• 23428
  nzonzi'yi kadro dışı bırakmış olan teknik direktörümüz. nzonzi ve seri'nin hocadan memnun olmadıkları söylentileri çıkıyordu. ne derece doğrudur yanlıştır bilmiyorum ama takımın sezon başından beri futbol oynamadığını da düşünürsek sadece nzonzi ile bu neşter bitmemeli. en az 3-4 futbolcuyu daha kadro dışı bırakmalı. ironi yapmıyorum çok ciddiyim. bu takım tek nzonzi kadro dışısı ile düzelecek gibi değil çünkü.
 • 23430
  galatasaray futbol takımı'nda 3 yıldır fatih terim hocamızın oturtamadığı şey taktik disiplin, sistem, kurgu, oyun planı vs.

  kendisinin 2019 yılındaki ilk psg maçı öncesinde yaptığı açıklamaları manidar.

  "futbolda eskisi gibi modeller, sistemler veya adı konulmuş dizilişlerin olmadığını göreceksiniz. mesele başka boyutta. oyun içinde dizilişten tutun, oyuncu tercihlerinize kadar her şey anlık olarak değişiyor ve tek bir sistem veya oyun anlayışıyla maçı bitiremezsiniz. maçı tek bir sistemle izah edemiyorsunuz. futbolun terimleri de değişiyor. belki buna karma futbol veya birkaç şeyi deneyebildiğimiz bir ortam diyebilirsiniz. güçlü bir oyun planımız var. son iki sezonda şampiyonluğa ulaştığımız gibi, topa çok fazla sahip olan, rakibin ise topa daha az sahip olmasını isteyen bir takım."

  yahu güçlü oyun planımız var derken taraftarı, pardon seyirciyi aptal yerine koyuyor resmen hoca.

  tek bir kişi çıkıp diyebilir mi galatasaray'ın güçlü oyun planı ve taktiği şu diye?

  ver onyekuru'ya koşsun.
  ver feghouli'ye kenardan rastgele içeri orta atsın.
  ver gomis'e bir şekilde golü bulsun.
  vs vs

  benim takıma bakınca gördüğüm şeyler bunlar.
  galatasaray futbolu = içgüdüsel futbol

  yani o an ne yapılabilirse onu yapmaya çalışan oyuncular.
  herhangi bir hücum anlayışı, set planı, taktik disiplin falan yok.

  buna rağmen seyirci olarak biz eleştirip, ümitsizliğe kapılınca hoca şunları söylüyor.

  "galatasaray seyircisinin üzülmesini anlarım ama benim olduğum yerde karamsarlığı hiç kabul edemem. biz nerelerden şampiyonluk kazandık, avrupa şampiyonu olduk. biz kulübümüzle, takımımızla, hele hele taraftarlarımıza birleştiğimiz zaman ortaya çıkan, herkesin parmak ısırdığı tablodur."

  20 yıl önceki kupadan bahsediyor hâlâ.
  oldu olacak ali sami yen cehennemi falan da deseydin bari.

  sen orada mı kaldın hâlâ hocam!
  20 sene olmuş yahu, bununla övünülür mü!
  ne yazık ki geçmişle yaşanmıyor.

  açıkçası kimsenin bizim takımın oynadığı boktan futbola ve ultraslan'ın "başarılarığııın geliiip geçeeer, asaletiiiiiiğin bizeee yeteeer" gibi yaptığı saçma tezahüratlara bakıp iç geçirdiğini, hele hele parmak ısırdığını falan hiç sanmıyorum.

  kusura bakma hocam ama sen çağının bir hayli gerisinde kalmışsın.
  sen memnunsun bu plansızlıktan, sana göre tek sorun oyuncuların vurdumduymaz oluşu.
  sana göre transfer yapılsa düzelir bu durum.

  değil ocak ayı, sezon sonu falan tüm seneler senin olsun, yine de o beklediğimiz güzel futbolu oynatamazsın sen hocam.

