resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 34713
  ayrılmasını en çok isteyenlerden biri olarak o ayrılıp bırakınca futbolu takip etme hevesim kalmadı.

  aslında istediğim onun bırakması değil, çevresindeki yetersizleri ve oyun anlayışını değiştirmesiymiş; o gidince anladım.

  aslolan galatasaray tabi ki ama şimdi galatasaray'ın kiminle maçı var, ne zaman, hangi sahada bunlardan hiç haberim bile yok.

  torrent, limewire falan hikaye...

  avrupadaki hedefine odaklanmış bir fatih hocayı kenarda göremeyecek olmak üzüyor.

  edit: entry z kuşağının hışmına uğramış.
 • 34714
  burak elmas yönetimi gidici, liseli değillerdi zaten. şimdi asıl liseli ekip, sosyal medya kullanmayan ekip, hazırlanıyordur.

  yalnız, olursa çok şaşırırım, mevcut galatasaray başkanı ile savaşa girdikten sonra mevcut bir adaya gizli de olsa desteğini belli edip adayın seçilmesini kendisi sağladıktan sonra hiçbir liseli başkan adayı kendisi ile çalışmaz. kısacası kendisi başkan olarak dönmediği sürece bu defter kapandı.

  onun dışında kendisinin başkan dönmesi için liste hazırlaması lazım. ıki seferdir popülizm peşinden gidip pişman olan üyeler olur da kendisi aday olursa listesine bakacaktır. yoksa fatih terim ismi yeter gibi bir durum olmayacaktır ki kendisi de girerse bence güçlü liste ile kazanacağı seçime girer, güçsüz kalacağı durumda hiç başlamaz diye düşünüyorum.

  o sebepten burak elmas yönetimi gidecek, hoca gelecek diye düşünen varsa bence rüyadan uyansınlar. ki gelen hiçbir aday yok sportif direktör olmaz, yok direkt başkana bağlı sistem falan dinlemez. üstüne hesap da sorarlar.

  bakalım ileriki yıllarda galatasaray ve hoca ilişkisi nasıl ilerleyecek.
 • 34716
  ilk mesajımı fatih terim başlığına yazmasam olmazdı.

  1990'lı yılların ortasına kadar fenerbahçe taraftarlarının ''kaç şampiyonluğunuz var'' ve ''şampiyonluk sayınız kadar konuşun'' böbürlenmelerini 1996-2000 arasındaki 4 şampiyonluk ve arkasından türk takımlarının bir daha rüyasında bile göremeyeceği uefa kupası ile taçlandırmış, arkasından görev aldığı yıllarda takıma 4 şampiyonluk daha kazandırarak toplamda 8 şampiyonluk ile, gerets,lucescu,hamza hamzaoğlu,cevat güler hocaların katkıları ile fenerbahçelilere sadece '' ama biz sizi 6-0'' yendik böbürlenmesinden başka birşey bırakmamışlardır.

  son 2 sezonda oynattığı futbol ve yanlış tercihleri (sistem,oyuncu) sebebiyle yolların ayrılmasının doğru ama yapılış biçiminin yanlış olduğunu düşünüyorum.

  kendisi bir galatasaray efsanesidir ve sonsuza dek öyle kalacaktır.
 • 34718
  gönderildiğinden beri hakkında bir şeyler yazmak istediğim, ama yazacaklarımı bir türlü toparlayamadığım galatasaray efsanesi. düşüncelerimi manalı bir yazı haline getiremedim. ancak 16 ocak 2022 hatayspor galatasaray maçı ile birlikte galatasaray'daki geçiş dönemi resmi olarak başlamadan önce, kafamdan geçenleri birkaç madde olarak yazayım istiyorum. hem belki biraz daha okunaklı olur.

  - terim-elmas işbirliğinin başlangıcından çok geçmeden, herhangi bir yönetime veya teknik ekibe on yıllardır yaptığımızla aynı tonda ve formatta eleştiri yapmanın bu iklimde mümkün olamayacağı ortaya çıktı. bu iklimin özellikleri ve sorunları vurgulandığında, hocaya kredisi sözlük ortalamasından daha fazla olan insanlar incindi, kırıldı, ve alınganlık göstererek sert tepki verdi. bu gerginliğe de birkaç kere şahit olduktan sonra galatasaray'ın fatih terim'e futbola dair teknik-taktik tavsiyeler vermekten falan daha acil ihtiyaçları olduğunu düşünerek internette futbol konuşmayı sıfıra yakın bir düzeye çekenler oldu, aynı iklime farklı perspektiften bakıp benzer karar alan başka yazarlara da dikkat etmişsinizdir eminim. bunları burada aylarca yaşadık biliyorsunuz, kısa kesiyorum.

  - bahsettiğim iklim, burak elmas'ın fatih terim'e herhangi bir koşulda, herhangi bir yaptırım uygula(ya)mayacağı varsayımına dayanıyordu. o yüzden ki elmas terim'in görevine son verdiğinde dahi, ilk birkaç saat boyunca terim'in istifa ettiğini, ancak iletişimsel sebeplerle "karşılıklı anlaşarak" yazıldığını düşündüm ben mesela. durumun tam tersi olduğunu öğrenince de, haberi ilk duyduğum andaki kadar şaşırdım açıkçası.

