resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 35858
  5 kasım 2001 tarihinde milan'dan ayrıldıktan sonra kulüp bazında sadece bir avrupa takımı haline gelmesinde büyük rol oynadığı galatasaray'ı çalıştırmış ve o dönemden bu yana 4 türkiye ligi, 1 türkiye kupası, 3 türkiye süper kupası şampiyonluğu kazanmış efsane teknik direktörümüz. şampiyonlar ligi'nde ve avrupa ligi'nde de dönem dönem güzel serüvenler yaşatmıştır.

  bir galatasaray taraftarı olarak fatih hoca'nın avrupa'da bizim dışımızda bir takım tercih etmemiş olmasından ya da avrupa'da bir başka kulübün kendisine daha baskın bir teklif yapmamasından mutluyum. fatih hoca için üzgünüm tabi, fiorentina'daki gibi başarılı olduğu görevler üstlenebilirdi.
 • 35859
  milan'ı çalıştırdığı dönemi bugüne kıyaslarsak o takımın başına getirilmek bugünkü manchester city, liverpool, real madrid gibi takımları yönetmekle eşdeğerdir.

  o zamanın serie a'sı da premier lig ile neredeyse eşdeğer idi. o dönem dünyanın en büyük 3 kulübünü sayın deseler herkesin aklına şüphesiz manchester united, real madrid ve milan üçlüsü gelirdi...

  avrupa'da teknik direktör olarak çalışmak bir türk için kolay bir şey değil ayrıca, bu bir tercihtir. bizim açımızdan bakacak olursak iyi ki de avrupa'da çalışmamış o ayrı. bu dönemde bizi iki defa ipten aldığını * * da unutmamak gerekir.

  kendisinin ismi galatasaray taraftarını birleştirici bir unsur olması gerekirken, bir kısım galatasaray taraftarının twitterdaki trollere, fbjk medyasının algılarına çanak tutmasıyla birlikte ayrıştırıcı bir unsur haline gelmiştir.

  atıyorum son gönderilişi sonrası bıraktığı kadroyu enkaz olarak yorumlayıp bu kadrodaki en az 3 adamdan 20şer milyon gelir beklemek akıl kârı değil, kötü niyetli bir yorumdur, bu yoruma saygı duyulmasını beklemesin kimse. bazı insanlar işi abartarak her gidişinde enkaz bıraktı yorumları bile yaptılar ki o konuda bir şey demek pek mümkün değil. teknik taktik eleştirisi falan apayrı konular birinin sevdiği bir oyun şeklini diğeri sevmeyebilir bu gayet doğal. ama ben bir entry okuduğumda kendi kendime bu adam bu entryyi böyle düşündüğü için yazmış demek istiyorum. kerem'in frikik golünden sonra ayak tenisi yerine frikik çalışınca böyle oluyor gibi bir yorum yaparsanız niyetinizin düşüncenizi ifade etmek olmadığı ortaya çıkıyor. bu durumda da engellemek zorunda kalıyorum. çünkü ben buraya sizin insanları kışkırtmalarınızı okumak için değil galatasaray taraftarının genel ruh halini, düşünce yapısını takip etmek için giriyorum.
 • 35860
  ac milan’ı çalıştırdığı dönem sırf inter galibiyeti bile (4-2) kendisinin ömrünü üç ay uzatacakken, milan’ın yeniçerileri tarafından kellesi alınmıştır. özellikle o dönemler milano derbileri italya’da çok önemliydi. ligde de fena gitmiyordu milan.

  ancelotti, imparator’dan daha büyük bir hoca ama her şeyden önce ac milan ile özdeşleşmiş bir adam. biz nasıl imparator için lucescu’ya kapıyı göstermişsek, milan da ancelotti için terim’i kapı dışarı etti. o dönem daha bebe olan pirlo haricinde tek bir kişi de terim’in arkasından sallamamıştır. gattuso’dan sheva’ya kadar çoğu oyuncu terim’in ne kadar iyi bir hoca olduğundan bahsetmişti. kaptan maldini beyaz show’a bağlanmıştı yav. ötesi var mı ):

  yurtdışında takım çalıştırmaması kendi tercihidir. pekala fiorentina, parma, lazio gibi orta düzey takımları çalıştırabilirdi. geçen sene bile lazio maçından sonra lazio’nun kendisini istediğine dair soru sordu italyan basın mensubu. adamın kariyeri zaten milli takım ve galatasaray üstüne. demek ki konfor alanı oluşturmuş kendine, sorgulamak abestir, eksisozluk seviyesinde futbol bilgisine sahip olmaktır.
 • 35861
  hocanın milan’da kurduğu iskelet kadro sayesinde ancelotti büyük başarılar elde etti. 2000’li yıllarda ancelotti bu kadar başarılı olduysa bunda hocanın o dönemin başında oturttuğu takım, zihniyet ve kadronun da payı vardı.

  teşbihte hata olmaz. süreçler aslında biraz da tudor-terim sürecine benzer. o dönemde terim nasıl milan için hafif görüldüyse, tudor da bizim için öyle görüldü. aynı şekilde tudor da hocanın ancelotti’ye bıraktığı gibi iyi bir miras ve yapı bıraktı. yine yeniçeriler açısından düşünürsek, nando’nun o dönem takımdakilere “beyler baba geldi, no problem” dediği söylenir.

  terim artık bu dönemde çıkmasını hayal bile edemeyeceğimiz büyüklükte bir hoca. milan hikayesinin kısa sürmesi bu gerçeği değiştirmez. değil bu dönemin top takımları, başaltı takımlarında bile türk hoca görme ihtimalimiz yok gibi bir şey. hoca bunu başardı. sonrasında da kulübe ve milli takıma çok büyük hizmetleri oldu. türk halkının futbola dair gurur duyduğu başarıların büyük kısmında tek başına imzası var.

  önceki entrylerim ortada, hocanın son döneminde de çok çok eleştirdim. ancak hoca bizim efsanemizdir. sir alex’imizdir. umarım ilerleyen süreçlerde okan hocaya da açık desteğini gösterir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın