resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:68
Uyruk:Türkiye
 • 31493
  nasıl ki 28 temmuz 2021 galatasaray psv eindhoven maçı sonrası bir anda ghezzal ve larssen transferlerden vazgeçip genç dinamik kadro kurmaya karar verdi ise,

  yine bir gecede pas oyunundan vazgeçmesini istediğim imparatorumuz.

  hocam gegenpresin yaratıcısı sensin, türkiyenin futbolunu pozitif yönde değiştiren adam sensin, lütfen bırak şu sıkıcı pas oyınunu, sal gençleri ileri doğru uçsunlar, değerlerine değer katsınlar.

  sana güvenimiz tam, umarım bu sene o özlediğimiz seyir zevki veren takıma kavuşacağız.

  ellerinden öperim, saygılar sunarım...
 • 31496
  açıkçası bazı şeyleri ciddi sorgulamanın vakti geldi. hoca mustafa muhammed için performansına göre karar vereceğiz demiş basın mensuplarına. belli ki soğuk bakıyor şu an için. yahu hocam madem öyle bu adam alınsın diye niye ortalığı birbirine kattın. yedlin’i de hiç gereği yokken hoca istedi, luyindamayı da ısrarla hoca istedi. hoca çok isteyip çabuk vazgeçiyor oyunculardan ancak bilmediği bir şey var. galatasaray’ın bu kadar sirkülasyonu sağlayacak maddi gücü yok. açıkçası çok korkuyorum hocanın ocakta cicaldau ve berkan’dan soğumasından. böyle olmamalı. bu işin sonu pek hayra alamet yerlere gitmiyor ama bakalım hayırlısı…
 • 31499
  onyekuru konusunda söylediklerinin ilk çıkış yeri sportcell. video falan yok, sonra herkes kopyalamış ama kaynak yok. bu konuşmanın gerçekliğini bilen var mı?
  https://mobile.twitter.com/.../1421850932564922374
  edit: diğer basın mensupları da onaylamış. bilmiyorum onyekuru'yu almak isteyen galatasaray çok rahat alırdı 5m euroya. ha maaşı fazla olurdu o ayrı konu. şu anki performans ile onyekuru ne 1.5 ne 2 hakeder.
 • 31501
  mustafa muhammet ve yardımcı hoca konusunda dedikleri doğru ise hala yaptığı hataların farkında olmayan hocamız. hadi yardımcı hoca konusunda kimi alırsan al yine bildiğini okur ona ne şüphe de; mustafa muhammet hakkında dedikleri büyük sıkıntı. hocam senin takımındaki forvetler pozisyona giremiyor hepsi mi kötü. herkesin gördüğü yanlışları kendisi görmüyor veya görmek istemiyor.
 • 31502
  --- alıntı ---

  fatih terim: "size yardımcı beğendiremedik. yardımcılarımdan çok memnunum. galatasaray'da yardımcı antrenör sorunu yok. gelirse bir kişi gelir, o da daha önce galatasaray'a hizmet etmiş biri olması kaydıyla."

  --- alıntı ---

  son zamanlarda gördüğüm en kötü açıklama. gelecek kişi için kriter, neden galatasaray'a en iyi şekilde hizmet edebilecek biri olması değil de daha önce hizmet etmiş birisi olması? mafyaya adam mı alıyorsun da tedbirli davranıp yeni bir yüz sokmak istemiyorsun?* hiçbir tutar tarafı yok bu açıklamanın. galatasaray, hep aynı kişilerin görev döndüğü bir yer olmamalıdır. galatasaray, her zaman en iyi arayışında olmalıdır ve göreve gelmek için en önemli kriter bu olmalıdır.

  https://twitter.com/...847622235705347?s=19
 • 31503
  imparatordur, çocukluğumuzdaki galatasaray ile ilgili bütün sevinçlerimizdeki baş kahramandır, bu kulubün efsanesidir. ama son dönemdeki açıklamaları bana güç zehirlenmesi yaşadığını gösteriyor. çevresinde bunu söyleyebilecek liyakatta yardımcılar şart. necati, selçuk ağızlarını açıpta hocaya bir şey diyemezler. hocam biz senin değişime cevap veren yapını sevdik, yapılmayanı yapmandan ötürü. rica ediyorum şu egonu ve her şeyin en iyisini ben bilirim inadını kenara bırakta, biz galatasaraylıları üzme.
 • 31504
  mostafa mohammed konusunda yaptığı açıklamada bir yanlışlık göremediğim hocamız. oyuncu iyi oynarsa alırız, oynamazsa almayız demiş bunun neresi yanlış anlamadım. kaldı ki bu söylemi duyan bir oyuncunun daha çok motive olması gerekiyor. bence hocanın açıklamalarında en skandal şey yardımcı hocalar ile alakalı olan kısım. necati hoca ve selçuk hoca iyilerdir onu bilemem ama bir çok takım taç hocası bile getirirken 2-3 hocayla yoluna devam edemezsin, bu kadar kısıtlı bir teknik ekibin her konuda çok iyi bilgisi olmasının imkansız olduğu gibi iş yükünü kaldırması da imkansız. hoca bunu tekrar tekrar düşünmeli.
 • 31506
  kendisini toparlamaz ve pas futbolu oynattığını iddia ettiği anlayışa devam ederse, korkarım ki birkaç hafta sonra tt arena tribünlerinden cılız da olsa istifa sesleri yükselebilir.