  3-5 romantik kafa dışında ne medyada, ne de taraftar nezdinde inancın kalmadı artık.

  inşallah sene sonunda bırakırsın.
 • 23432
  sürekli çağın gerisinde kaldığı iddia edilen efsane teknik direktörümüz. şu anda liverpolun oynadığı oyunun benzerini 20 yıl önce oynatan, city'nin oynadığı oyunu da 20 yıl önce hayal eden bir adam. herkes pirlo üstünden laf söylüyor ama mihaolovicte 20 yıl önce terim için toplu hücum toplu defans gibi garip fikirleri vardı diye soyluyordu. şu anda herkes aynı şekilde düşünüyor. çağın gerisinde değil hayalini kurduğu oyunu oynatmaya çalışıyor. olmuyor orası ayrı. bize garip gelen tek şey çok çabuk olmadığını kabul eden terim'in bu sefer işi niye uzattigi. kendisi yüzlerce kariyerli ve kariyersiz yabancı ile çalışmış olup, pirlo, baros mihaolovic dışında olumsuz görüş söyleyeni duymadım, hatta ovenler sayısız derece de daha fazla. yaptığımiz kiralık transferler de galatasaray'ın başında terim'in olmasının bir önemi olmadığını mı sanıyorsunuz. dünya çapında taninirligi olan ve saygı duyulan birisidir. saygı duyulmadığı tek yer kendi ülkesidir, bunun da tek sebebi adanali olmasıdır. futbol dünyası şov dünyasıdır ve herkes kamera karşısında kendi şovunu yapar. egolu tavırları da tamamen bu şovun parcasidir. ne yaptığını bilmediğim ama yazdığı yazılarda kibirden ve egodan ölen en az 50 yazar sayarım ama terim'in egosuna laf ederler. 5 yıllık sozlesmesini en az 3 şampiyonluk daha yaşayacak şekilde tamamlayacaktır.
 • 23434
  sezon başında yapılan kiralık - sözde - yıldız transferlerinde sözleşmelere sakatlık ya da ceza yoksa şampiyonlar ligi maçlarında ilk 11 oynar gibi maddeler koyulduğunu düşünüyorum. bu durumun fatih hocanın forma adaletine balta vurduğunu, hocanın bu durumdan oldukça rahatsız olduğunu düşünüyorum. ömere ligte şans verirken babel sakatlanana kadar şampiyonlar liginde oynatamamasının nedenin de bu olduğunu düşünüyorum.
  buradan sakın şu çıkarılmasın hoca çok masum sezonun suçlusu yönetimdir. hoca 9 yıllık galatasaray kariyerinde verdiği tüm yanlış kararlardan fazlasını bu yıl verdi.
  linnes olayı, selçuk ısrarı, şampiyonlar ligi kadrosuna yazmadığı furbolcular, belhandanın satışına izin vermemesi vb.
  nzonzi olayı gerçek anlamda dönüm noktası olabileceğini düşünüyorum. geçen yıl serdar azizin gönderilmesine çok karşı çıkmıştım mesela ama hoca haklı çıktı. karaktersiz adamların takımda işi olmamalı. hocaya ve kararlarına saygısı olmayan insanla hocanın çalışmak istememesi kadar normal bi durum olamaz.
  umuyorum bu süreci sıfır kayıpla atlatıp devre arasına kendimizi atarız.
 • 23436
  geldiğinde sadece 12 futbolcu vardı. donk'u takıma geri kazandırdı, nagatomo'yu da kadroya kattı ve büyük maçlarda rencide edilmiş o takımı şampiyon yaptı. ancak 12 kişilik kadroyu geliştirerek genişletmesi gerekirken sattığın kadar al belası çıktı. kadron dar, defolu ve sattığın kadar al belası var başında. kadro mühendisliği yazan arkadaşlar oluyor. arkadaşlar kadro mühendisliğini 40 milyon euro harcayabiliyorsan yaparsın. dar olan kadrona 4 milyon euro gibi bir bedelle 13 tane futbolcu katıyorsan kadro mühendisliği yapamazsın. yaptım desen de kimseyi inandıramazsın. işin şansa kalmıştır çünkü.

  daha önce beşiktaş özelinde de değindim bu duruma. ffp kıskacındaki takımlar ''ya tutarsa'' transferi yaparlar, ya da bazen tutma ihtimalinin çok düşük olduğunu bildikleri halde karşılarına fırsat transferi çıktığı için tutma ihtimaline sığınarak transfer yaparlar. beşiktaş ne marcelo'yu ne de enzo roco'yu uzun uzun izleyip almadı. fırsat transfer olarak gördüler. tutarsa ne ala dediler. marcelo belki de beşiktaş'ta kariyerinin zirvesini gördü ve çok iyi kar ettirdi. ancak aynı mantıkla alınan enzo roco'yu oynatamıyorlar.

