• 29866
  kendisi hakkındaki sıkıntı ünal aysal ve bülent tulun ile çalışamamasıdır. ünal aysal çok başarılı başkan ama fatih terim'den sonra eski tadı vermedi. elbette fatih terim de bu işleri tek başına yapmadı ama başarıyı sadece ünal aysal'a bağlayarak hocanın emeklerini yok saymak güzel bir tutum değil. ortada bir başarı varsa yönetim, teknik ekip, futbolcu ve taraftar sayesinde vardı. ancak en temel unsurlardan biri teknik ekip olsa gerek fatih terim gittikten sonra ünal aysal döneminde bir daha şampiyonluk yaşayamadık. verilmeyen borsa kararı izinleri ve yabancı sayısı da etkendi ama onlar fatih terim ile ünal aysal birlikte çalışırken de yoktu ama başarı vardı. başarı sandalyesinin ayaklarından biri avrupalı teknik direktör için kırılınca düzen bozuldu. o zaman gerçekleşen ayrılıkta da fatih terim haklı, ünal aysal haklı muhabbeti geçersizdi. iki tarafın da hataları vardı ama olan galatasaray'a oldu.

  bugün gelinen noktada hakemi de yenmek, hakemden önce oyunu eleştiren galatasaray taraftarı başlıkları sol framede yer alıyorsa bunun sebebi teknik direktörün fatih terim olmasıdır. çünkü gerek hayat görüşü olsun, gerek ünal aysal'ın fatih terim'den sonra başarılı olamamasını anlamlandırmayanlar olsun, gerekse fatih terim'in yıldırım demirören ile olan görüntülerini sindiremeyenler olsun bir sorun olduğunda ilk önce adalet değil, istifa istiyorlar. istedikleri şey hocanın istifası. sadece kötü oyuna bağlı olarak istifa istense başımın üstünde yeri var. ancak her hakem hatasını eleştirene, hakemlerin bizi doğradığını düşünenlere karşı bahane üretmeyin, dış mihraklar olayına indirgemeyin deniliyor. bu da bana önce adalet değil, önce istifa fikrini çağrıştırıyor. oysa bizim takımımız ne kadar kötü olursa olsun önce adalet olmalı. adalet önce temin edilsin ardından kötü oyun yüzünden hocanın da istifasını isteyelim. ancak hocanın istifası adaletin önüne konuluyor. bu da taraftar arasında bölünmelere yol açıyor ve hoca gitmeden de birlik beraberlik yeniden sağlanamaz.

  fatih terim'e allah uzun ömürler versin ama yaşı itibari ile artık uzun yıllar teknik direktörlüğümüzü yapacak durumda değil. ancak galatasaray taraftarı, organize ve profesyonel kötülük karşısında birlik olmak zorunda. aslolan galatasaray olduğu için ben artık hocanın görevinden ayrılmasını istiyorum. bugün oynanan 12 nisan 2021 fenerbahçe gaziantep fk maçından sonra anladım ki hakemler çok affedersiniz takımın ve ligin ırzına da geçse önce hocanın istifası istenecek. bugün teknik direktör fatih hoca yerine okan buruk, ömer erdoğan, jindrich trpisovsky, dejan stankovic falan olsaydı yapılan adaletsizlikler karşısında tek yumruk olmuş bir galatasaray taraftarı olurdu.

  ben bu tek yumruk olmuş galatasaray taraftarını özledim. mustafa cengiz, fatih terim, arda turan gibi isimler yüzünden bölünmüş taraftar çok kolay eziliyor. galatasaray taraftarının karakterinde bu var. diğer taraftarlar gibi pragmatik değil. bizim taraftar galatasaray bir his takımıdır diyen ve güzel diyen bir taraftar grubu. bu yüzden bir halatı hep birlikte çekebildiğinde güçlü. ancak bölündüğünde güçsüz. ben bu bölünmenin sona ermesini umut ediyorum ve istiyorum.
 • 29868
  ben dünyada hiçbir taraftar grubunun kendi aralarında günlerce "hakemi de yenmek" diye tartıştığını bilmiyorum. ama biz yapıyoruz bunu.

  dünyanın neresinde olursanız olun, her hafta hem hakemi hem rakibi yenemezsiniz. belki birkaç maçlık seri yaparsınız ama bir yerden sonra gitmez.