  - burak elmas tanıdığım bildiğim bir figür değil ama vurgulamayı çok sevdiği üzere, fatih terim'le geçmişten beri hukuku var. galatasaray gibi kapalı bir camianın, kaybettiğinde bile rahatlıkla tekrar dönebildiğin (en azından kendi adamını oturtabildiğin) bir koltuğunu korumak için, koltuğu almak uğruna istediği her yetkiyi verdiğin ve bunun da * reklamını yaptığın, geçmişten beri hukukun olan bir kişiyi harcamak... işin insani boyutuna hiç girmesem dahi, akılla mantıkla izah edilebilecek gibi bir şey değil.

  - galatasaray için bir dönem kapandı ama yeni bir dönem başlamadı. "geçiş dönemi" ifadesini özellikle kullandım. burak elmas'ın veya yönetiminin, dünya futbol tarihine geçecek saha içi ve dışı zaferlerle dolu bir süreç geçirmediği takdirde, ilk fırsatta düşeceği çok açık. o düşüş yaşanıp yeni yönetim seçilene kadar galatasaray'da yeni bir dönem başlamayacak. yeni bir teknik direktör ve yeni bir futbol anlayışıyla oynanacak maçları izlemeye dair heyecan veya merak duymayan arkadaşları çokça görmemiz bundan *. yeni dönem başlayınca yine bayram olur buralar.

  - fatih terim sezon sonu istifa eder miydi yoksa şimdiki gibi gönderilmesi mi gerekirdi bilmiyorum ama netice ne olursa olsun, stadyumda düzenlenen görkemli bir törenle veda edilmesi, taraftarla son kez buluşması ve bir şekilde adının ölümsüzleştirilmesi, o reddetse bile en azından teklif edilmeliydi. bir galatasaray efsanesiyle daha kötü ayrılmış olduk. yazık.
 • 34719
  maalesef toplum olarak bir olaya bakış açımız hep en uçlarda. mesela terim olayında ya ölümüne savunulur yada yerin dibine sokulur. adama akıllı bir bilanço yapılmaz, yani artılar eksiler ortaya konmaz. sevenler kupalardan, şampiyonluklardan, sevmeyenler mağlubiyetlerden ve hatalarından bahseder. terim hem türk futbolunun hem de galatasaray'ın son 30 yılına damga vurmuştur. sevin, veya sevmeyin türk futbolunun açık ara en başarılı teknik direktörüdür ve avrupa'da futbol bazında en bilinen türk futbol adamıdır. evet, her canlı gibi onunda hataları olmuştur. son dönemi, bariz hakem hatalarının da etkisi ile başarısız geçmiştir. böyle bir efsane ile yönetimin yolları ayırma hakki var mı? evet var. yalnız uyguladıkları yöntem, arkadan çevirdikleri dolap onlar için çok büyük bir ayıp olarak tarihe geçmiştir. bir galatasaray efsanesi bu şekilde bir ayrılığı hak etmiyor. buda onu ve ona, benimde dahil olduğum, sempati besleyen binlerce insani üzmüştür. birazda taraftarın yönetime karşı olan öfkesinin buradan kaynaklandığını düşünüyorum. olan olmuş, fatih terim çok sevdiği kulübüne son imzasını atmıştır. artık zaman ortak sevgimiz galatasaray'ı desteklemek zamanıdır. inşallah yeni dönem hatay galibiyeti ile başlar.
 • 34720
  galatasaray'ın geçmişinde ciddi anlamda yeri olan fakat son dönemde neden olduğu belli olmayan bir sebepten heyecanlı atraksiyonlara girip takımı ciddi anlamda gerilere düşüren, her maç tekrar eden skandal tercihleri ile elimizdeki az sayıdaki profesyoneli de kontrolsüz bir seçime sürükleyen ve bunun akabinde gs'ye veda eden teknik direktördür.

  burada önemli olan gs'nin başına kim geldi kim gitti değildir, ama ne olursa gönderilme şekli ve sonrasında ortaya çıkan kaos durumu gerçekten bizi bir adım daha geri götürdü.

  not : umuyorum yeni hoca yeni bir çıkış ile tehlikeli noktalardan bizi uzaklaştırır.
 • 34724
  futbol turnusolu eski hocamız. şu an oynanan 16 ocak 2022 hatayspor galatasaray maçında takımımızın daha derli toplu oynadığını söyleyeni gördük çok şükür. takım üst üste 4 pas yapamıyor ve her atakta bir gol pozisyonu buluyor hatayspor. her kullandığı duran top gol tehlikesi. geçen hafta oynanan giresunspor maçından sonra bu sezon izlediğimiz en kötü galatasaray var sahada ilk yarı itibari ile. ikinci yarı tam tersi olur mu bilmem. umarım olur.
 • 34725
  galatasaray'ın eski teknik direktörü.

