• 21626
  herkes 2019-2020 şampiyonlar ligi'nde 3. olup avrupa kupası'na gideceğimizi öngörürken/kabullenmişken kendisi ite kaka grupta 2. olmaya çalışacağını düşündüğüm teknik direktörümüz. kadro yeterli görünmese de zaman ve şartlar 2000'den çok farklı bir noktada olsa da yolu açık olsun.
 • 21627
  omurgası nerdeyse büyük oranda değişmiş bir takımı yönettiği unutulmasın. o omurgada geçen sene diagne ve fernando varken şu an birbirlerini hiç tanımayan falcao ve nzonzi var. üstüne orta saha çok büyük oranda yenilendi. takımın orta sahası yenilenirse ki orta saha takımın beyni demektir, takımın oyun şekli, anlayışı, dizilişi, düzeni baştan başa değişir ve şu an yaşadığımız sancılı ama sonu güzel bitecek sürece gireriz. hele hele ki yeni transferlerin hiçbiri aynı anda birbirleriyle oynamış değilse daha zor olur ama olur, çünkü hepsi kalitelidir ve başlarında fatih terim gibi bir hoca vardır.

  o yüzden umudunuzu kesmeyin. bu takım iyi olacak. 1 ekim 2019'da psg'den evimizde fark da yesek, hatta 2019-20'de şampiyon olamasak dahi bu takım oturacak. * işte o zaman da hem saha içi hem de saha dışında ağız ishali olanları oturtmaya kaldığı yerden devam edecek.

  entry'i imparator'un bir sözüyle noktalıyorum;

  (bkz: galatasaray yerde kalmaz)
 • 21628
  şu kıtlıkta ve profesyonel kötülüklerin kol gezdiği günlerde, galatasaray futbol takımı adına yine de umutlu olmamın yegane sebebidir...

  uzun uzadıya ne olduklarını saymaya gerek yok... ben de o gerçeklerin en az herkes kadar farkındayım ve sonradan üzülmemek adına hayalperest olmamaya da çalışıyorum. ne kendisi ne de dünya üzerinde oynanan futbolun mantalitesi kesinlikle eskisi gibi değil.

  bugüne kadar, bir şey dışında istediği her şeye galatasaray çatısı altında ulaştı, galatasaray'ı da ulaştırdı. o bir şey için de hayallerim dünyadan büyük dedi.

  galatasaray'a doğrudan ya da dolaylı olarak zarar veren geçmişteki yanlışlarından da son derece pişman ve kapısından 46 yıl önce girdiği camiada, gönlünü kırdıklarını tekrar kazanmak için saha içi kadar saha dışında da gece gündüz çalışıyor.

  allah uzun ömürler versin, 4-5 sene içerisinde de muhtemelen teknik direktörlük kariyerine son noktayı koyacak. ama dünyadan büyük hayalini gerçekleştirmeden bunu yapmayacağını çok iyi biliyorum.
 • 21631
  sezon sonu takımımızı şampiyon yaptıktan sonra, galatasarayımıza başkan olma zamanı gelmiş olan yaşayan efsanemizdir.

  tabi ki insanın aklına; futbol takımını yönetmek ile koca çınar olan galatasaray' ın tüm branşlarını yönetmek, liseci zihniyet ile savaşmak, kulübün içinde bulunduğu mali zorluklarla uğraşmak, aynı zamanda kendisinden pekte hoşlanmayan mevcut siyasi iradeyle aramızı iyi tutmak bir mi diye sorular gelmiyor değil.

  fakat bu zamana kadar galatasaray' a başkanlık yapmış kişileri de göz önüne alırsak, liyakatli kişilerden oluşturulacak sağlam bir yönetim kurulu ile bu işin altından kolaylıkla kalkılabilir.

  son yaşanan olaylar da gösteriyor ki ne yalı çocuğu, ne tff, ne de paralı sosyal medya trolleri hocamızın peşini bırakmayacaklar.

  ne yazık ki hocanın bu durumunun da negatif olarak sahaya yansıdığını düşünüyorum, maç öncesinde takımı hazırlamak konusunda takımımıza zarar vermese bile hocanın kulübe de olmadığı maçlarda çok zorlanıyoruz.

