• 23217
  kendisini çok sevdiğim, istifa etmeli diyenleri gördükçe gülüp geçtiğim canım hocam.

  ancak kendisini eleştirmek istediğim bir nokta oldu gece gece.

  hocam sanırım yabancı sınırının 3-4 yıla geleceği belliyken, bu maddi yoklukta serdar aziz gibi bir stoperi bedava fenerbahçe'ye kaptırmak pek mantıklı değildi be? evet çok güvenilecek bir adam değil, evet çok sakatlanıyor takımını yalnız bırakıyor, evet karta çok yakın bir oyunu var ayakları da çok iyi değil ama marcao ve luyindama alındığında takımda 6 ay yedek otursa en azından yazın belki 2-3 milyon euro'ya satardık. şu an fenerbahçe'de gayet iyi oynuyor. hoca bence serdar aziz konusunda hata yaptı, aklıma geldi söylemek istedim.
 • 23218
  kendisinin galatasaray sevgisi çok bahsedilen kadar muazzam değildir. ilk dönem taraftarın yalvarmasına rağmen ve 3. dönem ise iktidara ve yıldırım demirörene kader ortaklığı yapmak için sözleşme uzatma tekliflerini reddederek ayrılışı, ikinci dönemi milan'dan kovulduktan sonra takımı şampiyon yapan ve şampiyonlar ligi'nde galatasaray tarihinin en başarılı performansını sergileyen ve takımın başında halihazırda sözleşmesi devam eden bir teknik direktöre rağmen galatasaray'a zarar vereceğini bile bile kabul etmesi, 3. dönem haklı veya haksız takımdan ayrıldıktan sonra terim ailesinin sosyal medyada komple galatasaray temalı tüm paylaşımlarını silmesi hocanın galatasaray sevgisi hakkında ip ucu vermekte.

  gerçekten galatasaray sevgisi olanlar terim ile başarı geleceğini düşünse zaten terim ile devam edilmesini savunur. ancak oynanan futboldan, futbolcu tercihlerine, taktik anlayıştan adam yönetimine kadar kenar yönetimi rezalet bir sezon geçirmesine rağmen terim sevgisi galatasaray sevgisinin önünde olanlar halen hocaya türlü güzellemeler ile 'canı sağolsun' 'isterse küme düşürsün' 'kredisi sonsuz' diyebiliyorlar.

  şu hali ile terimli galatasaray gelecek adına en ufak umut verse hoca canı istediği kadar çalıştırsın biz de gururlanırız. iki sezondur oynanan futbol ve avrupa'da ortaya konulan performans gelecek adına hiç umut vermiyor. üstelik bu iki sezonda hocanın elinde öyle 'feda sezonu' dibi kalitesiz kadro da bulunmamakta.

  terim galatasaray'da belki de kendince belirlediği misyonunu tamamladı. bilinmez belki de demirören yönetimi tff'yi bırakınca milli takımdan kalan hesabı da kapandı. çünkü hocada hırs yok, yüklenilmiş misyon yok.

  bir de değişim isteyenlere tudor, riekerink, hamza müstehak deniliyor ki asıl gecikecek ve sonrasında enkaz bırakılacak değişimle 2 terim sonrası yaşanmış karanlık dönem müstehak demek daha doğru.
 • 23219
  'ne haliniz varsa görün' deyip istifa etse kaçıp gitmiş olacak.

  kalsa 'bak görüyor musun para için bırakmıyor' diyecek utanmadan aynı tipler ki bu ikisini de diyorlar zaten.

  ne yapsın oğlum bu adam o zaman?

  dertleri galatasaraymış falan filan. 'olabilecek en kötü sıralamada ligi bitirelim de terim'den kurtulalım' diye dua ediyor alayı.

  yesinler sizin sevginizi.

  açık açık terim düşmanlığı yapanlara saygı duyuyorum gerçekten. sinsilik yapmayacaksın arkadaş neyse fikrin zikrin de o olacak.
 • 23220
  fatih terim'in galatasaray sevgisini sorgulayan herkesten hem utanıp hem de nefret ediyorum. ama kimse de merak etmesin kendini bilmez, hadsiz, art niyetli '' kişiliklere '' yedirmeyiz hocayı. içerdeki dışardaki tüm düşmanlarına selam olsun mayıslarda sizi üzmeye yine devam edecek. siz bir hiç bile değilsiniz fakat onun yanında milyonlarca evladı var.
 • 23221
  ya herkes sanırsın anasının karnından 100/100 galatasaray sevgisiyle doğuyo.

