• 20734
  galatasaray için müthiş bir şans, kelimelerle bile tarifi zor. kendisi ne derece iyi bir teknik direktör? bence world-class'ın bir tık altı. buna rağmen pep guardiola'yı da, jürgen klopp'u da kendisine değişmem. eksikleri çok, hataları ondan da çok. ancak kendisinin getirdiği otorite, sahiplenme, ağırlık ve kulübün lehine doğru çalışma arzusunu yerine koyacak bir allah'ın kulu yok henüz dünyada. federasyonun, passat medyasının ve daha nicelerinin perde arkasında ince ince işlediği her şeye karşı kendisi galatasaray aşkı ile üstünlük kurabilmiştir. gerektiğinde 10 maçı aşkın ceza da aldı. bugün eğer galatasaray'ı benim kadar düşünebiliyor cümlesini tereddütsüz söyleyebiliyorsak bu çok büyük bir olaydır aslında. iyice paranın, sermayenin, siyasetin içine batmış türk futbolunda böyle gönül hikyeleri artık neredeyse kalmadı.

  eğer futbola siyaset karışmasın istiyorsak, ki ben de bunu isteyenlerden biriyim, o zaman fatih terim'in spor dışı hayat görüşü de beni irdelemez, etrafında bulunduğu insanlar da. beni ilgilendirek tek şey galatasaray ve galatasaray için kendisinden daha iyi bir tercih yok ve hiç bir zaman olmadı. çünkü bu kulübün çıkarlarını gerçekten arma aşığı bir insan olarak savunmadığınız sürece bu kulüp her zaman dibe doğru çekildi. kendisi bıraktığı zaman ne yapacağız bilmiyorum, zaten kendisi hala görevinin başındayken bu durumdan keyif almak lazım. dünya futboluna adapte olma konusunda da yıllar içinde çok daha iyi bir konuma geldi. imkanlar dahilinde en iyisini yapacağına dair şüphem yok. yapamazsa da canı sağolsun çünkü artniyetli olmadığını biliyorum.
 • 20736
  2018-19 sezonunda puan kaybı yaşadığımız maçlarda oyuncu seçimleri, taktik vb konularda kendisini çok eleştirdim ki şu an bile haklı olduğumu düşünüyorum. bir yandan da şunu düşünüyorum. özellikle ligin ilk yarısında hakem hataları, federasyon tarafından verilen cezalar, basındaki yıpratma kampanyası vs. dört koldan saldırılar karşısında başımızda fatih terim dışında hangi hoca olursa olsun dağılır ve toparlayamazdık. 2018-19 sezonu lig şampiyonluğunun en büyük mimarıdır. 2019-20 sezonunda inşallah gelecek olan 23. şampiyonluk konusunda da en büyük güvencemizdir. allah başımızdan eksik etmesin.

  düzenleme : imla
 • 20737
  ben hayatımda kimseyi hoca'yı beklediğim kadar beklemedim. 2013'ten sonra o lanet dönemde her teknik direktör değişikliği söz konusu olduğunda heyecanla beklerdim. 21 aralık 2017 günü de evde öyle bir bağırdım ki komşular annem hasta olduğu için bir şey oldu sanıp eve doluşmuştular.

  diyeceğim odur ki ben hocayı yerde bulmadım. çok hayalini kurdum tekrar gelir mi acaba diye, sağolsun geldi. bundan sonra da yok oyuncu değiştirmemiş, yok bu nasıl kadro falan diye de eleştirip kendisine saydıracak değilim. fikrimi tabii ki yazıyorum ama her zaman sonuna hocam benden daha iyi bilir diye de ekliyorum. bundan sonra da böyle devam edeceğim. çünkü beni bu hayatta en çok mutlu eden insanların başında kendisi gelir.

  edit: tarih hatası.
 • 20738
  her sene bizleri öyle bir kavgaya sokuyor ki, sezonun sonuna doğru yaşanılan duygu yoğunluğu ile mutlaka ve mutlaka “bu sene ki şampiyonluk bir başka arkadaş, mutlaka biz olmalıyız, abi bu senenin anlamı bir başka, en önemli şampiyonluk bu olacak” dedirtiyor.

