resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 35603
  galatasarayımızın eski teknik direktörü. belirli seviyede futbol kimliği oturmuş futbolcuları çok daha iyi seviyelere çıkarabilen ama daha futbol kimliği oturmamış sahada ne zaman ne yapacağını kestiremeyen acemi futbolcuların seviyelerini yükseltemeyen eski kurt hocalardan. pragmatik bir yapısı yok, her zaman benim dediğim doğrudur diye düşünüyor, çalışılması zor ve sürekli ilginin kendi üzerinde olmasını istiyor. eskiden çok daha güzel futbol oynatıyordu artık izlettiği futbol çok sıkıcı.
  fatih hocanın yararından çok zararı oluyor. bir daha teknik direktörümüz olmamalı.
 • 35604
  4. döneminde yaşattığı efsanevi rezaletten sonra tekrar bir 5. dönem için üstelik sadece 4 ay sonra tekrar göreve getirilmesi akla, mantığa, vicdana ihanet olur.
  böyle bir şeyin olması bana kalırsa mümkün değil. ama olursa da takımı şampiyon yapma ihtimali dünya üzerindeki hocaların tamamına yakınından daha düşük olur.

  bir insanın devri geçmişse geçmiştir, form düşüklüğü bu değil, o başka birşey.
 • 35605
  çok eskilere gitmeye gerek yok, gidersek daha facialarını buluruz, daha bu sene 25 milyon euro harcatıp kurduğu takım ligi 13. sırada bitirmiştir. 30 milyon taraftarın “bu orta sahadan adam olmaz” diye bağırmasına rağmen berkan- taylan rotasyonu ile 60 maça çıktık. toplam 0 gol. sahaya bile çıkamayan barış alper yılmaz ve morutan’ a toplam ödediğimiz 7 milyon euro ile kurulan takımla trabzon şampiyon oldu. bunlara rağmen galatasaray taraftarı hala bi 60 milyon euro daha emanet edelim fatih hocaya diyor. artık bu hocayı sevmekten öte bağımlılık gibi bir şey bence. galatasaray taraftarının azımsanmayacak kısmı fatih terim bağımlısı. aman başka bir hocaya bütçe verilir de imparatordan daha başarılı olur diye tir tir titriyorlar.
 • 35606
  kendisine aynı periyotta şu kadar puan toplayabilmişti tarzı eleştirilerin yöneltildiği bir ortamda servet yardımcı yeni türkiye futbol federasyonu başkanı olacaktır. çünkü yaptığı rezillikler kendisine galatasaray taraftarı diyen bir grubun terim nefreti sebebiyle legalize edilince federasyon başkanı olmasının önünde pek de bir engel kalmıyor. hoca umarım geri dönmez, dönmemeli de zaten. ben şahsen emeklerimizi çalanların borazanlığını yapan taraftarın olduğu bu camianın bir daha önünden geçmezdim. emre, okan, fatih, ergün, hakan hepsi mi kötüydü? kaptan bülent mesela kendisine asla hakettiği değeri göstermeyen bu camiaya hakettiğinden fazla bile sadakat gösterdi. artık umursamıyor ve omuzundan bir yük kalktığına eminim.
 • 35610
  96-2000 arası oynattığı futbol jurgen klopp'un gegenpressing futboluyla karşılaştırılıyor. bence daha iyisiydi. o dönemki kadroya baktığımızda akdeniz olimpiyatlarında şampiyon olmuş milli takım iskeletine, feldkamp'ın kurduğu kadrodan gelen bülent korkmaz, tugay kerimoğlu, okan buruk, hakan şükür, arif erdem gibi oyuncular ve saha içi liderliğini üstlenen taffarel, popescu ve hagi gibi tecrübeli dünya yıldızları dahil edilmişti. muhteşem bir kadro mühendisliği örneğidir.
  avrupa kupalarında veya ligte öyle özgüvenli bir galatasaray vardı ki kimle oynarsak oynayalım, tribünlerde şimdi golü buluruz ve maçı alırız havası esiyordu. bu durumu ercan taner muhteşem repliği ile özetliyordu. "alman, italyan, ispanyol, ingiliz hiç farketmez!"
  bu muhteşem kadroyu yöneten başarıya aç, kendinden emin, bahane kabul etmeyen ve futbolcuların saygı duyduğu bir komutan edası ile fatih terimdi. kadro gazetelerin manşetlerine "fatih'in aslanları" olarak taşınıyordu.

  terim'in oynattığı futbolun jurgen klopp veya dünyadaki elit antrenörlerle karşılaştırılması güzel ve tabiki gurur verici olsa gerek. dikkat çekmek istediğim bir nokta var. ego ve kibir insana bir noktada güç verirken kantarın topuzu kaçtığında kendine karşı en azılı düşmanı haline gelebiliyor. özelikle de yakın çevrelerinde şakşakçısı bol olan insanlar hatalarını görmezden gelebiliyor. türkiye gibi ye kürküm ye coğrafyasında da insanlar kendini geliştirmek yerine imajlarına makyaj yapmayı tercih edebiliyor.

  ben hiç jurgen klopp'un "yel kayadan toz alır" dediğini duymadım. veya guardiola'nın "bu saatten sonra ben ders almam ders veririm" dediğini. hiç duydunuz mu mancini'nin portofino'da restaurant bastığını. başkanı kanserle boğuşurken "yaşamak cesurların hakkı" dediğini duymadım ben. kulübün transfer listesini guardiola'nın basın toplantısında açıkladığını görmedim mesela veya ancelottti'nin elini öpenin takıma alındığına şahit olmadım. jurgen klopp mekanın sahibi biziz diye anfield road'ta gezindiğini bilen varsa söylesin. futbol, aynı hayat gibi çok uzun soluklu, inişleri ve çıkışları olan ama sonunda kendini geliştirenin ve yeri geldiğinde kendi evrimini gerçekleştirebilenlerin üst düzeyde devam edebildiği bir spor.

  kabul edelim fatih terim galatasaray'ın alex ferguson'u olabilirdi ama karakter zaafiyetleri buna engel oldu.
  astını mükemmel yönetirken üstüyle hep problem yaşadı. yıldız oyuncuları olmayan kadrolarla da başarı sağlayamadı. şapkadan tavşan çıkaracak hagi'si yoksa sneijder'i, sergen'i selçuğu ve melo'su veya rui costa'sı yoksa sahada futbolcuları motive eden ama futbol namına çok ender iyi performanslar sergileyen ve sürekli bahaneler üreten sıradan bir teknik direktöre dönüştü. iyi futbol iyi futbolcularla oynanır. bu değişmez bir gerçek.

  halen de geçerli olan bir başka gerçek varsa o da iyi bir kadro eline verildiğinde galatasaray futbol takımını kendisinden daha iyi yönetecek biri yok. kadro kalitesi hafife alınmaması gereken bir durum arkadaşlar. galatasaray taraftarının büyük bir bölümünde kadro ne olursa olsun kenarda terim varsa başarı gelir algısı var. bu algıyı yaratan da terimin ta kendisi ama son 3 sezonda veya daha önceki özhan canaydın döneminde bunun doğru olmadığını pusulası sadece galatasaray olmuş taraftar daha net görebiliyor.

  (bkz: #3381486)