  doğdun, 0/100.

  geldin 3-4 yaşında dayın, amcan, abin, baban seni doldurdu doldurdu, 10/100.

  bu kadar lan. galatasaray sevgimiz 100 üzerinden hesaplanacaksa, hani babadan miras vs diyoruz ya, en fazla 10/100.

  peki noluyo da o 100 sınırına geliyoruz. kahramanlarımız oluyo canım kardeşim. benimki prekazi'ydi. o attı ben sevindim, o attı ben sevindim, tanju attı, uğur attı, falco attı, feldkamp geldi, torsten attı, hakan attı, tugay attı derken belki 40/100 oldu.

  sonra fatih terim geldi. 1, 2, 3, 4 derken uefa kupası, ayrıldı gitti hemen ardından, süper kupa, bi daha şampiyonluk, bi daha, bi daha. uyurken galatasaray uyanırken galatasaray diyorsak bu adamların sayesinde.

  şimdi benim 100 üzerinden 100lük galatasaray sevgim varsa bunun yarısından çoğu fatih terim sayesinde.

  o daha büyük, bu daha büyük, geçin bu işleri. belki bir çoğumuz/çoğunuz fatih terim olmasa "futbol ne ya, 22 adam bir topun peşinde koşuyor" diyecektik. ne anlatıyorsunuz siz allah aşkına?

  e efendim fatih terim olmasa başkası olurdu. olsaydı kardeşim, başkası olsaydı onu da böyle severdik. hamza olsaydı, tudor olsaydı, hagi olsaydı, bülent olsaydı. olsaydı kardeşim, hepsine şans geldi. demek ki o işler öyle kolay değil.

  fatih terim'in galatasaray sevgisi tartışılıyor. hiç tartışmayın, engin verel zamanında şunu dedi; fatih adanada oynarken milli takımda benim oda arkadaşımdı. kendisi beşiktaşlıydı, beşiktaş'a da gitmek istiyordu ama galatasaray bitirdi transferini.

  evet fatih terim beşiktaş'lıdır. en azından gençliğinde öyleydi. beni ilgilendiriyor mu? hayır. galatasaray sevgisi ilgilendiriyor mu? o da hayır. banene lan galatasarayı ne kadar sevdiğinden. bana galatasarayı ne kadar sevdirmiştir, beni ilgilendiren tek konu budur. gerisi de lafı güzaftır.
 • 23222
  fatih terim bu takımı bu sene de şampiyon yapabilir mi, yapabilir tabii ki. şu leş halimizle bile herkes kadar şansımız var. ligin durumu, rakiplerin hali ortada. terim tabii ki mukayese edilemeyecek şekilde ligin en iyi, en tecrübeli hocası. elindeki kadro da ligin en iyi kadrosu. bunları herkes biliyor zaten. sorun bu değil. sorun galatasaray'ın kendi adına yakışır şekilde avrupa'da hiçbir varlık gösterememesi. ben galatasaray tarihinde 2 senedir şampiyon olunduğu halde avrupa'da bu kadar silinen bir galatasaray hatırlamıyorum, yaşı büyük olanlar da hatırlamıyordur muhtemelen 80-90 sonrası dönemde. galatasaray 2 senedir şampiyon oluyor ama oyun olarak vasatın baya altında performansla oluyor, sloganları bırakıp gerçeklere bakmak lazım. fatih terim'in geçmişini, galatasaraylılığını anlatıp duranlar bu gerçeğe ne diyor çok merak ediyorum. kulakları kapatıp gerçekleri duymamak için bağıranlar gibi sürekli aynı şeyleri yazıyorsunuz. bu yazdığımız şeyleri söylemek ona düşman olmak demek değil bir durum tespitidir. mesela bu sene mayısta şampiyon olsak seneye kesin cl'de başarılı oluruz diyebilen tek kişi var mı? yok. oyun/gelişim olarak en ufak bir gelecek vaadetmiyor terim bize. sahaya bakıldığında 2 senedir bir taktik plan göremiyorum. her deplasman oyunumuz her türlü sonuca açık. içerideki maçlarda bile 10 dakika boyunca yoğun presle rakibi bayıltamıyor takım. hücum geçişleri 2 senedir çok yavaş, çözüm bulamadı hala, hızlıca savunmaya dönülemiyor, rakip baskın atakla eksik yakalanamıyor, takımın en ufak bir duran top hatta korner organizasyonu bile yok. 2 senedir devam ediyor ve muhtemelen terim şampiyon da yapsa devam edecek.