  hocanın basın toplantısında ki ifadelerinden de ceza almamak için bazı şeyleri içine attığı ya da yüzeysel olarak geçtiği çok belli oluyor.

  eğer kendisi kulübümüze başkan olursa mevcut sportif düzen ile anladıkları dilden rahatlıkla konuşabilir ve saha içinde ceza almamızı sağlayacak durumlar da ortadan kalmış olur.

  tabi ki bu önermede ki en büyük problem fatih hoca' dan sonra takımımızın başına geçek olan teknik direktör kim olacak, başkanın fatih hoca olduğu takımı yönetmek her babayiğidin harcı değil.

  ayrıca liseci dinazorlar fatih hoca' nın başkanlığına nasıl bakacaklar, -ki sıcak bakmayacakları konusunda hepimiz hem fikirizdir diye düşünüyorum.

  yine de fatih hoca' nın hem yurt için de hemde yurt dışında başkan olarak kulübümüzü layıkıyla temsil edeceğini düşünüyorum.

  ayrıca şu sıralar kendisi ile ilgili konuşanların, hatta mevcut cezalar az oldu tekrarında daha farklı şeyler yapmamız gerekir diyenlerin, kendisi kulüp başkanı olursa karşı karşıya geldiklerinde de aynı şeyleri söyleyebilecekler mi çok merak ediyorum.
 • 21634
  kendisi istemedikçe teknik direktörlüğü bırakıp başkan olmasının teklif dahi edilemeyeceği teknik direktörümüzdür.

  kendisinin galatasaray dönemleri arasında lucescu, hagi, gerets, feldkamp, skibbe, bülent korkmaz, rijkaard, bülent ünder, mancini, prandelli, hamza hamzaoğlu, mustafa denizli, riekerink ve tudor olmak üzere tam 14 teknik direktör deneyip 12 sezonda sadece 4 şampiyonluk alabilmişiz. 2 sezon bile üst üste şampiyon olabilen kimse yok bu isimlerin arasında. feldkamp, rijkaard, gerets, mancini gibi üst düzey sayılabilecek adamlar var üstelik. avrupa turnuvalarına falan girmiyorum bu sadece lig istatistiği. kendisinin başımızda olduğu dönemleri yazmaktan yoruldum artık, isteyen tarih kitaplarından okusun.

  geçmişten nasıl azıcık ders alınmaz anlamıyorum. tek bir konuda kesinlikle eminim artık kendisinden sonra yaşayacağımız dönem bize müstehaktır.
 • 21635
  içinde bulunduğumuz ayda 66 yaşına basmış efsanemizdir. umarım uzun yıllar boyunca takımımızın başında kalmaya devam eder çünkü galatasaray ve türkiye'nin en büyük teknik adamı olması bir yana dünya tarihinin belki en kariyerli 30 hocası arasındadır kendileri. football manager serileriyle haşır neşir olanlar iyi bilir oyunun iç menüsünde "hall of fame"* bölümü vardır. orada teknik adamların kazandıkları kupalara göre sıralaması yapılır. işte fatih terim takımımızda birkaç şampiyonluk daha kazanırsa avrupa'nın tarihteki en iyi 20 hocası arasında olacak o listede.
  zaman zaman internet platformlarının en seviyeli spor ortamı olan burada yani galatasaray sözlüğünde dahi eleştirildiğini görüyoruz. eleştirilsin de. sonuçta bizler fikri hür vicdanı hür galatasaray taraftarıyız. ancak şunu akıllardan çıkarmamak gerekiyor: hayallerimiz var, bizim de onun da. ve kısa ve orta vadede benim öngörebildiğim tek senaryoda başımızda o var. onun bir kere daha yuvasından uzaklaştırılması demek hayallerimizin uzun bir uykuya dalması anlamına gelecektir. bundan korkuyorum.
  ve bir diğer korkum da ondan sonrasıyla ilgili. manchester united'ın alex ferguson sonrasında düştüğü duruma düştüğümüzü görmek istemiyorum. bunun önlemi bugünlerden alınmalı. veliahtı diyebileceğimiz bir kişinin türk futbolundan yetişmesi/yetiştirilmesi şart. umarım kendisinin de bununla ilgili planı vardır. yoksa 2001-2011 arasındaki doğaçlama yaptığımız fetret dönemini hatırlamak dahi istemiyorum.