  galatasaray'dan da önce fatih terim üzerinden yürüyen bir hesaplaşma var. geçenlerde ali ece de söyledi bunu. mesele oynanan futbol değil sadece.
  geçen sene pandemiye kadar 8-9 maç seri yapan takım nasıl top oynuyordu? 2-2'lik sivas deplasmanında (*) "ulan böyle oynayın isterse yenilin" demeyen var mıydı? sonrasındaki hakem operasyonları? rize deplasmanı ve içerdeki antep maçımız? muslera'nın ayak kırılması, 6 saniye kuralı? daha neler neler...

  bitti mi? gördüğümüz kadarıyla hayır. sene başından beri devam ediyor. ama bu sene yaptığımız 8 maçlık seri ile beraber zirveye çıktı.
  14 şubat 2021 galatasaray kasımpaşa maçı. bataklıkta oynandı maç. o gün istanbul'da maç yapan tek takım bizdik. o kar yağışında! o gün bu gündür zemin düzelmedi. allahtan sakatlık olmadı.

  20 şubat 2021 alanyaspor galatasaray maçı'nda hem hakemi hem rakibi yendik. bir önceki deplasmanda hem hakemi hem de fenerbahçe'yi yenmiştik. yendik ne ne oldu? hep böyle devam mı edecekti? her hafta "tuzağa düşmeden" nereye kadar gidecektik?

  arkasından 27 şubat 2021 galatasaray bb erzurumspor maçı'nda nispeten zayıf durumdaki rakibimizi 2-0'la geçtik. çok çok önemli bir hakem hatası hatırlamıyorum o maçla ilgili.

  sonrasında işte film koptu. "hakemi de yeneceksin" diyen taraftarımıza diyorum bunu. nereye kadar? bir yerden sonra artık ince ince doğramayı geçip satırlarla, kör bıçaklarla doğruyorlar ve maalesef bir yerden sonra hakemi de yenmek denilen şeyi başaramıyorsunuz.

  3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçı'nı unutan var mı? arda çok güzel özetlemişti olanları.

  devamında içerde sivas ile oynadığımız maç. 7 mart 2021 gatarasaray sivasspor maçı. evet, sivas maçında hep bireysel hatalardan gol yedik ve yenmemiz gerekirdi. zaten sivas 2 kere bile gelemedi. ama hakemi de atlamamak lazım. sonuca etki eden 3-4 hatası vardı.

  ertesi hafta 13 mart 2021 kayserispor galatasaray maçı. hakemin en azından iyi niyetli ve nispeten az hatayla yönettiği bir maçtı. 3-0 kazandık. bu maçla ilgili kayserispor başkanının maç sonrası açıklamalarını hatırlıyorum mesela. aynı şekilde 14 şubat 2021 galatasaray kasımpaşa maçı gibi, maçın hemen ardından hakemlere giydirmişlerdi.

  bu iki maçta da * hakemler gayet ortada maç yönetmelerine rağmen bu iki kulüp de daha futbolcular duşlarını almadan hakemler ile ilgili açıklama yapmışlardı. organize ve profesyonel kötülük böyle bir şey. fb ve bjk'ye karşı ırzlarına geçilse gık demeyenler, bizim maçtan sonra ortalığı yangın yerine çeviriyorlar.

  19 mart galatasaray çaykur rizespor maçı ile ilgili söylenecek çok şey var. belki en çok özeleştiri yapmamız gereken maçtır. ancak hakemi unutmamak lazım. fırat aydınus'tan kaçarken volkan bayarslan'a tutulduk.

  bu maç ile artık hem takım, hem teknik kadro kafalarında bazı şeyleri bitirdiler galiba. sonrasında malum 3 nisan hatayspor galatasaray maçı deplasmanında gerek kadro tercihi, gerek mücadele eksikliği ile o maçı verdik. hoş, zaten vermesek de hakem buna izin vermezdi. ilk 20 dakikada ben o mesajı aldım. herhalde futbolcular da aldılar ki çabuk gardları düştü.

  son olarak da 10 nisan galatasaray karagümrük maçı. bu maçta hem ali palabıyık hem de suat arslanboğa görevlerini sadece yerine getirmekle kalmamış ve net şekilde mesaj vermişlerdir: fatih terim'e yağmurlu havada su yok!
  artık o kadar kolay, açık ve alenen yapılıyor ki bazı şeyler... anladığım kadarıyla da emir büyük yerden, kimse bir şey diyemiyor.

