elmas zamanından kalan kötü imajını silip iyi anılarla buradan ayrılmak gibi bir düşüncesinin olduğuna yemin edebilirim ama bunu ispatlayamam.
 • 35934
  okan buruk’un olası başarısızlığının ( okan hoca’nın başarılı olmasını canı gönülden istiyorum ) şimdiden üzerine yıkılmaya çalışıldığı eski teknik direktörümüz. ama okan hoca başarılı olursa yine terim’e laf sokmaya başlarsınız. neymiş efendim çıkıp galatasaray üzerinde baskı yapmadığını açıklaması gerekiyormuş. çok enteresan kafalar var gerçekten. sanki adam zorla geldi galatasaray’a. hepsinde gittik tıpış tıpış biz çağırdık. en son beşiktaşlı tinercilerden kurtar bizi baba diye ağladık. geldi kurtardı. elinden geleni yapmaya çalıştı ve tazminatını bile almadan gitti. o kadar haksızlık edildi yanında olmadık, düştü sonra bir tekme de biz vurduk falan. bir daha galatasaray’da asla görmek istemeyen mi ararsın, yeniden gelirse takımı bırakanlar mı vs. neler neler. rahat bırakın artık şu adamı, adam gitti, artık yok, rahat olun.
 • 35935
  fatih terim isminin bu kadar erken zikredilmesi çok normal çünkü bazı taraftarlar sadece fatih terim olduğu için galatasaray'ı tutuyor. onlar da heyecanla galatasaray'ın puan kaybetmesini dört gözle bekliyor ki hemen fatih terim gelsin diye yaygara koparılsın. bu sezon dikkat ettiğim başka bir nokta da fenerbahçe ve beşiktaş taraftarları da aralık ayında fatih terim gelir umarım tarzı yorumları çok sık yapıyorlar.

  daha geçen sene 2021-22 sezonunda olanlar ortada ama orda bile ihale son 5 ayda gelen torrent'e kaldı. öyle bir körü körüne savunma durumu var o yüzden okan buruğun işi çok zor çünkü domine eden bir futbol oynayıp ligin ilk yarısı kalan bütün maçlarını kazansa da bir grup ama fatih hoca inanılmaz karizma duruyordu yedek kulübesinde keşke gelse diyecektir. galatasaray yönetiminin ve teknik ekibin bu durumu nasıl yöneteceğini merak ediyorum.
 • 35936
  büyük teknik direktor. liderler baski altinda ortaya cikar. lider dedigin, yonlendirilmez, yönlendirir. i13 ağustos 2020 gunu oynanan galatasaray giresun macinda ilk yarisi 0 0 bitince, taraftar baskindan dolayi gomis akbaba degisikligi, eğer oyleyse hatali degisiklikten daha yanlis bir durumdur. taraftara gore hareket eden kaybetmeye mahkumdur. okan buruk umarim yanlis tercih yapmistir.
 • 35938
  galatasaray’ın superman’i, süper kahramanıdır. galatasaray’ın başı her sıkıştığında taraftarın yolunu bekleyeceği isimdir arkadaşlar. bunu değiştiremezsiniz çünkü hoca her seferinde gelip galatasaray’ı en umutsuz anlarında dipten alıp en yukarıya taşımıştır. siz galatasaray türkiye’nin en büyük kulübü derken kuşkuya düşmüyorsanız bu fatih terim sayesindedir.

  gelelim olası 5. dönemine. şu an için imkansızdır. geçen sene söylemiştim hocanın gelmesi için bazı şartların oluşması gerekiyor. önce sükseli bir teknik adam (guardiola’nın yardımcısı gibi) sonra ligde iyi işlere imza atmış genç bir türk teknik adam (okan buruk) ve en son ligde bir oyunu olan genç bir yabancı teknik adam (farioli) denemeleri yapacağız ki uygun zemin oluşsun.

  en büyük isteğim okan buruk’un bu zinciri kırmasıdır. ancak bu zinciri kırmak kolay değil, 3 kupa da alsan (hamzaoğlu) bir şey farketmeyebilir. ve ben biliyorum ki bugün fatih terim’e sevep sonuç ilişkisi kuramadan sallayanlar, aynı boş savlarını okan hocaya da yöneltecek. o gün de okan hocayı savunacağım. çünkü arkası boş bu savlar sadece galatasaray’a zarar veriyor.

  fatih hocanın ne oynatmaya çalıştığını, neden işlemediğini ve dış faktörleri defalarca anlattık. anlamayan ve anlamak istemeyen çok kişi var. hoca hala çalışabilir bu arada. ferguson bıraktığında hocanın şu anki yaşından 4 yaş büyük, 72 yaşındaydı. lucescu hala üst düzey takım çalıştırıyor ve 77 yaşında. hynckes 68 yaşında bıraktı, 72’sinde geri döndü.

  hocanın başkanlık yapmasına ise karşıyım. hoca galatasaray’da eşofmanın sembolüdür, kıravatın değil. ve hocanın ismi o kadar büyük ki hala kıravatlıların trolleri sosyal medyada hocayı karalamaya devam ediyor.
 • 35939
  efsane hocamız, babamız kadar sevdiğimiz...
  ama bugünün konusu o değil...

  kimisi galatasaray kongre üyesi olan bazı twitter, twitch, youtube fenomenleri var. görevleri kraldan çok kralcılık yapmak.

  daha ilk mağlubiyetten başladılar kaç haftadır planını kurdukları tweetleri atmaya, gereksiz fatih terim edebiyatı yapmaya.

  burayı okuduklarını bildiğim için yazmak istiyorum, hep başkasını suçlarsınız, bilirim huyunuzdur, ama sizin kadar bu takıma zarar veren yok, akıllanmaz ve eğitilmezsiniz.

  fatih terime bu kafanızdakileri söyleseniz, ağzınıza vurur.

  hoca efsaneydi ama artık yeni efsaneler yaratma vakti, o yüzden hali hazordaki teknik direktöre hep destek tam destek, eminim fatih hoca da aynı şeyi düşünüyordur.
  lakin onun kalitesindeki bir adama zaten de bu yakışır...
App Store'dan indirin Google Play'den alın