  yani sözün özü ffp kıskacındaysan ve dar olan kadronu hem güçlendirmek hem de genişletmek zorundaysan kadro mühendisliği yapamazsın. önüne düşük maliyetli fırsatlar çıkar. ya tutarsa diye onları kadrona katarsın. seri ve n'zonzi transferi bizim için fırsat transferleriydiler. ikisi de yüksel bedelle transfer olduktan 1 sene sonra gözden düşmüş. maliyetleri oldukça düşük. hoca bu adamlara hayır dese, benim oyun planıma yada bizim ligimize uymazlar dese bu sefer bu yoklukta bedavaya seri ve nzonzi fırsatı vardı elinin tersiyle itti diye linç edilecekti.

  geçen yazın fırsat transferi onyekuru'ydu. bu yaz kulübü bonservisle satmak istedi. bizde para yok. bu seneki fırsat transferimiz ryan babel oldu. yani gördüğünüz gibi seçilen şey oyuncunun oyun stili değil transfer ücreti. transfer ücreti bütçene uyuyorsa ya tutarsa deyip kadrona katıyorsun. yani ffp kıskacındaki bir takım 4 milyona 13 oyuncu getirmişse ortada bir kadro mühendisliği yoktur. olamaz da. bunun için de kimseyi suçlayamayız.

  benim burada en üzüldüğüm konu hocaya düşman bir tayfanın türemesi. sürekli aynı şeyleri istatistikleri yok sayarak yazmaları. ve ilgi çekmek için gece yarısını bekleyip yazmaları. yok neymiş steven nzonzi takımın en iyisiymiş. sebepsiz yere kesik yiyince küsmüş, oynamamış. ya arkadaşlar sizin takımın en iyisi dediğiniz adam ilk kesiğini yediğinde 180 dakikadan uzun süredir 0 top kapma ve 0 pas arası yapma istatistiği ile oynuyordu. bu adam ağır, hantal, çok kısa metrajda oynuyor. bu adam 180 dakikadır 0 top kapma ve 0 pas arası ile oynarken nasıl takımın en iyilerinden oluyor ya biri bana bunu açıklasın.

  ancak sakın, ama sakın bana tutup da hocanın sistemi vs gibi argümanlarla gelmeyin. mesela seri'nin isabetsiz pasları takımın statikliği ile seri'nin düşünme hızının uyuşmaması ile açıklanabilir. ancak stoperleri üçleyen bir ön libero oyuncusunun 180 dakikadan uzun süredir 0 top kapma ve 0 pas arası gibi istatistiklerle oynamasının izahı yok arkadaşlar. bunu sistemle falan açıklayana gülerim. bir ön libero oyuncusu hangi sistemde olursa olsun top kapma ve pas arası yapma istatistiğinde bu kadar silik olamaz. oluyorsa bir problem vardır. sistemde değil kendi isteğinde, arzusunda yada fiziğinde bir problem vardır. zaten problem olmasa 30 milyon saydıktan 1 sene sonra kim niye göndersin.

  ama görüyorum bazı arkadaşlar çıkıyorlar sırf hocayı gömecez diye umut bulut kadar bile top kapamamış adama takımın en iyisiydi diyorlar. 180 dakikadır 0 top kapma 0 pas arası ile oynadığı için kesik yiyen adama haksız yere kesik yedi diyorlar. ya bu istatistiği selçuk inan yapsa linç edilir. nzonzi olunca sırf hocayı gömmek için takımın en iyisi olduğu iddia ediliyor. komik olmayın arkadaşlar. bir de yok antremanda taktik çalışmayacaz mı demiş hasan şaş'la falan da tartışmış bunun üzerine de o yüzden kadro dışı kalmış. ya bu sallamasyonun kaynağı fenerbahçeli hesaplar. siz de çıkıp onlara çanak tutuyorsunuz. yok gaz çalışacaklar amk. bir de konuya daha çok dil bilen ümit davala değil de kariyeri boyunca türkiye'den hiç ayrılmayan hasan şaş dahil olmuş güya. çünkü fatih terim'den sonraki en nefret ettikleri isim de o. siz de düşüyorsunuz bu tuzaklara.

