resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 35584
  dursun özbek seçilirse muhtemelen yeniden teknik direktörümüz olacak efsane teknik direktörümüz. rodop bile dursun özbek hocayı düşünüyor dediyse dursun seçilirse kendisiyle yeni sezona gireceğiz demektir. kalbim gelsin mantığım gelmesin diyor. kenarda onu görmek ayrı bi güven ve sevgi yüklüyor, derbilerde ezim ezim ezilmeyeceğimizi, kulüp içinde herkesin at koşturmasına engel olacağı güveni tekrar yükleniyor ama ilk zamanlarındaki gibi zevk ve coşku getiren oyunu değil de garabet pas oyunu takıntısını da düşünüyorum içim kararıyor. gelirse üç beş eleştiri cümlesi yazarım ama tribünde yine hocam büyüksün diye haykırırım. galatasaray için hayırlısı neyse o olsun.
 • 35592
  üçüncü ve dördüncü dönemlerinden de çıkarılması gereken ders fatih hocanın dinlenip tekrar göreve geldiğinde daha başarılı olduğudur.zira türkiye futbol iklimini an itibariyle kendisinden daha iyi bilen biri yok; tamamen kendisinden kaynaklı olmasa da başarısız geçen son 2,5 sezonu etraflıca masaya yatırdığını, kritik bazı durumlarda aldığı veya almadığı aksiyonların camiaya olan menfii tesirlerini, tüm haksızlıklara rağmen bazen sinirlerine yenik düşmemesi gerektiğini ve dahasını hoca defaaten düşünmüştür. ancak alenen fenerbahçeli tff'nin ve mevcut siyasi atmosferin anti-fatih terimist duruşuna bu kez daha hazırlıklı olması gerekiyor. zira bu kez topyekûn bir şekilde, iflah olmaz bir şampiyonluk açlığıyla her zamankinden daha hazır bir fenerbahçe olacak. ayrıca rakibin mevcut başkanı da siyaset, tff ve mhk üzerinden baskıya çoktan başlamış durumda. çünkü adamın son bir kurşunu kaldı ve artık karavana şansı yok. hoca cin gibi bir adamdır ve satranç ustası gibi hamlelerle bu oyunu yıkabilecek hüner ve deneyime sahip. açıkçası başkan adaylarına bakınca yönetimde bir zaafiyet olacağı malumun ilanı. bu nedenle bu yıl saha kenarında daha güçlü bir figüre sahip olmamız şart. çünkü bu yıl, gelecek yıllar adına da oldukça belirleyici olacak. düne kadar ben de genç ve çağın futboluna daha uygun bir isimden yanaydım ama kısa bir zihin egzersizinden sonra ne nuri şahin'in ne de okan buruk'un bu kaostan sağ çıkabileceğine ihtimal veremiyorum. en azından bu sene değil.
 • 35593
  68 yaşındaki, inşaallah emekli teknik adam.

  kendisini başarılı yapan etkenler yenilikçi, dinamik, devrimci, çıkarına uygun ikili ilişkiler kurabilen ve büyük düşünen biri olmasıydı. bu özellikleri sayesinde galatasaray'da ve milli takımda başarılı oldu.

  bu özelliklerinin yanında, yetiştiği zor şartların verdiği bazı önemli sorunlar var ve bunların başında bence, bizi ilgilendirdiği yönüyle, alınganlık geliyor. fatih hoca buluttan nem kapan biri. çevresinde sürekli düşmanlarının bulunduğuna, çok fazla kişinin ona zarar vermek istediğine ve her zaman haksızlıkların hedefi olduğuna kendini inandırmış. üzülerek söylüyorum ki bunların çoğu da gereksiz endişeler. bütün başkanlarla kavgalı olmasının temelinde bu yatıyor. çünkü hoca gayet basit insani hataları kendisine yönelen büyük bir komplo olarak kodluyor ve o saatten sonra, kolayca çözülebilecek sorunlar büyüyor da büyüyor. bütün o "egolu adam" görüntüsünün altında bu yatıyor. içinde bulunduğu ortamdan emin değil, başına gelebileceklerden emin değil, o yüzden hep güçlü, sert, saldırgan olmak zorunda. "en iyi savunma hücumdur." sözü bile bunun bir yansıması. bu onun hayat felsefesi.

