• 26708
    kuşak farkı diye anlatılan ve erken yaşlarımda ne olduğunu tam da anlayamadığım şeyi 30'lu yaşlarda yol alırken anlamaya başlıyorum sanırım. 10 yaş küçük kardeşimle iletişim kurarken yaşadığım zorluklar, daha evvel geçtiğim yoldan geçerken yapıldığına şahitlik ettiğim hatalara, altı son derece boş iddialılıklara tahammülsüzlük ve hatta tüm bu hislerin doğurduğu, içten içe büyüyen bir kibir...

    hoca 1953 doğumlu. menderes'in iktidar, inönü'nün muhalefet olduğu bir dünyaya doğmuş. gençliğinde sağ-sol çatışmalarına, kıbrıs harekatı'na, muhtıralara, darbelere şahit olmuş. kaç akranının cenazesine katılmıştır, bizim için fi tarihinde olan kaç gelişme onun için orta yaş hatırasıdır allah bilir. geçenlerde galatasaray mobil uygulamasında yayınlanan ayak tenisi videosunu izlerken düşündüm. fatih hoca'yla birlikte oynayan 3 adam saracchi, marcao ve yunus. marcao doğduğunda hoca milli takımı euro 96'ya götürmekle meşgul. saracchi doğduğunda galatasaray'ın başında 2. şampiyonluğuna yürüyor. yunus doğduğunda bir rüyayı gerçek yapmış, türkiye'den bir avrupa şampiyonu çıkarma hikayesinin baş rolünde oynamış.

    bu kadar devasa şahsiyetlerin tek taraflarını öne çıkartınca diğer taraflara haksızlık gibi oluyor evet ama sanırım hoca'nın en öndeki tarafı bu: yenileniyor. sürekli, hiç "oldum" demeden, geri düşse de yakalama azmiyle sürekli yenileniyor. oynattığı oyunu, ilişkilerini, iletişim biçimlerini ve argümanlarını sürekli yeniliyor. renkli televizyon gördüğünde babalığı tatmış, olgun yaşlarına yaklaşmış bir adam olan fatih terim, instagram tv'yi bir iletişim aracı olarak kullanmak konusunda en önde gidebiliyor. gençliği toprak sahalarda, antrenman yapılacak boş bir saha aramakla dolan günlerle geçen adam ihtiyarlığında florya'yı en modern şartlarla donatmak için kafa yoruyor. 30-40 futbol topu karşılığında transfer yapılan günlerden gelen adam, dünyanın geldiği yeri görüp 2011'de galatasaray'a scout ekibi kurabiliyor. metin oktay'la oturup kalkan adam marcelo saracchi'yle gayet eğlenerek ayak tenisi oynayabiliyor.

    sanırım mükemmel bir evlat, eş, baba, dede ve lider olabilmesinin; dokunduğu tüm hayatlarda bu kadar derin izler bırakabilmesinin en büyük sebebi de bu. tam da bu sayede 1970'lerde galatasaray'a emanet edilen adam, 2020'lerde galatasaray'ı emanet aldığından çok daha yukarıda emanet edebilmek için kafa patlatıyor, ter döküyor. var olsun.