  terim kulübe başkan olsun ve galatasaray'a çağdaş, dinamik bir futbol oynatacak hocayı da o bulsun. bu gerçeğin artık konuşulma zamanı.
 • 23224
  kendisinin galatasaray sevgisini ölçebilecek bir alet yok kabul. belki de bizim kadar galatasarayı sevmiyor da olabilir buna da eyvallah ama kendisinin galatasaray sevgisini sorgulayan guruhun 90%'ı stadyuma bile gelmezken, tek yaptıkları şey sosyal medya üzerinden tespit sıçmakken kendisinin galatasaray sevgisinin sorgulanmasına ağzımı kocaman açıp hasss*ktir diyorum en naif tabirle. bir tarafta 45 senesini galatasaray'a vermiş bir adam varken diğer tarafta tek yaptığı şey oturmaya yarayan organ vasıtasıyla tespitte bulunmak olan birini mi kaale alalım? hayır adamın nickinin bile baş mimarı olan bir adamdan bahsediyoruz ya ahahahahaha. siz böyle yaptıkça ben burda fatih terim'i savunacağım oğlum ve ağlasanız da sızlasanız da 5 seneyi dolduracak bu kez. bu duyguya alışsanız iyi olur bence...
 • 23225
  sevgisi, karakteri kısaca özelliklerinin değil (ki haddimize de değil) yaptıkları ve yapamadıklarının masaya yatırılması gerekiyor diye düşünüyorum. artık şu duygu, sevgi, karakter özellikleri vb.ne odaklanmaktan kurtulup, futbol aklına ve gerçeklere yönelmek gerekiyor. avrupa'da neredeyse son 30 maçta sadece 2 galibiyet almış bir takım var ortada. bu gerçeği hoca da görüyordur elbet. son 2 sezonun şampiyonu olan takım demek ki uluslararası düzeyde yeterli değil. ve 2 senedir de deyim yerindeyse yerinde sayıyor. lokal başarılarla sınırlı kalan bir performansımız olduğu çok açık. ve maalesef bu ne"benim hayallerim var" demekle ne de "ben de çok üzülüyorum, uyuyamıyorum" , "makas çok açıldı" demekle düzeliyor.

  gerçekçi bir hedef ve buna uygun sistem ortaya konmadığı, gerekli unsurları oluşturulmadığı ve aksiyon alınmadığı her gün biz burada futbol gerçeklerini, sorunlarını tartışmak yerine, fatih terim'i ya da başka isimleri kısaca esas meselenin dışında olanı tartışıyor olacağız.

  umarım hoca tez zamanda bize avrupa'da son 30 maçta sadece 2 galibiyet almış takımdan, avrupa'da tekrar seri galibiyetler alan bir takıma nasıl dönüşebileceğimizi ortaya koyan bir futbol aklını ve gerekçelerini izah eder ve aksiyona geçer de biz de tekrar futbolun içindeki takımın teknik patronu ve sorumlusu fatih terim'i ve futbolun gerçeklerini tartışmaya başlarız.
 • 23228
  sadece ozan kabak'ı akademiye katması, çıkıp oynatması ve satışıyla kulübe 11m€ ( ~ 66m₺ ) kazandırmış türk futbolunun açık ara en başarılı antrenörü.

  kazandırdığı şampiyonluklar dolayısıyla kulübe soktuğu milyonlarca eurodan bahsetmiyorum bile.

  abdullah avcı'nın yıllık 12m₺ aldığı yerde bedavaya çalışmaktadır. ücreti belhanda, feghouli, muslera gibi oyunculardan da düşüktür. ama bu kulübe katkısı hepsinin toplamından fazladır.
 • 23229
  aldığı maaşın konuşulmasına karşıyım. fatih terim'in 1905 tl için çalışması kulübümüzün ciddiyetini kaybetmesine neden olacaktır. galatasaray hatalı yönetilse de, son 20 yılda en fazla 100 maç kendi karakteri gibi oynamış olsa da, artık ülke milli takımını oluşturan ana faktör olmasa da her zaman çok büyük bir markadır. galatasaray'ın bir efsanesine bütçede 3 milyon euro rahatlık yaratmak adına maaş ödememesi galatasaray markasına haksızlık olur.