  evet kötü transfer yaptık. kadro mühendisliği de kötü oldu. ama bahsettim. 4 milyon euroya 12-13 tane oyuncu getirmek zorunda olduğun bir ortamda çok da fazla mühendislik yapma şansın yoktu zaten. önceki yönetim herkese kol gibi sözleşme vermiş. kimi göndermeye kalksan daha şu kadar yıllık sözleşmem var burada mutluyum diye konuşmaya başlıyor kulübü zor duruma sokmak, zor durumdaki ve kendisini göndermek zorundaki kulüpten 2 kuruş daha fazla kopartabilmek için. düşünün bağları kopartmış belhanda bile bunları söyledi. ortada bizim zannettiğimizden çok daha zor bir durum var. sandığınız kadar kolay olmuyor bu transfer işleri.
 • 23437
  "bugün futbol konuşmak istemiyorum. bugün kural hatası vardır, değildir bunu tartışmak istemiyorum. bugün fenerbahçe'nin oynadığı maç tarihe geçti. geçen hafta da yaşanıyor bu. sonra fenerbahçe gol atıyor maçın belki şekli değişecek. gol atıyorsun, uzun bir süre var'a bakılıyor. adalet yoksa futbol da yok, adalet varsa futbol da var. ancak bu adalet çifte standartlı uygulanırsa o zaman sorun vardır. ama bu yapılan ne olacak?"

  bu sözlerden sonra ersun yanal ceza almadı. terim binde birini söylese on maç alırdı. terim'in ve galatasaray'ın durmasını isteyenler başaramayacak. yine biz kazanacağız.
 • 23438
  4. döneminde 83 maçta 1.82 puan ortalamasına ulaşarak 2. dönemini yakalamıştır. 2. fatih terim dönemi herkes için en kötü fatih terim dönemidir. 2. dönemde de tıpkı 4'de olduğu gibi 2 şampiyonlar ligi sezonu gördük. ikisinde de gruptan çıkamadık, hatta o sezon da club brügge'nin altında kaldık. yalnız fatih terim'in 2. dönemindeki şl performansı şimdikinden çok daha iyiydi. zaten 2019/20 sezonu galatasaray tarihinin en kötü şl sezonu olabilir, puan olarak olmasa da oynanan oyun olarak bence en kötü sezonu.

  bu 2 dönem arasındaki en büyük fark kazanılan şampiyonluklar. fatih terim'in 2. döneminde 77 puan ile şampiyon olamayan galatasaray 4. dönemde 69 puan ile oldu. zaten bu şampiyonluklar da olmasa fatih terim'in takımın başında kalması imkansızdı.
 • 23441
  söylediğini unutuyor mu diye düşündüğüm teknik direktörümüz. alzheimer için henüz erken mi bilmiyorum doktor arkadaşlarımız daha iyi bilir de.
  her yenildiğimiz maç sonrası bazı oyuncularla devam etmeyeceğiz kararı alıp aynı oyuncularla devam edip farklı sonuç bekleyip yine yenilip yine bazı oyuncularla devam etmeyeceğiz deyip yine yenilip yine bazı oyuncularla devam etmeyeceğiz deyip yine yenilip yine......
  bazı oyuncuların n’zonzi olduğunu anlamış olmama gark eyleyen falan filan eden...
  (bkz: şahsiyet)
  (bkz: haluk bilginer)
  (bkz: 14 aralık 2019 galatasaray ankaragücü maçı)
 • 23447
  (bkz:14 aralık 2019 galatasaray ankaragücü maçı) takım takım diyor hoca ama şu anda oynayan 11 den 8’i geçen sene olan futbolcular. ömer hariç 7’si geçen yıl ilk 11 oyuncusu. ne anlatıyor hoca. allah aşkına hocam evladın belhandayla beraber bırak şu takımı. bıktık artık vallahide billahide bıktık ruhsuzluktan.
 • 23448
  çok nankör taraftarımız var. bu sene hem takım hem kendi formsuz kabul. yok mu bu adamın başarısız olma kredisi ? bu gün istifa etse yerine gelecek hoca bizi liverpool yapacak değil mi ? olmadığı sezonlarda ne rezillikler yaşandı hatırlayalım. zaten sonunda küstürülecek ve gidecek. o zaman göreceğim ben şimdi böyle saygısızca konuşanlar neler diyecek. sanki adamın elinde modric var onu oynatmıyor da belhanda’ yı oynatıyor.
 • 23450
  14 aralık 2019 galatasaray ankaragücü maçı sonunda da eminim çok güzel ağlayıp, çok güzel bahaneler üretecek.