  biz de kendi kendimize "yok hoca şöyle, yönetim böyle" diye kavga edelim.

  fenerbahçeliler, alenen şike yaptıkları ortaya çıkınca bile çıktılar "son kale" edebiyatıyla "atatürkçülük" oynadılar. on binlerce kişi toplandılar falan. hala daha devam ediyorlar.

  ben artık olanların fatih terim'i silme operasyonu olduğunu düşünmeye başladım. bu durumda fatih terim birçok açıdan futboldan uzaklaşma noktasına gelmiş görünüyor. adamı el birliğiyle bitirmeye çalışıyorlar ve ben de dahil taraftarımız hocanın tercihlerini eleştiriyoruz.

  geçtim o 90'lardaki akdeniz oyunlarından ümit milli takıma, a milli takıma uzanan fatih terim hırsını, şurda 3 sene önce "nerede kalmıştık" diyen adamdan hırs anlamında çok şey gitmiş. götürmüşler.

  bu adama biz bile inanmaz hale gelmişiz.

  ben şöyle bir muhasebe yapıyorum da, yok arkadaş. bu adam fatih terim. metin oktay'ın adana'dan getirdiği, emaneti. belki her zaman haklı olmayabilir. ama hep haksız da ilan edilemez.

  bir futbol efsanesi gizli hesaplaşmalar üzerinden harcanamaz. gün olur devran döner.
 • 29871
  yemişim formasyonunu, taktiğini. rakibe göz dağı vermesini beklediğimiz konuşmada kendi oyuncularının haysiyetlerini, şereflerini tartan kulüp başkanı varken kendisine tek kelime edenin aklını sorgulamak gerekiyor artık.

  rezalet bir mustafa cengiz yönetimi ile 4 sene de iki şampiyonluk almış kulüp efsanesidir. bu yönetim ile çok şey başarmıştır 4.döneminde.
 • 29872
  birincil görevi galatasaray futbol takımı kadrosunu doğru planlamak, doğru çalıştırmak, doğru oynatmak olan efsane teknik adam. kendisi birincil görevini iyi yapmadıysa dümdüz başarısızdır. bunun dışında olan biten kendisini aklamaz. iki sezondur bu takım başarısız ve başarılı olduğu sezonlarda da vasat bir oyunla başarılı oldu.

  bu adam türk futbolunun gördüğü en büyük figürse en başta kendi işini, hem de her zaman herkesten daha iyi yaptığı işini doğru yapmalı. kendisi ne bu kulübün başkanı ne yöneticisi. kafasını futbola verdiği zamanlarda ortalığı kasıp kavuruyor ama kafası o kadar kolay dağılıyor ki bu zaafını gören yalı çocukları iki sezondur istediği kıvama getiriyor hocayı.