  bunu çok üzülerek söylüyorum ama gidişat o yönde. yine de sana inanıyoruz hocam, kendine geleceğin günü bekliyoruz. tamamen saha içine odaklanıp, futbol düşündüğün günleri bekliyoruz. artık yeni yönetim de var. her istediğin oyuncu da alınıyor. üzme bizi artık.
 • 31507
  kendine yardımcı değil pohpohlayıcı, övücü ve biatçı antrenörler aramaktadır. evladı olsun, beraber sürekli hatayı başkalarında bulsunlar. galatasaray çiftliğinin ağası fatih terimdir.

  hocam ne güzel gegenpress falan demişsin ama mesela tuchel’in ragnick’in falan sadece ön alan presi için özel setler hazırlayan ve bütün mesaisini buna harcayan antrenörleri olduğunu biliyor musun?

  duran top, taç, defans yerleşimi, oyuncu gelişimi, set hücumlar gibi her bir alanda ayrı antrenör çalıştırıyor artık modern kulüpler. kusura bakma hocam ama 3 senedir doğru düzgün set hücumunu göremedik.

  bu düşünce yapısıyla ve bu antrenör ekibiyle başarısızlığa mahkum bir teknik direktördür. iyi oyuncular iyi futbol oynarlar evet ama iyi planı olan takımlar iyi oyunculardan oluşan takımlardan genelde istediklerini alırlar.
 • 31509
  "size yardımcı beğendiremedik. yardımcılarımdan çok memnunum. galatasaray'da yardımcı antrenör sorunu yok. gelirse bir kişi gelir, o da daha önce galatasaray'a hizmet etmiş biri olması kaydıyla." beyanıyla yirmi paragraf yazı yazsak anlatamayacağımız bir gerçeği apaçık ortaya sermiş, neden son yıllardaki avrupa maçlarımızda rezil rüsva olduğumuzu üç cümleyle izah etmiştir.

  dilerim uefa kupasında birkaç tur ilerlemeyi başarırız. süper lig neticesiyle ilgilenmiyorum çünkü zaten şampiyonu devlet belirliyor, beşiktaş'a peşkeş çektikleri sezonun diyeti olarak bu sene bizi şampiyon yaparlarsa bu galatasaray'ın veya fatih hocanın başarısı olmaz. aynı şekilde bu seneki şampiyonluğu fener'e verirlerse de bu bizim başarısızlığımız olmaz. türkiye ligi artık başarı kriteri olamayacak kadar kirli ve saçma sapan bir organizasyon.

  galatasaray şampiyonlar ligi'nde başarısız olduysa uefa'da iddialı bir takım olarak yoluna devam etmeli.
 • 31510
  --- alıntı ---

  fatih terim: "1998-2000 arasındaki pres ve pas anlayışını ve önde baskı yapmayı hedefleyen bir takım planlıyorum." (ajans 1905)

  --- alıntı ---

  geçen hafta hoca kendisini 2000 yılında sanıyor diye entry girmiştim. ahanda burada. (bkz: #3207047)

  hocam hangi avrupa maçında koşu mesafen rakipten fazla allah askina. nasıl önde baskı pres hedefliyoruz anlamadım ki. herkes bizden çok koşuyor ama bizim hedefimiz önde baskı ve pres. söylenen ile gerçekleşen birbirini tutmuyor. popülist söylemlerden uzak duralım.

  gelelim diğer mevzuya. her futbolcu her oyunu oynayabilecek diye bir kavram yok. o 2000 yılında oldu bir tek. artık bu kafadan çıkmamız lazım. emre kılınç'tan sol iç, kerem'den sağ iç, emre akbaba'dan 10 numara, arda'dan 6 numara falan filan olmaz. 2000 yıllarında şapkadan tavşan çıkarttın ancak o dönemki kadromuz buna uygundu. ümit davala'yı koyuyordun heryerde oynuyordu. şimdi yok onlar. ha bu konudaki en iyisi sensin. taylan'ı 6 yaptın. donk'u stoper yaptın. bir sürü örnek var. ama lütfen abartmayalım. yanlışa yanlışla gidiyoruz.
 • 31511
  hocamızın son yaptığı yardımcı antrenör konusu hakkındaki açıklamalarına kesinlikle katılmıyorum. teknik ekibe liyakatla gelen en az 3-5 insan lazım iken bu açıklama çok ama çok yanlış bir açıklama hatta bana göre hocamızın son yıllardaki en talihsiz açıklamasıdır. fatih hoca gibi yeniliğe açık sürekli farklı fikirleride önemseyen bir insandan bu açıklamaları beklemezdim açıkçası hayal kırıklığına uğradım. bu konu öyle yabana atılabilecek bir konu değil, galatasaray’ımızın mihenk taşı olan futbol takımımızın geleceğini ve prestijini doğrudan etkileyen bir durum. umuyorum hocamız bu kararını tekrar gözden geçirir ve dinamik bir teknik ekip oluşturur.