  takım ilk kez bu kadar net pozisyon veriyor. isteyen gol beklentisi istatiklerine bakabilir. hele hele 16 ocak 2022 hatayspor galatasaray maçında olan aytaç-halil değişikliğini kendisi yapsaydı ve bir de morutan'ı 80 dk kenarda bekletseydi neler denirdi.

  hakemle alâkalı da konuşulmaz, takım ne oynuyor ki denirdi.
 • 34730
  arkasında ligin en çok gol pozisyonuna giren oyuncu grubunu, avrupa’da yenilgisiz bir şekilde lider çıkabilen takımı bırakmıştır.

  ligde kötü olmamızın en büyük sorumlusu kendisi değil, takımın onurunu ve hakkını savunamayan insanlardır.

  boey’e verilmeyen faul’den yediğimiz golü düşünün, sonra da başakşehir maçında pozisyonun 1 dk öncesinde diagne’nin eline çarptığı için iptal edilen belhanda golünü önünüze getirin, hatta bir sonraki sene babel’in eline çarptığı için iç sahadaki fenerbahçe derbisinde iptal olan lemina penaltısını. bugün bu golü biz atsak pozisyonun dakikalar öncesine gidilip o faul aranacaktı.

  biri bugün suçlanacaksa kendisi değil, yola beraber çıktığı insanlar suçlanmalıdır.
 • 34732
  (bkz: #3171163)

  --- alıntı ---

  bizim kadro kaliteleri fatih terim takımın başındayken hep 10 numara 5 yıldız ilan ediliyor (ki çoğunlukla öyleydi), sonra fatih terim dönemi bittiği anda hocanın halefine enkaz bıraktığı iddia ediliyor. eminim ki fatih hoca şimdi takımdan ayrılsa ve yeni teknik direktör gelse denecek ki "fatih terim takıma çöpleri doldurdu".

  bu konuda bir karar vermek gerekiyor artık.

  --- alıntı ---

  15 mayıs 2021 galatasaray yeni malatyaspor maçı sonrası bunu yazmıştım. aynı durumu bir kere daha görmem sadece 8 ay sürdü. avrupa'da çok zorlu gruptan eze eze lider çıkan, ligde hakemlerin de katkılarıyla dibi gören takımın kalitesi hiç eleştirilmiyordu. hep kadronun gayet kaliteli olduğu, fatih terim taktik bilmediği ve kondisyon yükleyemediği için takımın kötü oynadığı söyleniyordu. tam olarak aynı kadro fatih terim sonrası ilk maçımızda "enkaz" ilan edildi.

  gerçi hoca roberto mancini'ye galatasaray tarihinin en iyi 2. kadrosunu bıraktıktan sonra bile "enkaz bıraktı" diyenler olmuştu. o yüzden ne desem boş.

  tek diyeceğim şu ki, galatasaray sizin fatih terim düşmanlığınızdan çok daha büyüktür.
 • 34734
  2021-22 sezonunda görevden alınana kadar gayet iyi bir kadro kurduğu, fakat teknik adamlığı "uzun zaman önce bıraktığı" için derhal istifası istenen biriydi. görevden alındıktan hemen sonraki maçta ise rezil bir kadro mühendisliği yaptığı ve takımı bir enkaza dönüştürdüğü söyleniyor. türkiye'de ne kadar irrasyonel bir kültürel ortam olduğunu görmek için sadece bu fikir değişikliğine bakmak bile yeterlidir.

  bununla birlikte bu takımı binbir taksitle 25 milyon euro harcatarak kurmuştur ve bu para futbol piyasasında ortalama bir orta saha oyuncusunu almaya yetecek kadardır. kendisine duyulan nefret o kadar büyüktür ki, takımın başında olmasa da gayri ihtiyari şekilde eleştirilmeye devam edecektir. yeter arkadaşlar lütfen yeter ya.
 • 34735
  kendisi 2013-2014 yılında yerine mancini’ye bıraktığında da enkaz bıraktı demişlerdi. takımda melo, drogba, sneijder, burak falan vardı ama nisanda şampiyonluk vermişti sinyor.
  2021-2022 sezonunda gayet taş gibi takım kurmuştur. bir 6 numara ve bir kaleci ile taş gibi de oyun oynayabilir. mustafa, diagne ve nando döndüğünde işler değişir. 2 ay önce maestro dediğiniz cica’ya şimdi pas atamıyor diyorsan kendinizi sorgulamanız lazım.
  eğer bu akşam bu değişiklikleri kendisi yapmış olsaydı ve maçı buradan vermiş olsaydı, bir dahaki maça kadar sözlükte kafa ütüler ve hakemi konuşmazdınız. görelim şimdi samimiyetinizi!
 • 34737
  kendisi 2021-2022 sezonunda çok berbat(!) bir kadro planlaması yapan ve avrupa liginde marsilya ve lazio’ nün önünde namağlup lider çıkan hocadır. ligde ise beceriksizlik ve hakem kurbanı olmasına rağmen torun sevmesi gerektiğini söylenmiştir. nedense aynı kişiler bu beceriksizlik ve hakem etkisinin hoca değişikliğinde bile bariz göründüğü hatayspor maçında sus pus olmuştur.

  (bkz: 16 ocak 2022 hatayspor galatasaray maçı)