  ama en önemlisi, bunu 'genelde' mevki olarak kendisinin üstü kişilerle yaşıyor zira zaten altındaki kişilerle ilişkileri %99 çok iyi. onlara hükmediyor. hükmettiği sürece tehlikede olmadığından emin ama hükmetmediği alana yönelik bitmek bilmeyen bir endişesi var. onu yakından tanıyıp hocayı sevmeyen bir veya iki kişi vardır en fazla. onun dışında her takımdan, her camiadan insan fatih terim'le bire bir kurulan ilişkilerde hocaya karşı sempati besliyor.

  işte ben en çok da bu yüzden başkan olması gerektiğini düşünüyorum. çünkü bu durumda en tepedeki kişi olacak. başkan olursa kimseyle kavga etmez. ikinci paragrafta saydığım özellikleri sayesinde de galatasaray adına çok önemli işlere imza atabilir. ama bu yaştan sonra yeniden yedek kulübesine dönerse artık ondan alabileceğimiz çok bir verim yok. bunu bekleyenler maalesef kendilerini kandırıyorlar. ne sportif a.ş.'nin başı ne de başka bir mevki artık hocaya yetmiyor, hoca da o mevkileri çekip çevirecek enerjiye sahip değil. oysa başkan olup kendi ekibini kurarsa çok farklı şeyler olur.

  hoş bu genel kurul yapısıyla ne kadar mümkün o da meçhul.

  edit: elbette hocaya düşmanlık besleyen, ona karşı yanlış ve hattâ organize işlere girişenler yok değil. bunu kastetmedim ama açıklamakta fayda var. genel bir portre çizdim sadece.
 • 35594
  sağ stoper kaleden 25 metre uzaktayken sol stopere pas verdiği an aaa stoperler birbirine pas attı defanstan oyun kurarak çıkıyoruz gibi absürd bir tespitte bulunan, afrika liglerinde sert versiyonu oynanan bam güm karambol futbolunu modern futbol zannederken en güncel oyuna mıy mıy oyun çağ dışı oyun gibi yakıştırmalar yapan, sahada izlediği oyunu analiz edemeyen, emre akbaba'nın alanyaspor'da skor istatistiklerine bakarak 2. santrfor gibi oynadığının iddia edilmesine bakarsak genelde de zaten izlemeyen bu taraftara domenec torrent gibilerin müstehak olduğunu düşünüyorum şahsen. o yüzden umarım kendisi geri dönmez, gönecekse bile teknik direktör olarak dönmesin. hocanın o koltuğa oturması ihtimali bile deli saçması şeyler okumaya başlamamız için yeterli oluyor.
 • 35597
  hiç bir şeyi bitmemiş olan kurt hocamız. bu sene marsilya dörtledi, laziodan 4 puan aldı fatih terim arkadaşlar, hem de beğenmediğimiz taylan berkan orta sahasıyla.
  tek sorun tercihleri diye düşünüyorum. marsilya 4leyen takım ziraat kupasında denizliye elendi. bunun ana sebebi hoca avrupa'da oynattığı oyun tarzını türkiye içerisinde denemedi, burda farklı oyun orda farklı oyun tercih etti. tek soru işareti bu, ne tarz oyun oynatacak, ne tarz oyuncular isteyecek. ben topu alıp hızlıca karşı kaleye gitmeyi felsefe edinen fatih terim futbolu görmek istiyorum. sağa sola pas yapan defanstan pasla çıkacağız diye direten oyun oynarsak maalesef hocamızın görevi -gelirse eğer- yine uzun sürmez.
 • 35600
  sportif a.ş.'nin başına geçecek filan diyorlar, gülmekten öleceğim. fatih terim'in altındaki teknik direktörle sıkıntısız anlaşabileceğini düşünmek tam bir hayalcilik. anlaşabilse güzel olur ama sanmıyorum. sıkıntıyı yine biz yaşarız.

  bir de hocayla sürdürülebilir bir yapı kurmak çok zor. daha doğrusu hocanın kurduğu bir yapının, hoca yapının içinden ayrıldığında aynı şekilde devam etmesi çok zor.

  alex ferguson'un emekli olduktan sonra manchester united'ta aldığı göreve benzer bir şekilde geri dönmesi en mantıklısı. tabi eğer dönecekse.

  (bkz: 11 haziran 2022 galatasaray olağanüstü seçimli genel kurulu)