resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 32601
  galatasaray'ın iç sahada italyan takımlara yenilmeme serisine katkıda bulunmuş teknik direktör.

  aynı zamanda maç öncesi sarri'ye usta, fatih terim'e çırak denmişti. çırak, ustayı bu maç özelinde geçti.

  kendi efsanenizi böyle kolay harcamayın. sevmiyor olabilirsiniz, sevmemeniz de onun umrunda olmaz lakin bazen aşağılamaya çalışıyormuş gibi bir izlenim yaratıyorsunuz farkında değilsiniz. ya galatasaray'a olan aşkınızdan ölüyorsunuz ya da aslolan galatasaray diye insanlara yutturup, eleştiri kılıfıyla kininizi kusuyorsunuz.

  dışarıdan görüneni söylüyorum. usta-çırak benzetmesi hiç hoş değil, bir arkadaş tavsiyesidir.

  (bkz: 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı)
 • 32602
  https://twitter.com/.../1438586195135578113

  doğru futbolu sabırla, işleye işeyle bulacaktır. çok genç ve gelecek vadeden bir kadro kurdu. sezona kötü başlamadık. avrupa ligi'nde grup maçlarında ilk maçımızı* kazandık. süper lig'te oynadığımız 3'ü deplasmanda olmak üzere 4 maçta 8 puan topladık. kasımpaşa ve trabzonspor maçlarındaki iş kazaları olmasa ligde de lider olacaktık.

  ben fatih terim'e sonuna kadar güveniyorum. sadece ligin değil, avrupa'nın da en deneyimli hocalarından bir tanesi. taraftarın artık kendisine daha fazla destek olması gerekiyor. zira bu kadronun biraz daha sabıra ve desteğe ihtiyacı var.
 • 32603
  sözlükte bireysel tanışıklığım çok olmadığından 3.5 yıldır yazmama rağmen çok kişi açıp okumayabilir ama genel konuşmak gerekirse bardağa boş tarafından bakmayı tercih eden biriyim. ne kadar boş olduğunu görelim ki ne kadar doldurmamız lazım emin olalım.

  12 eylül 2021 trabzonspor galatasaray maçından sonra gördüğüm oyunun etkisiyle ve bana verdiği umutla dolu olan kısımların daha değerli olduğunu görmüştüm. hoca cidden uzun süredir bahsettiği değişiklikleri yapacak gibiydi. özellikle ilk yarıdaki oyun daha yeni bir araya gelmiş bir takım için güzel bir başlangıçtı. ikinci yarı taktik hatalar yapsa da bunu kendisinin de takıma yeni alıştığına yoruyorum. hamsik'i serbest bırakmak affedilemezdi, affetmediler zaten.

  bugün 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçından sonra görüyorum ki bardağı doldurmaya devam etmişiz, oyun 5 günde olgunlaşmış, ne istediğin bilen, daha uyumlu bir takım ve daha uyumlu bir hoca. mesela babel öyle lazım geldi ki adam geldiğinden beri belki ilk kez hoca babel'i doğru zaman doğru yerde doğru kişi yerine aldı ve belki de babel kullanışlı olabilir bile dedirtti. gidişattan çok memnunum. çok eleştiririm, sevgimden.

  deli gibi musluk açmış hoca. yakında bardak, kova derken havuza geçeriz.
 • 32604
  16 eylül 2021 galatasaray lazio maçısonrası basın toplantısının giriş ve çıkış cümleleri o kadar önemli ki benim açımdan.

  girişte ''biz oyuna presle başlamadık baskıyla başladık'' dedi. skordan bağımsız diyorum bir kere oyun olarak rakip çalışılmış. erken bir gol yenmeyip mental olarak takım da oyundan düşmeyince o çalışma meyvelerini verdi sahada. hoca rakibe net çok iyi çalışmış bir kere.

  son soru olarak kerem'in top kayıpları soruldu. hoca da sprinter bir oyuncu kerem, başkaları da kaybediyor o da kaybedecek oraya takılırsak başka şeyleri alamayız ondan dedi. o kadar haklı ki bu cümlede hoca. elbette kerem her topu ezsin demiyorum ama risk almadan adam geçemez, pozisyon yaratamazsın. 3 tane boşta arkadaşı varken top kaybetmesin tabii çalım deneyerek ama birebir kalırsa rakiple mesela kenarda, beş kere top kaybetse de altıncıda yine denemeli. maçtan sonra da neden bu kadar çok kez deneyip geçemedim bu adamı, neyim eksik ya da onun neyi fazla diye düşünmeli.

  benim hep söylediğim bir söz var, kaan kural'dan okuduğum bir cümle; hata hep olacak, ve bazı günler biraz fazla da olacak. hataları sıfırlamaya çalışmaktan daha kolay bir yol var, hata payını artırmak. yani yapılan bir hatanın bütüne olan etkisini azaltmak.

  16 eylül 2021 galatasaray lazio maçında kerem top kaybetti ama lazio kazandığı topla marcao ve victor'un üzerine yardırarak gelemedi. iyi karşıladık rakibi, bu nedenle kerem'in top kayıpları da o kadar sorun olmadı. diğer yandan o da zaten rakibin o kanadını çok zorlayarak top kayıplarını nispeten telafi etti.
 • 32605
  16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı vesilesiyle italyan sosyal medya kullanıcıların yazdıklarına bakarak bir kez daha gördüğümüz üzere italyanlar tarafından sevilen, sayılan, saygı duyulan, karizmatik, yakışıklı ve başarılı bulunan teknik direktörümüz.

