• 20478
  beton yetmez betoooon. yanlis hamleleri, kararlari vardir her insan gibi tabi ki. fakat kotu denilebilecek gidisattan bu kadar basari cikarabilen bir baska antrenor var midir dunya uzerinde, bilmiyorum.

  kendi standartinin iyi gidisatinda ulke futbolunun tarihini degistiriyor, kotu gidisatinda bile galatasaray’in.

  iyi ki varsin hocam. darisi nice kupalara.
 • 20479
  tek başına tarih yazan teknik direktör.

  bazı kararlarına çok kızıyorum, hatta deli oluyorum ama bu başarısız olduğu için değil, daha doğru şeyleri aradığımdan. mesela bugün* daha maçın 5. dakikasında selçuk'un orta sahada sıçıp batıracağı belliydi. maç başlamadan da belliydi ama oyun yapısına bakınca daha da belli oldu. ilk yarıda golü yedirmek için inanılmaz uğraştı, başaramadı. ikinci yarı amacına ulaştı. yerine donk girince takım çağ atladı ya.

  ya kendisi bugün akhisar'ı hafife aldı, ya da selçuk hala kendisinin aklında eski selçuk olarak kalmış.

  ben başakşehir maçında eze eze kazanan bir takım istiyorum hocam. allah aşkına içinden geçin şu hükümet destekli yalaka takımın. 5 mi attık 6 için yırtınalım, 6 mı oldu 7 için deli gibi basalım. ama allah için geride mıy mıy mıy pas yapan, önünde bomboş alan varken yürüye yürüye topu kaleciye dönen bir takım görmeyelim.
 • 20481
  (bkz: 15 mayıs 2019 galatasaray akhisarspor maçı) sonrası, cumhuriyetin en önemli şehirlerinden sivas'ta bu kupayı kazanmak çok önemliydi diyerek kime karşı savaştığını net şekilde ortaya koymuştur. (bkz: 19 mayıs 2019 galatasaray istanbul başakşehir maçı)'nda da cumhuriyet yürüyüşünün başladığı tarihte aldığı kupayla cumhuriyet düşmanlarını bir kere daha yenecektir.
 • 20482
  turk insaninin genetik kodlarinda "sporu siyasete bulastirmak" (ya da tam tersi) varoldugundan turk futbol tarihinin en basarili teknik direktorunu ; "cumhuriyet savascisi" gibi lanse etmek gercekten gayet normal karsilaniyor. hocam elin degmisken şu yüzüklerin efendisi'nin haklarini amazon almisti , dizisini cekmek icin. ne oldu o is ? ona da bi el atsan cumhuriyeti kurtarmaktan firsat buldugunda , olmuslerinin hatrina.
 • 20484
  hala başarıya aç ve kazanabildiği kadar çok kupa kazanma isteği var, bu çok büyük saygıyı hak ediyor öncelikle. bize kattıkları ve katacaklarından ötürü şimdiden teşekkür ederim, kendisine minnet duyuyorum.

  fakat gram top oynamıyor oluşumuz, kazanılan kupalara ve şampiyonluklara rağmen beni bir taraftar olarak rahatsız ediyor.

  takımın deplasmanlarda, kapanan takımlara karşı oynadığı(?) oyunu düzeltmek ve iyileştirmek için ne yaptığımızı ciddi sorgulama gereği duyuyorum. çünkü konyaspor maçında da*, akhisar maçında da* tüm maçı takım olarak uyuyarak geçirdik. tek yaptığımız şey kapanan rakibi 1-2 metre yanımızdaki adamlara pas atarak açmaya çalışmak. rakibi zorlayıp üzerine gitmek, başarılı olmayacağını bilsek bile dikine oynamaya çalışmak, şut atmak yok; yaptığımız hiçbir şey yok.

