• 22271
  fatih terim'in 4-1-4-1 ile iyi futbol oynattığı maç sayısı az olsa da euro 2008'deki almanya maçının* ilk yarı istatistiklerine baktığımda, gerçekten bazen hocanın dediği gibi dizilişlerin değil de felsefe ve sistemin önemli olduğuna inanıyorum.

  şu istatistiklere bir bakar mısınız? https://www.gscimbom.com/...s/almanya-jpg.30602/

  bu istatistikler bildiğiniz almanya'nın brezilya'yı 7-1 yendiği maçtakinden* daha ezici bir üstünlüğü gösteriyor. hem de o kadar eksik ve yalnızca 16 kişilik bir kadro ile https://www.transfermarkt.com.tr/.../spielbericht/910200 almanya'ya karşı. almanya'nın tarihi boyunca oyun ve istatistik olarak bu kadar ezildiği maç eminim ki azdır.

  her ne kadar hocanın 4-4-2'ye geçmesi gerektiğini düşünsem ve 2011-2012 sezonundaki futbolu özlesem de almanya maçındaki futbolu oynattığı sürece, yense de yenilse de takımı hangi dizilişle çıkaracağının hiçbir önemi yok. hocam yeter ki böyle bir futbol oynatsın artık.
 • 22272
  hocamız gerek 2000 öncesi gerekse sonrası yıllarda kadroda çok radikal rotasyonlar yapardı, kimsenin beklemediği şampiyonlar ligi maçlarında altyapıdan 16-17 yaşlarında gençleri ilk 11 de başlatırdı. son iki yıla özellikle de bu seneki kadroya bakınca aklıma iki ihtimal geliyor: ya altyapımızdaki oyuncu profillerinin seviyesi düştü ya da hocamız yıllar geçtikçe daha temkinli hale geldi.
 • 22273
  fatih terim'in takımdan aldığı verimi yukarı çekebilmesi için türk oyunculara ihtiyacı var. fatih terim tabi ki teknik taktik bilgisi üst düzeyde bir hoca ama onu özel kılan iletişim gücü. bu iletişim gücünü mutlaka yabancı oyuncular üzerinde kullanabiliyor ama bir yere kadar. çünkü gerek kültür farkı gerek de duygusal farklılıklar yabancı futbolcuları fatih terim'in istediği kadar etkileyemiyor.

  ama türk futbolcusunun psikolojisini, ihtiyaçlarını ve duygularını çok iyi bilen fatih terim, iletişim gücü ve karizmasıyla istediği etkiyi yaratabiliyor. zaten ister milli takımdaki öğrencilerine, ister galatasaray'daki geçmiş öğrencilerine bakın, fatih terim denilince eli ayağı boşalıyor, bu hem saygı hem sevgi göstergesidir. mutlaka öğrencilik hayatınızda böyle hocalarınız olmuştur, bu tür hocalara kendinizi kanıtlamak için 1 değil 3 çalışmışsınızdır. bu durum türk futbolcular için de aynısı. fatih terim türk futbolcusunu iyi çalıştırıp, iyi de motive ettiği zaman aldığı verim 10 iken 30-40 olur. fakat bu yabancı futbolcuda bu oran bu kadar yüksek olmaz. zaten bu yüzden dolayı semih kaya, emre çolak gibi isimler fatih terim döneminde top yerken, şimdi yüzüne bakılmaz futbolcu oldular (keza ilk döneminde çalıştığı yerli futbolcu kadrosu da fatih terim gelmeden önce oldukça düşük seviyedeydi).

  tüm bu sebeplerden ötürü, takımın başarısının yukarı çekilmesi için kaliteli türk futbolcu kadrosuna ihtiyacımız var. fakat yabancı sınırının 14e çıkmasıyla beraber kaliteli türkler kendilerini yurtdışına atar oldu ve bu futbolcuları almamız hayal oldu. bunun üzerine de bu sene yedek olabilecek türk futbolcular aldık (emre mor, şener, adem gibi...).

  ne yapılabilir diye düşündüğümüz zaman alt yapıdan oyuncu çıkarmamız şart. bu da belki 3-5 senelik bir sıkı çalışma periodunun arkasından oluşabilecek bir şey. ya da alt liglerden iyi oyuncuları bir şekilde scout edip takıma dahil etmemiz gerek.

  not: buradan fatih terim yabancı oyuncuyla başarılı olamaz demiyorum, sadece türk oyuncudan daha yüksek verim alabiliyor diyorum. zaten yabancı futbolcuların da duygusal olanını seçmesinin sebebi bu olabilir. takımdaki oyuncuların bir çoğunun duygusal yanı mantığına ağır basan oyuncular. yine de daha önce dediğim gibi türk oyuncuların duygusal yanıyla yabancı oyuncuların duygusallıkları aynı değil.
 • 22277
  o kadar büyük bir egosu var ki ben biliriminden asla vazgeçmeyecek. her maçtan sonra da değişiklik mesajı verip bizi kandırıp tepkiyi susturacak bir sonraki maç aynı hikaye. mariano cezalı olmasa onu da oynatırdı eminim. ne oynuyoruz ki bu tribe girebiliyorsun hocam? sen bilirsin he bilirsin de ne oynuyoruz? ne biliyorsun bir izlet bize lütfen. sene başından beri oyun olarak gelişimi geçtim niyet olarak bile bir gelişme yok sende. adaleti bile sağlayamaz durumda görünüyorsun dışarıdan. olmadık adamlara katlanıyorsun. değerli adamları küstürüyorsun. sen fatih terimsen biz de galatasaray taraftarıyız hocam. kimin kimden büyük olduğunu sen daha iyi biliyorsun. bize bunu yapmaya bize bu futbolu izletmeye hakkın yok.