  yapması gereken tek şey muhatap almamakken hoca gereksiz yere polemiğe giriyor. 2019 şampiyonluğuna kadar ne iyiydi her şey, hoca sakindi, saha içinde kalıyordu, az ve öz polemik yapıyordu ve hemen kapatıyordu. ne olduysa o şampiyonluktan sonra oldu. kibre kapıldı belki de. ali de bunu tepe tepe kullandı. sonuç da bu.
 • 29873
  13 nisan 2021 başkan mustafa cengiz’in galatasaray hakklarını savunamamaya yönelik yaptığı açıklamalar sonucunda yine en mağdur kendisi olmuştur. takımın son 3 maçta kaybettiği 8 puanda ve oynanan çağ dışı futbolda kafasını kuma gömenlerin ve bu dönemde genellikle avrupa takımları ile ilgilenenlerin yavaş yavaş mağduriyetini meşrulaştırmaya yönelik hareketlerine konu olacak gedson carvalho fernandesı stoper oynatmış hocamız. en büyük dileğim kendisinin galatasaray’ın bir sezonunu daha hiç etmemesi.
 • 29874
  artık hocayla yavaş yavaş yolların ayrılması gerektiğine inanan bir taraftar olarak, hocanın son senelerdeki performansının nedenlerinden birisinin başta "mustafa cengiz" olmak üzere mevcut yönetim olduğunu unutmamak gerekir. daha önce yazdığım yazılarda mustafa cengiz'in pasif ve bana kalırsa art niyetli hareketlerinin fatih terim'in kariyerini bitirebileceğini yazmıştım. bakın bunu görmek için kahin olmaya gerek yoktu. hocanın 65 yaşından sonra yorulacağını, sonsuza kadar savaşamayacağını hepimiz bilmeliydik. hocanın saha içi hataları vardı, hoca 4. döneminde mükemmel bir performans sergileyemedi ama bunun tek suçlusu da terim'in kendisi değildi. fatih terim 4. döneminde kulübe hem başkanlık hem de teknik direktörlük yapmaya çalıştı çünkü zorundaydı. sonunda yıprandı ve bugün geldiğimiz noktada büyük ihtimalle galatasaray kariyeri sonlanacak. mustafa cengiz bu kadar susar ve hakkımızın yendiği maçlarda bile sevgi sözcükleriyle malum kişileri överse başımıza gelecek olan tabii ki bu olacaktı. eleştirilmesi gereken asıl kişi mustafa cengiz'di ama herkes fatih terim'e odaklandı. galatasaray'ın bugünkü durumu fatih terim'den daha çok mustafa cengiz'in suçudur. bu dönemi kesinlikle "sadece" hocanın kötü performansıyla hatırlamayacağım. yanlış insanları desteklediniz. mustafa cengiz, ibrasızlığı sonrası görevini bırakmalıydı. şimdi bedelini ödüyoruz.
 • 29875
  13 nisan 2021 tarihinde mustafa cengiz'in yaptığı açıklamalar doğrultusunda kulislerde başkan adaylığı söylentilerinin daha da yükseleceğini düşündüğüm kişidir. ali dürüst ve beraberindeki kişilerin kendisine başkanlık teklifi ilettiği söylentileri çıkmıştır. önümüzdeki günlerde gündem yaratacak söylemlere imza atacağı aşikar olan, son dönemde oynattığı futbolla bizi kahreden, daimi efsanemizdir.
 • 29877
  fatih terim mimli adam.

  2017 referandum sürecinden itibaren devletin gözünden düştü. zaten milli takımdan yollanmasının esas sebebinin o olduğunu herkes içten içe biliyor da zahirî sebeplere yükleniyor herkes. öbür türlü sakıncalı. galatasaray'a geldiğinden beri hakemler bu takımı doğruyor. her takım aleyhine hata yapılıyor ama galatasaray aleyhine yapılanlar alenen daha fazla. ilk iki sezon şampiyon olundu ama 2019 şampiyonluğundan sonra hocanın özgüveni yerine geldi, biraz sesini çıkarmaya başladı, sonrası malum. hem hocanın saha içi konsantrasyonu bitti hem galatasaray'a topluca çullanıldı.

  fatih terim başkan olursa galatasaray'ı küme düşürürler. zerre acıyacaklarını da sanmıyorum. illa kulüpte görev alacaksa teknik direktörlükte kalması mantıklı olan. başkan olarak tek icraatı sezonluk hak mahrumiyeti cezası almak olur, ötesi değil. dengeli bir ülkede yaşamıyoruz. herkes bu kısmı atlıyor yorum yaparken.
 • 29879
  mustafa cengiz yönetimi ile 3.5 sene boyunca çalışabilmesi sebebiyle tebrik ettiğim teknik direktörümüz. umarım bu kadar büyük bir imtihanın üzerine şans artık yüzüne güler ve düzgün bir yönetimle çalışır. atlattığı bu kadar badireden sonra bunu kesinlikle hak ediyor.

  tabii umarım diyorum da galatasaray'ın kötü yönetim çıkarma becerisi ortada. korkum o ki hoca kalırsa yine mustafa cengiz yönetimi gibi yönetimlerle muhatap olmak zorunda kalacak.

