• 24742
  bu hafta sonu hayatının en zor maçlarından birine çıkacak imparatorumuz. şöyle ki:

  nasıl bir onbir ile maça başlarsa başlasın eğer istediğimiz sonucu alamazsak hoca eleştirilecek. çünkü lemina’nın sakatlanmasıyla birlikte artık en iyi ilk onbiri kestirmek çok zor. bu hem hoca için hem taraftar için böyle. bu yüzden ne seçim yaparsa yapsın, sonuç iyi olmadığı takdirde eleştiri bombardımanına tutulacak. örneklendireyim:

  a: adem ile başlarsa ve kaybedersek; falcao ile başlamalıydın, falcao kadıköyde yedek oturur mu?

  falcao ile başlar ve kaybedersek; adem gibi formda bir futbolcu nasıl yedek bırakılır?

  b: seri-belhanda-akbaba gibi ofansif bir orta saha kurarsa ve kaybedersek; bu kadar ofansif çıkılır mı, seri defansif orta sahada o fizikle bu maçı nasıl kaldıracaktı ki zaten?

  donk’u orta sahaya kaydırıp çalık’ı stoper’e koyarsa ve kaybedersek; ahmet çalık’a güvenip derbiye başlanır mı?

  c: saracchi’nin dönüşüyle sol bek saracchi. sol açık için iki aday onyekuru ve ömer. onyekuru ile başlar ve kaybedersek; onyekuru hamle olmalıydı, zaten fiziksel olarak hazır değildi, ömer gibi formda bir adam, asist kralı nasıl oynamadı.

  onyekuru kulübede oturur ömer sol açık oynar ve kaybedersek, onyekuru gibi bir kontra atak silahı nasıl bu maçta yedek olur?

  d: onyekuru kanat başlar ve ömer orta sahaya kaydırılırsa, yani seri-belhanda-ömer gibi bir orta saha kurulursa ve maç kaybedilirse; emre akbaba gibi bir futbolcu nasıl yedek bırakılır?

  emre akbaba 11 oynar ve çok kötü bir maç çıkarırsa, bu maç emre oynar mı fiziksel olarak hazır değil ezildi.

  bu yorumların bir çoğunu maç sonu göreceğiz. hatta hoca üçlü defans falan çıkıp marcao-donk-ahmet çalık üçlüsüyle maça başlarsa olumsuz bir skorda zaten çarmıha gerilir. ama hocanın kafasındaki opsiyonlardan birinin bu olduğunu düşünüyorum.

  uzun lafın kısası hoca hafta sonu hangi onbir ile hangi diziliş ile çıkarsa çıksın eğer maç kazanılmazsa ağır eleştirilecek. çünkü elindeki tercihlerden neredeyse hiç biri diğerinden iyi değil. hepsinin olumlu ve olumsuz tarafları var. bu yüzden hocama ve takımıma bol şans diliyor, #hedef23 diyorum.

  (bkz: 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 24743
  kendisi türk insanının kararsızlığıdır, kaderidir ve yansımasıdır. galatasaray taraftarı kendisini çok seviyor ancak yaptıklarını sevmiyor. bu bir ikilem midir? bir insanı sevmek için yaptıklarını da sevmek gerekmez mi?

  tabi ki gerekmez...

  bir insan babasını neden koşulsuz sever? yaşanmışlıkları vardır. yaşanmışlıklar yaratır sevgiyi, koşulsuz aidiyeti ve hatta güven duygusunu.

  bizim de kendisiyle böyle bir ilişkimiz var taraftarlar olarak.

  yaşanmışlıklarımız var dedik... nedir bunlar? en çok eleştirildiği zamanlarda bir hamle ile birden bire uefa kupasına uzanışımız var mesela, geçen sene var, önceki var. 2011-12 var... kısaca böyle. bir de karanlık dönemleri de var. 2.dönemindeki fiyasko transferler ve 3.dönemindeki ayrılışı gibi... ancak 4 dönemin 3’ünde tarihe adını altın harflerle yazdırdı ve hemen hemen hepsinin hem çok kötü hem de çok çok kötü anları oldu.

  unutulmasın ki hocanın her başarısının öncesinde kapkaranlık dönemler vardır... eleştirirken olayı “taktik bilmez, idman bilmez vb.” noktasına getirenler var. destur.

  not: bu entry’i 7 ocak’ta yine sabaha karşı yazıp bırakmışım. o zamanlar eleştirinin dozunu iyi ayarlayamayıp hastayı öldürenler vardı. daha da uzatmak istemiştim. ama şu an kafi...

  edit: inandırma linki geldi https://gss.gs/1FO.png
 • 24744
  fatih terim takımın başında iken kadıköy de oynadığımız fener maçları:

  1996-97: fenerbahçe 3 galatasaray 2
  1997-98: fenerbahçe 3 galatasaray 1
  1998-99: fenerbahçe 1 galatasaray 4 (tsyd kupası)
  1998-99: fenerbahçe 2 galatasaray 2
  1999-00: fenerbahçe 1 galatasaray 1 (tsyd kupası)
  1999-00: fenerbahçe 1 galatasaray 2
  2002-03: fenerbahçe 6 galatasaray 0
  2003-04: fenerbahçe 2 galatasaray 1
  2011-12: fenerbahçe 2 galatasaray 2
  2011-12: fenerbahçe 0 galatasaray 0 (süper final)
  2012-13: fenerbahçe 2 galatasaray 1
  2017-18: fenerbahçe 0 galatasaray 0
  2018-19: fenerbahçe 1 galatasaray 1

  toplamda 13 maça takımın başında çıkmış hoca. 2 galibiyet 6 beraberlik ve 5 mağlubiyet görmüş.