  edit: 18 ekim 2019 galatasaray sivasspor maçının ilk yarısı itibariyle denebilir ki görmek istediğimiz fatih terim futbolu bu. direk oynayan, çabuk top kazanan, sert pres yapan takım. ama hocam oyuncu seçimlerinde yine inat ediyorsun. lütfen toparla. haftaya şu şener'i kesip mariano'yu alma gözünü seveyim.

  edit2: aynı maçın ikinci yarısında 85 dk iyi yönlü orta saha oynamış adamı sol beke çekmek, son 10dk oynasın diye stoper oyuna almak gibi tecrübesiz adamların hatalarını yapmıştır. 80dk orta saha da git gel yapan ömer sol beke uyum sağlayamadı. sakatlık dışı normalde ekstrem bir şey olmazsa değişiklik yapılmayan en çok konsantrasyon gerektiren mevki de luyindama (sakatlığa bağlı olmadan sanırsam, tersiyse yorumu boşverin) oyundan çıkıyor donk giriyor aynı donk bacak arası yeyip gol yedirdi az daha. hocam kendinde değilsin.
 • 22279
  ne yapak nereye varmak istemektedir merak ediyorum. takım kötü oynarken taylan'a bir kere şans vermedi. iyi oynayan seri'yi sürkeli kesti. kötü oynayan belhanda ve selçuk ile orta sahayı kurmaya devam ediyor. şu bitik belhanda yerine taylan'ı oynatsa ve taylan kötü oynasa sesimi çıkarmam. ama fatih hoca bence sırf inadına belhanda ile oynamaya devam ediyor. soso kötü oynadığında kesik yiyor normal olarak ama belhanda'nın kesik yediğini görmüyoruz.
 • 22280
  5 ekim 2019 gençlerbirliği galatasaray maçı'nda selçuk'u ilk 11 oynatınca doğal olarak eleştirildi fakat bugün 18 ekim 2019 galatasaray sivasspor maçı için çıkardığı kadro eldeki imkanlar ölçüsünde normal. belhanda ve seri farklı mevkilerin oyuncusu olduklarından ömer-seri arasından ömer'i seçmiş belki de hafta içi oynanacak real madrid maçını düşünerek. onun dışında nagatomo kesik yemiş, mariano yok ve emre mor oynuyor bundan fazla değişiklik takımı
  olumsuz etkileyebilirdi. ezbere eleştiri yapmamak lazım.
 • 22281
  kendisine geleneksel olarak hatirlatilan kimsenin galatasaray’dan buyuk olmadigi gercegi, tekrar hatirlatilmalidir. bu taraftarin takimin bu gunlerdeki dna’sini yaratan kisilerden olmasina karsin, 4. doneminde hala herkesten daha fazla sey bildigini dusunerek yaptigi hatalari asla duzeltmiyor. hocam hep haklisin, hep seninle mutlu olduk, bi kere de haksiz ol yine beraber mutlu olalim.
 • 22282
  18 ekim 2019 galatasaray sivasspor maçınnda seri’yi oynatmayıp belhanda’yı oynatması bütün galatasaraylılara yapılmış bir ihanettir. ‘galatasaray futbol takımı için oynayan oyunculara da terbiyesizliktir.

  sonuçtan yine bağımsız konuşacağım çünkü sonuç yanıltıcı olacaktır. ben bizim takımın futbolcusu olsam her maç rezil bir oyun oynayan bir adamın, ısrarla ve inatla kendileriyle dalga geçercesine ilk 11 başlamasını kabul etmez, zerre de kendimi takıma adamazdım. ne de olsa bana şans gelmeyecek hep belli başlı kişiler oynayacak diye düşünür kendimi ya salar ya da başka takımlar arardım. çünkü bu yapılar 1-2 değil neredeyse 3 sezondur aynı şey.
 • 22283
  seri'yi sen aldın hocam. ne sebeple oynatilmiyor anlamış değilim. her maç 4-5 oyuncu değiştirerek başarılı olunmaz. diğer avrupa takimlarinda neden en fazla 2 değişiklik oluyor da bizde bu sayı 5'lere çıkıyor. bu oyuncular haftada iki maçı kaldıramıyorsa zaten hiçbir hedeften bahsetmeyelim. çatır çatır haftada 2 veya 3 maç oynamak zorundalar. hocam sende bu adamları oynatmak zorundasın. feghouli'nin nagatomo'nun falcao'nun seri'nin iyi olmasına ihtiyacımız var ve hedefimiz bu adamların kalitelerini bulmak için her yolu denemek olmalı. eski fatih terim'i istiyorum geride bekleyen oyun sistemi olmayan bir fatih terim istemiyorum. aramızda dönmen dileğiyle hocam. bu sezon şampiyon olunmasa da umrumda değil yeter ki özüne dön.
 • 22292
  maç sonu belhanda‘nın ne kadar takıma faydalı bir oyuncu olduğunu biz futboldan anlamayanlara! anlatması gereken teknik direktörümüz.
  ben kendisinden neden savunma yapamadığımızı neden topu ileriye taşıyamadığımızı, maçın son dakikalrında topa sahip olmamız gerekirken neden topu hep rakibe verdiğimizi,10 kişi kalmış takımlar karşısında bile neden ezildiğimizi dinlemek istiyorum.
  bir de şu 4-1-4-1 inadını açıklasa.
  (bkz: 18 ekim 2019 galatasaray sivasspor maçı)