  https://twitter.com/...847622235705347?s=21
 • 31512
  1 ağustos 2021 tarihli medya mensuplarıyla yaptığı soru cevap toplantısının ana başlıkları kabaca:

  - florya'daki antrenman tesislerinin geliştirilmesi
  - stadın altına yeni bir tesis yapılması
  - stadın zeminin 2021-22 sezonu açılışına yetiştirilmesi
  - tribünlerin aşı zorunluluğuyla 100% kapasite olması gerektiği
  - yabancı sınırlamasının kaldırılması gerektiği ve sebepleri
  - iki yönlü orta sahalarla oynamak istemesi
  - atalay babacan ve ışık kaan arslan vurgusu
  - alt liglerden takım alıp burada kendi hocalarımızın ve futbolcularımızın yetiştirilmesi
  - scout ekibimizin öneminin vurgulanması
  - yardımcıları konusunda bir veya iki kişinin gelme durumu olduğunu vurgulaması
  - kontrapres futboluna dönme sinyalleri vermesi
  - tff'de liyakata dayalı düzenin bozulması
  - futbol kulübünün genç ağırlıklı kadrosuna tecrübeli fırsat transferlerinin de eklenmesi
  - orta sahaların koşu mesafesinin önemi
  - okan kocuk'un muslera sonrasına hazırlanması

  ...gibi çok önemli konular olan fakat belli bir kesimin kendisinin yardımcılarından memnun olduğunu açıkladığı cümlesine takılıp kaldığı teknik direktör. türk halkının özeti gibi yemin ederim.

  edit: teknik ekibini geliştirmesi gerektiğini düşünenlerdenim.
 • 31513
  fatih terim bundan önceki başarılarını 20 kişilik teknik ekiple gerçekleştirdiği için şimdi de onu bekliyor sanırım taraftar. her hocanın tarzı farklıdır, 67 yaşındaki fatih terim'e işini öğretmeye kalkanlara gülüyorum sadece. tarzın yanlış diyebilirsin ama bu adam bu yaştan sonra değişecek değil. hiç bir zaman ekibi ile başarılı olmadı kendi formdaysa takımıda formdadir. bırakın kafayı sahaya versin ondan iyisi yok bu ülkede, dışarıdan getirecek paramız da gücümüz de yok zaten. en yakın örneği suyun karşı tarafı yaşadı sınırsız para ve koç ailesine rağmen hoca getiremediler bizim içinde durum farklı olmayacaktır. elli tane iyi şey söylediği toplantıda yardımcı konusuna takılmak gerçekten komik oluyor hayatında yeşil sahaya basmamis adamlar fatih terim'e nasıl takım yönetileceğini öğretiyor.
 • 31514
  bugün çeşitli konularda açıklamalarda bulunmuş teknik direktörümüz.

  çok tartışıldığı için söylüyorum, eğer yardımcı antrenör konusunda baskı yapılmasa belki ekibine takviye yapacaktı fakat bir kaç yerde dillendirildikten sonra artık sittin sene 2 kişi devam eder. hocanın inadı da böyle. ki bence oldukça yanlış, tekerleği bir daha icat etmeye gerek yok. başarılı takımlar tesadüfen o seviyelere gelmiyor bir yol yordamları var . antrenörleri uzman oldukları alanlara dağıtmak da bunlardan biri. bizde 2 kişi nereye yetişecek muamma. inşallah sezon içinde sıkıntı çıkmaz.

  onun dışında güzel açıklamalar yapmış, özellikle kaan ve atalay konusundaki düşüncesi çok memnun etti. inşallah bu düşünceleri sahada da görebiliriz. ek olarak önde pres açıklaması da umut verici. neden umut verici diyorum çünkü garabet pas futbolunu belki böylece bırakırız.
 • 31515
  --- alıntı ---

  fatih terim: "size yardımcı beğendiremedik. yardımcılarımdan çok memnunum. galatasaray'da yardımcı antrenör sorunu yok. gelirse bir kişi gelir, o da daha önce galatasaray'a hizmet etmiş biri olması kaydıyla."

  --- alıntı ---

  bu demecinde galatasaray sözlük yazarlarının takıldığı konu “galatasaray’a hizmet etmiş biri olması kaydıyla” cümlesidir. zaten nicelik olarak eksik olan takıma nitelik olarak eksik olan birini getirsek nolur? liyakat nerde diye soruyoruz. ayrıca röpotaj başlıklarında herkesin önemli gördüğü konu farklı olabilir. kimi stadın doluluk oranını önemser kimi yardımcıları.