  şunu söylediğime inanamıyorum, hoca şu yazdığımı görse "sen benim galatasaraylılığımı anlayamamışsın" der ama düzgün bir yönetim seçilmezse hoca kariyeri için bizi bırakıp avrupa'ya gitmeli artık.

  avrupa'da üst seviyede olmasa bile illa ki çalışacağı güzel bir yapı bulur (iyi bir ligin orta-alt sıra takımı ya da orta seviye bir ligin üst sıra takımı gibi). buranın kavgasından, keşmekeşinden uzak kalmak kendisine çok iyi gelecektir. profesyonel bir yönetimle çalışınca ve ülkede sporu yönetenler kendisine düşmanlık gütmeyince ne kadar değerli bir teknik direktör olduğunu gösterecektir.

  tabii böyle bir senaryoda bizim geleceğimiz oldukça karanlık olacaktır, ama belki de uzun vadede karlı çıkarız. belki taraftarımız galatasaray'daki ana sorunun çok uzun yıllardır teknik direktör kaynaklı değil de yönetim kaynaklı olduğunu görür. gerçi beceriksiz yönetimlerimiz gerets, skibbe, rijkaard, mancini, prandelli, hagi, hamzaoğlu gibi sürüyle teknik direktörü yedikten sonra bu gerçeği hala görmeyen taraftarımızdan bu beklenti içine girmem de tuhaf ama insan yine de umuyor işte.
 • 29880
  bir söz uğruna nelere katlanmış, nelere göğüs germiş bugün çok çok daha iyi anladım. umarım sezon sonu affını ister ve ayrılır. öyle yıpratıcı bir süreç yaşamış ki şu günler hiç yaşanmamış gibi kalkıp hedefe yürümek çok mümkün değil. kendini bir nadasa bırakması lazım. hatta yaşını düşünürsek artık saha içerisinde olmak istemeyebilir de. düşünsene taraftara söz verdim diye 3.5 yıl boyunca mustafa cengiz'e katlanıyorsun. hani şu asansörde kendisini tanımadı diye gomis'i satan, zemin eleştirdi diye belhanda'nın sözleşmesini fesh eden cengiz. sorsan terim egoist. terim kibirli. he bu arada ligin çok üzerinde kadro var da demiş miydim?

  basketbol takımının haline iyi bakın, terim olmasaydı futbol takımının geleceği nokta da o olacaktı. bizi öyle bir vasata alıştırdılar ki aytaç kara gelecek diye seviniyoruz, sakatlıktan sonra bursaspor'da dikiş tutmamış emre taşdemir'e umut bağlıyoruz. banko oynamalı dediğimiz adam çaykur rizespor'da yedekti. *
 • 29883
  https://abcgazetesi.com/...terim-birakti-386508

  abc gazetesi denen ne idüğü belirsiz haber (!) kaynağının sallamasına konu olmuş olan teknik direktörümüz.

  --- alıntı ---

  galatasaray’da deprem!
  galatasaray’ın imparator lakaplı teknik direktörü fatih terim istifa ettiği bildiriliyor! fatih terim görevi bıraktı ve istifa mektubunu yönetime verdiği öğrenildi!

  fatih terim istifa etti mi sorusu cevap arıyor! son dakika fatih terim istifa etti iddiası! son dakika gelen bilgiye göre, imparator lakaplı fatih terim görevi bıraktığı öğrenildi. fatih terim akşam üstü istifa ederek yönetimin izin verdiği ve futbolcularla vedalaştığı iddia ediliyor! galatasaray’da fatih terim istifası henüz açıklanmadı ancak şu an kuvvetle muhtemel gibi görünüyor!

  fatih terim istifa etti mi? sosyal medya da tüm galatasaray taraftarları son dakika çıkan fatih terim istifa etti haberleri sonrası yönetime sert cevaplar veriyor! fatih terim kırmızı çizgimizdir, ya terim ya ölüm gibi mesajlar atarak resmi bir açıklama gelmesini istiyor!

  fatih terim istifa etti kaynakları galatasaraylı bir futbolcunun, yakın olduğu gazeteciye “fatih terim istifa etti” açıklaması oldu!

  galatasaray’dan fatih terim istifa haberleri açıklaması bekleniyor! son dakika gelen bilgilere göre galatasaray kulübü, üst üste gelen sorulara cevap vermesi bekleniyor. fatih terim yönetim mi görevden aldı fatih hoca mı istifa etti henüz bilinmiyor.

  ancak bu kadar baskıya sosyal medyadan fatih terim istifa edip etmediği galatasaray spor kulübü resmi kaynakları açıklayacağı öğrenildi!

  --- alıntı ---

  gerek türkçesi, gerek içinde sürekli tekrara düşen ifadeleri. haberin neresinden tutarsan elinde kalıyor. okurken iyi güldüm cidden. ama bir daha olmasın lütfen*.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!