  fatih hoca'dan isteğim bu kısırlığımızı önümüzdeki sezon bize yaşatmaması.
 • 20485
  tff ile olan kavgasında önce öfkesine yenilerek konsantrasyonunu yitiren sonra karşısındakilerin ahlaki ve mesleki zaaflarını hatırlayıp öfkesini enerjiye dönüştüren emsalsiz teknik direktördür.
  galatasaray için teknik direktörden çok daha fazlasıdır.
  en son tff'den hak kazandığı tazminatı çocuk esirgeme kurumuna bağışlayarak manevi üstünlüğünü zirveye taşımıştır.
  hayranıyız, takipçisiyiz.
  çok yaşa sen imparator !
 • 20489
  half space falan girmeyeceğim. kendisi gelmiş geçmiş en iyi türk teknik direktördür. bir takımın kaliteli ayaklardan oluşan bir ilk on biri olduğunda, fena olmayan bir yedek kulübesi olduğunda, kondisyonu ve motivasyonu yeterli olduğunda, taraftarı arkasında olduğunda sıra taktiğe gelir.
  ajax'ın hocası olduğunuzda otomatikman profesyonel bir genç oyuncu inceleme ekibini, kaliteli bir genç yetiştirme personel ağını, menajer kucağına düşmek zorunda olmayan bir yönetimi, iki mağlubiyette koltuğunuzdan olmayacağınızı bilebileceğiniz bir taraftar topluluğunu arkanıza alırsınız. yanlış anlaşılmasın, taraftar baskısı kötü birşey değil aksine önemli bir itici güçtür.
  bir hoca medya ile uğraşmak zorunda olmadığında; federasyon ile uğraşmak zorunda olmadığında, yirmi bir yaşına gelip de taktiksel dizilişlerin temel özelliklerini bilmeyen oyuncularla uğraşmak zorunda olmadığında herşeyini taktiğe verebilir.
  bielsa taktik romantiklerinin en beğendiği hocaların başında gelir. yanlış anlaşılmasın taktiksel birikimine çamur atmıyorum ama kendisi iyi bir teknik direktör değildir.
  iyi bir teknik direktör medya ile başkan ile taraftar ve oyuncular hatta teknik personel ile iyi bağ kurabilendir. hırsı burnundan köpüren, futbolun fiziksel kısımlarını gözardı etmeyen ortaya inanç koyabilen hocalar içinden taktiksel bilgi birikimi en önde olan en başarılı olandır. hagi, drogba, sneijder, burak yılmaz, diagne, melo gibi futbolcuları yönetebiliyorsanız; on yedi yaşında emre'yi, on sekizindeki ozan'ı piyasaya sürebiliyorsanız ---türkiye futbol ikliminde--- büyük hocasınız demektir.

  alt yapıya oyuncu transferi eden, idman tesislerini düzenleyen, transfer görüşmelerinin bir kısmını yürüten, saha zemininin kalitesini dahi denetleyen, store ürünlerine fikir sunan, oyuncuların şahsi sorunlarını çözen, teknik kadroyu belirleyen, alt yapı oyuncularının kariyer planlamasını yapan bir hocadan bahsediyoruz. hatta daha ileriye gidiyorum basın sözcüsü ve part time olarak asbaşkanlık yapan bir hocadan.

  federasyonu, muhalif kongre üyelerini, rakip takım yönetimlerini karşısına alan, forvetsiz bırakılmış; on küsür maç ceza almış bir hocadan.
  daha da önemlisine geliyorum, gazete yazarları ve muhabirlerin; futbol yöneticilerinin vücut dillerini okuyup kendisine kurulan tuzakları kilometrelerce öteden görüp takımını emniyetli sulara geçirebilen bir hocadan bahsediyoruz.
  hoca fırsatı olduğunda 3-5-2'yi tersten oynatmayı da gegen pressingi de alan parsellemeyi de dibine kadar bilir ki defalarca kez ıspatlamıştır.

  romantik bloglar, teorik futbol üzerine az çok birşeyler okuyan; bir zamanların gayın-sin bloğu gibi oyuncuların koşu mesafelerinin fibronicci dizisine uyumunu eleştirenler bu nedenle yanlış yoldalar. inanmak, inandığını futbolcuya hissettirmek, kondisyon sahibi bir takım oluşturmak, kaliteli bir ekip ile taraftarı bütünleştirmek inanın taktikten daha önde olan şeyler. yanlış anlaşılmasın, futbol için taktik çok şeydir. ama gölgeniz ile kavga eden bir hoca olup (tudor) efsanevi bir futbol oynatsanız da özellikle çok boyutlu bir mücadele gerektiren ligimizde hiçbir başarı sergileyemezsiniz.