  dikkat ettim son on yılda yaşadığımız en anlamsız şampiyonluk hamza hamzaoğlu ile yaşanılan. sebep? fatih terim yok, havaya giremedik.*
 • 20739
  öyle bir iz bıraktı ki bizlere ve rakiplere... o geldi mi ağır favoriyiz.. o geldi mi kafamız rahat , o varsa hallolur hocam adam eder diyoruz... o varsa oyuncularda yerli yabancı olmaz, grup çete mete kalmaz, o varsa florya cennet o varsa muhabirler öyle sallayamaz kafadan şeyler uydurup ahkam kesemez, o varsa galatasarayın hakkı yenemez yense bile sene sonu cezayı keser hocam... sahi ya günün birinde bırakınca nolcaz biz... şu an varken öyle bir lüks ki.. kıymetini bilmek gerek.
 • 20740
  şu günlerde fatih hoca’nın aklından geçenleri okumaya çalışıyorum. aklında seri-fred ikilisinden bir orta saha, banega’dan on numara geçiyor. ve, ve, ve.... neyse gerisini şu anda okumayacağım.

  seri-fred olur mu dersiniz? olursa buralar bayram olur. ikisi de hızlı, teknik, çabuk, rakipleri nefessiz bırakacak türden. fredi verirler mi iki milyon euro’ya bilmiyorum ama benden izin 2,5 m teklif etsinler. kendisine de aynen manu’da aldığını takdim etsinler. tahminim orada da 3,2 falan alıyordur.

  seri-fred ikilisini orta sahaya kondurursak şampiyonlar liginde gerçekçi hayaller kurabilirim. fatih hocamın bu ikiliyi çok istediğinden şüphem yok.

  hocam sen nasıl bir adamsın. ne düşündüğünü bile anlayamıyor çoğunluk. başta da hıncal zavallısı. anlamadıkları gibi bir de şiddetle eleştirmezler mi o üzüyor insanı. tekraren diyorum ki; türkiye’de fatih hoca’nın neyi ne için yaptığını, ne düşündüğünü anlayabilecek spor yorumcusu yok. maçlarda oynattığı futbolu, zamanlamalarını, motivasyon ve güven aşılamasını, strateji ve planlarını tahmin bile edemiyorlar. edemedikleri için de karanlıkta el yordamıyla yollarını arıyorlar, bir şeyler bulup yorumlamaya (pardon saldırmaya) çalışıyorlar.

  fatih sultan mehmet, istanbul’u fethedeceği zaman, yavuz sultan selim şimdiki iranı ve mısır’ı fethe çıktığı zaman hiç kimsenin haberi yoktu gerçek hedeflerinden. istanbul’un fethedileceğini anladığında, papalığın gücünü öne sürüp vazgeçirmeye çalışan sadrazam çandarlı halil paşa’yı fetihten sonra idam ettirmişti fatih. yavuz da seferleri sırasında üç-dört sadrazamı ve vezirini ümitsizlik pompaladıkları için bizzat öldürmüştü. tabi şu anda bunların olmasını kimse istemez ve olmasın da zaten. zaman değişti, demokrasi ve kollektif akıl çağı başladı. şimdi fetihler yeşil sahalarda yapılıyor:)

  şimdi soruyorum, fatih terim’in hedeflerini bilen var mı? nasıl bir takım kurmak istediğini, neyi amaçladığını, neleri hayal ettiğini, hayallerini ve hedeflerini ordusuna nasıl dikte ettiğini, onları neye nasıl inandırdığını bilen var mı? bence yok.

  unutmayın zafer için önce fatih terim’in inanması gerekiyor. inanmazsa takımını inandıramaz. takımını inandıramazsa, yönetimini, taraftarını da inandıramaz. yani inancınız öyle güçlü olacak ki, milyonları yerinden hoplatacak. işte bu inanca sahip olmak kolay değil. oturduğunuz yerde bu inanca sahip olamazsınız. bunun için bilgi ve birikim, tecrübe ve sabır, yürek ve de ciğer gerekir. şimdi soruyorum bunlar fatih terim’den başka hangi teknik adamda var?

  yani diyorum ki fatih terim’e destek olun, onu can kulağıyla dinleyin, konuştuklarından çok sustuklarına odaklanın, satır aralarını okumaya çalışın. 65 yaşındaki adamın inancına ortak olun, motivasyonuna, tecrübesine ve bilgisine güvenin. hedefe vardığınız zaman da döner hayretler içinde yüzüne bakarsınız hoca’nın. ben şahsen fatih hoca ile aynı frekanslara sahip olduğumu ifade edeyim. inanırsanız elde edemeyeceğiniz hiçbir zafer yoktur.
 • 20741
  2013 eylül'ünde kendisine yapılan mesnetsiz suçlamalar nedeniyle kendi kendimi pilot etmiştim. o günden aralık 2017'ye kadar burası hariç her mecrada hocayı savundum ve şu anki durumda galatasaray'da bir sistem oluşturabilecek ve bu sistemi kurarken de şampiyonluk kazandıracak yegane isim olduğunu defalarca kez söyledim. çok şükür yüzümü kara çıkarmadı. galatasaray'a kattıkların için teşekkür ederim hoca. çok büyüksün çok.