  öncelikle bu sıfatların hepsini hak ediyor kendisi, fakat sadece bir buçuk sene çalıştığı italya'da böyle bir hayran kitlesi oluşturması, italyanlar tarafından sürekli italyanca konuşturulma çabaları, sarri'nin gelip önünde eğilmesi, ne kadar eski italyan topçu varsa hepsinin 'grande' diye hitap etmesi, sosyal medyada hakkında yazılan absürt dereceye varan yorumlar falan beni biraz işkillendiriyor. italya'da internet meme'i falan mı acaba fatih hoca, oraya özgü bir troll meselesine falan mı başrol.* eğer durum böyle değilse biz hakikaten fatih bizim fatihimiz diye, galatasaraylı fatih diye, sürekli gözümüzün önünde diye yeteri kadar yüceltmiyoruz.

  çok büyüksün hocam çok.
 • 32607
  hoca bu sezon başı kampında alparslan'a dönerek ''bize geçen yıllardaki gibi artık kimse önde basmayacak bu sezon'' demişti. nitekim lazio 1-2 kere denedi ve başırısız olduğunu görünce geri çekildi.

  (bkz: 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı)

  aynısı korona sezonundaki aradan öncede olmuştu. herkes bizi kendi yarı alanında beklemeye başlamıştı iş oraya gelince de farklı sorunlarla karşılaştık ama bu sefer o sorunları da çözeceğimizi düşünüyorum...
 • 32608
  lazio maçına mükemmel şekilde hazırlanmış, rakibi detaylıca analiz etmiş ve takımı tam da olması gerektiği gibi oynatmıştır. kasımpaşa ve trabzonspor maçında nasıl olumsuz eleştirdiysek, şimdi de olumlu anlamda eleştirmesini bilmeliyiz.

  yalnız ben hocanın da zorluk derecesi yüksek maçlara daha iyi konsantre olduğunu düşünüyorum. sanki anadolu takımlarıyla oynanan maçlara ''zaten bir şekilde kazanırız, biz büyük takımız'' mantığıyla çıkıyor. dileğim sadece kadıköy deplasmanları veya sarri'nin lazio'su değil, bülent uygun'un rize'sine karşı da aynı kafa yapısıyla çıkması.

  (bkz: 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı)
 • 32611
  güzel bir karede bulunmuş teknik adam.

  https://twitter.com/...748039859085313?s=19

  bu görüntü üzerinden hocanın büyüklüğünün hatırlatılmasıysa gerekli değil. şu sözlükte hocayı en ağır eleştirenlerden biriyim, ben bile yolda görsem sarri'nin yaptığını yapasım gelir. yapmam ama inceden bir dürter içimdeki gazman.

  fatih terim bu, boru mu? adam en kötü halinde bile hala en büyük işi başarabilecek umudu veren tek hoca. başaramasa bile geçmişi yeter. bugün "oo büyük hoca" diye göklere çıkarılan yabancı hocalara sorsunlar, neredeyse hepsi fatih terim hakkında aşağı yukarı aynı şeyi söyleyecektir. adam fenomen. üç yıldır avrupa'da eziliyoruz, buna rağmen rakip hocalar için hala bir 'fatih terim' faktörü var.

  biz yine ağır ağır eleştirir, üslupta sertleşiriz ama bu hocanın büyüklüğünü değiştirmiyor. hocanın büyüklüğü sarri'nin saygı gösterisine de ihtiyaç duymuyor zaten.
 • 32612
  ne kadar kendisini eleştirsem de bugün övme vaktidir. italya'ya özel sevgisi yüzünden italyan takımlarına karşı özel motive olduğunu düşünüyorum. maçın başından beri kenarda o kadar hırslıydı ki gömleği maç sonu kesin pert oldu. sarri lazio'suna karşı bu senenin en iyi takımını çıkarmış ve rakibe karşı harika önlemler almıştır. formda ve konsantre olan bir terim her zaman iş yapar. hocadan beklentimiz bu yönde. yeni transferlerin kendisine olan bakışı güzel, formayı adaletli dağıtırsa istediği sonucu alacağını düşünüyorum. marcao - kerem olayını da harika yönetmiştir. son olarak babel ısrarından kesinlikle vazgeçmeli.
 • 32613
  o yılları çok iyi hatırlayamasam da geri dönüp bakınca hocanın kariyerinde en iyi puan ortalaması tutturduğu iki dönem 96-2000 galatasaray'ı ve milan. ne olduda 5 ayda kontratını feshettiler merak ediyorum doğrusu.

  sarri'nin napoli'de yaptıkları ve kendisini elit hoca kategorisine yükselten işler yanında hoca'nın 1996-2001 arası performansı hiç de yabana atılır değil bence. ama sarri chelsea-juventus en kötü lazio şeklinde devam ederken hoca milli takım - galatasaray arasında mekik dokudu.

  belki pasaport kurbanı oldu, belki yönetimlerle uyumsuzlukları başını yaktı ama bambaşka bir kariyeri olabilirdi.