  yalnız şöyle bir parantez açılabilir bu noktada. maaşını alamayan engelli basketbol takımımızın hocasına ve sporcularına kulübümüz el uzatamazken fatih terim uzatabilirdi. ağzından çıkacak bir lafa bakardı. inanılmaz bir kamuoyu oluşturup amatör sporlarımıza yardım sağlayabilir ve sağlatabilirdi. bir başka aklıma gelen şey ise sadece altyapıya harcanacağının sözünün verildiği bir kampanya. bugün fatih terim böyle bir tweet atsın yılda 1000 tl'ye kadar yardım etmek isterim. mustafa cengiz yapamaz mı bu söylediğimi? elbette yapabilir ama fatih terim başlatırsa bu kampanyayı çok daha etkili olacağını düşünüyorum. üstelik sadece futbol da değil, galatasaray spor kulübü tüm paydaşlarıyla hem yarışmacı hem de hazırlayıcı bir kulüp olmalıdır. olimpiyat ruhuna hizmet vermeli ve olimpiyat seviyesinde türk oyuncular yetiştirmelidir. sporu sevdiren, karakterli, saygın bireyler, sporcular yetiştirmelidir. bunun ateşini fatih terim yakmalı ve en kaliteli hocalarla en kaliteli eğitimi sporcularımıza sunabilmeliyiz. hatta sadece sporcu değil teknik adamlar yetiştirmeliyiz. bu organizasyonların hepsinin başında fatih terim bulunmalıdır. futbol kulübünün başarı durumunu hesaba katmayarak galatasaray'ın geçmişiyle geleceği arasında köprü kurması gereken kişi fatih terim'dir. kurmuyor, kuramıyor, kurmak istemiyor, zaten çok yoğun veya başkalarının söylediği gibi sırf hemşehrisi diye adam kayıran basit düşünen bir insan. fatih terim ile tanışma onuruna erişemediğim için hakkında bir niyet okuması yapmak istemiyorum. yalnız fatih terim sportif başarılardan üstte bir insan ve bir galatasaray efsanesi olduğu için bu atılımları onun yapmasını bekliyorum. bugün fatih terim twitter'da ekran önüne geçip 3 dakikalık açıklama yapsın hem camiamız hem de galatasaray taraftarı aslında neyin daha önemli olduğunu çok rahatlıkla anlayacaktır. bizimle ve kulübümüzün geleceğiyle daha çok angaje olmasını istiyorum büyük adamdan.

  eskiden tavırlarını sevmezdim. takımı tudor çalıştırırken teknik direktör olarak gelmesin bundan sonra gelecekse başkan olarak gelsin dedim ama son 2 yıldaki tavırları fikrimi değiştirdi. eskiden de karizmatik bir adamdı ama sevilmeyecek çok tarafı vardı. şimdi ise daha olgun bir insan. hala bazı şeylere sığınarak hatalar yapıyor ama hiç kimse hatasız değildir. fatih terim de bir markadır ve cruyff barcelona ve ajax için ne ise, fatih terim de bizim için o olmalıdır. bunu yapması gereken kendisi. yardım etmesi gereken da taraftardır. kulübümüzün mali durumu günü kurtarmaya çalışadursun, hocamızla taraftarımız galatasaray'ın geleceğini birlikte inşaa edebilir.

  buraları okuyor veya okutuyorsa kendisine yaşattıkları için çok teşekkür ediyorum. yaşanılan kötü şeyler için ise bir taraftar olarak hakkım varsa helal ediyorum. eğer sıralı ölüm olur da biz hocadan çok yaşarsak kazandığı başarıların dışında, oluşturduğu gelecek ve bıraktığı futbol mirası için de teşekkür edebilmek isterim. bu yüzden artık bunun tam zamanı. yaparsa fatih terim yapar. o da yapamazsa türkiye'de futbol 3 aylık planlarla devam eden bir spor olarak kalacaktır.