  sanıyorum ki ankaragücü ile aramızda büyük bir makas var ki koca bir 45 dakikada takım pozisyona giremedi.

  bu takımın lig sonuncusu, gelen gidenden 5 gol yiyen takıma gol pozisyona girememesinin sorumlusu futbolcular falan olamaz. 11 tane mustafa sarp koy yine üç tane yüzde yüz pozisyona girer yahu.

  hocam sen bu takıma hiç hücum seti calistirmamissin, yatmış takım yatmış. sen hala ağla maç sonları, ayıptır.
 • 23451
  öncelikle en nankör taraftar benim.

  başarısız olma kredisi yok mu?

  yok. burası aşağı semerciler mahalle spor değil. 30 milyonluk sivil toplum kuruluşu ve milyon euroların döndüğü bir endistüri vel hasıl kelam başarısız olamazsın. başarısız olma kredisi yok mu diyenler, selçuk kalsın da diyordur, marianonun yok mu kötü oynama kredisi, hiç bir oyuncuya ağzınızı açmayın o zaman. bak tekrar ediyorum başarız olma ihtimali yok. bugün var sadece dün yok. teşekkürler dün yaşattıkları için, ben demiyorum ki fatih terim'in fotoları kaldırılsın florya'dan hayır! hatta florya'ya heykeli dikilmeli. vefa ayrı ama 3 yıldır futbol oynatmıyor. bireysel yeteneklerle gidiyoruz ve bunu görüyoruz. muslera gomis v.b. kurtardı hep bizi.

  fatih terim gitsin mi?
  hayır, gitmesin. istifası kaosa sürükler bizi. bunu görecek kadar tecrübeliyiz ama artık inadından vazgeçsin. futbolcuları basının önüne atıp aynı futbolcularla oynamayı bıraksın artık. taraftarla küfürleşene eski fatih terim gibi davransın. hoca disiplininden çok şey kaybetti. gençleri oynatsın, korkmasın. yenilirken bile taraftar arkasında durur o zaman. futbolcular sahada yürümesin, her maçı yenilmeye razıyım.

  neden fatih terimi eleştiriyorum?

  makas diyor, kendisi süper ligte en değerli kadronun hocası, ligi süpürebiliyor mu? hayır! o zaman şampiyonlar liginde de makas açık demeyeceksin! taraftarı kandırmasına tahammül edemiyorum. bazı futbolcular görecek dedikten sonra aynı 11 ile sahaya çıkmasını anlayamıyorum. 25 yaşında taylan'a 17 yaşında gibi davranması basının önünde saçma! o zaman ne diye aldındın hoca?

  şampiyonlar liginde psg den 5 realden 6 yedi diye eleştirmiyorum seni, çıkamadığın için hiç eleştirmiyorum hele. ben tudor'un arkasında durdum, senin mi durmayacağım? ama bana 6 maçta 9 isabetli şutu izah edemezsin. ne makas ne bıçak ne satır anlatamazsın bunu! sen elit kategori hocasısın, alt yapı ile çıksan yine izah edemezsin.

  1 - 2 -3. dönemlerinde hep hücum futbolu oynatırken şimdi aykut kocaman gibi 90 dakika savunma yaptırman takıma, 1-0 a yatman beni çileden çıkartıyor. kendi yarattığın galatasaray dna sını bozuyorsun kendi elinle. deliriyorum bu olaya. çık hoca 2 forvet 3 forvet, yine yenil, yine 5 ye ama diyelim ki hoca korkmadı ve bişeyler deniyor. her hafta aynı 11 sahada, aynı korkak futbol. 1-0 ı bulursan 11 kişi topun arkasında çanakkale geçilmez bir oyun.

  özetleyecek olursam fatih terim'in arkasındayım. bu inatlaşması sürecek ve yukarıda saydıklarımı düzeltmeyecekse ( başarılı - başarısız tartışmıyorum) git hoca, iyi analım birbirimizi.