• 20159
  tetikçi palabıyık'tan daha çok yüklenilen teknik adam.

  yani şimdi malum tayfaya göre hoca yaptığı değişikliklerle rakibi 9 kişi bırakması gerekirken buna cesaret edemeyen, yenilen golden önce ilk başta onyekuru'ya sonrasında ise feghouli'ye yapılan faulü veremeyen yani kısaca 'bu maçı galatasaray'a yar etmem' diyerek açıkça inat eden şahıstan daha çok tesir etmiş maçın skoruna yaptığı müdahalelerle.

  ulan bırak futbolu mutbolu sezon başından bugüne kadar sırf alenen çalınan puanlarımızı eklesek şuan o başaksporun önündeydik lan.

  aç bak ligde en son ne zaman kaybetmiş bu takım? maç başına yarım pozisyona bile giremiyorumuşuz. bak ya. ulan bu nasıl bir kafa ya?

  futbolla falan alakası yok elbette her defasında ısrarla yazdığımız, yazıldığı üzere. dertleri başka, sıkıntıları büyük arkadaşların. liseciler misali galatasaray falan umurlarında değil.

  öyle olsa başakspordan 5 yediğimiz, vodafone arena'da perişan olduğumuz günleri özlemez biraz insaflı olmayı denerlerdi. ama işte niyet belli.

  fırsatını buldukları her an organize bir şekilde saldırmaca. başarı varken de saklanmaca.

  en iyisi yeni başkan da gelecekse hele sezon sonu bırak sen hocam. en temizi. ne halt yiyorlarsa yesinler. beden eğitimi hocasını mı getiriyorlar, italya'dan bir kondisyoner mi buluyorlar. değmez. o kadar emeğe, alın terine bu derece seviyesiz tiplerden küfür yemeye değmez hocam.

  (bkz: 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 20163
  fatih terim türkiye cumhuriyeti'nin yetiştirdiği en iyi teknik direktördür. net. tartışmaya dahi girilemez. 2.yi tartışabiliriz. orası ayrı. 2.lik için 3-4 farklı isim var aklıma gelen. ama birinci fatih terim'dir.

  ancak.... kendisinin kötü gidişatta eleştirilmesi son derece normaldir. bakın. 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçından bahsetmiyorum. 2017-2018 sezonu ikinci yarısını ve 2018-2019 sezonunu 15 nisan 2019'a kadar olan kısmını düşünün. kaç defa "bizim takım gerçekten iyi oynuyor" dediniz? kaç defa bir maçta "hoca bitir/bitirme hoca" diye dualar ettiniz?

  bakın renktaşlar. ben "galatasaray dünyanın en iyi oyuncularından kurulu takımı neden olamadı?" demiyorum. ben takımımın pas hatası yapmasına, kötü şut çekmesine, defansta ayaklarının dolanmasına, rakipten yavaş olmasına bakmıyorum. varsın orta saham 3 pas öteye topu atamasın. bir sonraki denemesinde atar. varsın forvetim 6 pastan aya vursun. bir sonraki denemesinde ağları sarsar.

  beni rahatsız eden takımın başı kesik tavuk gibi oynuyor olması. 1 yıl geçti. aramaya kalksak sözlükte en az binlerce "sistem yok sistem." içerikli gönderi ile karşılaşırız. sözlükte yazan herkesin futbol gurusu, günde 15 saat futbol takip eden kişiler olmadığı ortada. ancak yüzlerce kişinin ifade ettiği bir konuda en azından küçük de olsa bir haklılık payı olamaz mı?

  şampiyonlar ligi'nin açık ara farkla en az koşan takımı bizdik. (bkz: #2564438) süper lig'de 4 hafta öncesine kadar en az koşan takım da bizdik. (4 haftadır koşu mesafelerini kontrol etmeyi bıraktım.) evet takımın bir kondisyoneri yoktu. peki takımın kondisyonerinin olmamasının suçlusu da mı benim? avrupa'da kondisyoneri olmadan sezona başlayan takım var mı? futbol sahada taktik ve teknikle oynanır. doğru. ancak kondisyon futbol bilgisi ile değil sağlık ve anatomi bilgisi ile ilgilidir. fatih hoca yönetime "benim bir kondisyonere ihtiyacım var" dememiş ve 6 ay boyunca takımın kondisyonunu bir voleybolcuya emanet etmişse.... kimi eleştireyim? ahmet'i mehmet'i mi?

  eğer takımım 28 haftalık süreçte nasıl oynamaya çalıştığını bana gösterememişse... sahada nereye ne zaman koşması gerektiğine dair hiç bir fikri yoksa... sadece bireysel yetenekle maç kazanıyorsa... benfica'nın yaptığı orta saha baskısından da alanya'nın yaptığı orta saha baskısından da kurtulamıyorsa... kapanan takımlara karşı 750 pas yapıp rakip ceza alanına ulaşamayınca abuk subuk top şişiriyorsa........

  ben ne yapayım? ne edeyim? maçları gözüm kapalı, kulağım tıkalı mı takip edeyim? gözümün gördüğünü dile getirmeyeyim mi?

  daha önce de pek çok kişi dile getirdi. fatih terim'i eleştirmek fatih terim'den nefret etmek değildir. arada nefret besleyen 3-5 kendini bilmez vardır. doğru. ancak herkesi aynı kefeye koyamazsınız.
 • 20164
  dünyanın türkiye dışında başka herhangi bir ülkesinde galatasaray'ımızla yaşadığı başarıları yaşasaydı heykeli bırakalım, o ülkenin anayasasında adı geçecek olan teknik direktörümüzden daha fazlasıdır.

  hepimiz eleştiri yapma hakkına sahibiz, beğenmediğimize beğenmedik deme hakkına sahibiz. fakat eleştiriler yaparken bazen haddimizi aşarak, bu eleştirileri ihanet boyutuna ulaştırıyoruz. milyonlarca renktaşımızın yaşadığı sarı-kırmızı anıların çoğunda imzası olan bir insanı kazanamadığımız bir galibiyetten ötürü bu kadar gömüp ezmek bizim kendi anılarımıza ihanettir. hangimiz hayatımızda adımız kadar emin olabildiğimiz kararlar alabiliyoruz? imparator diyerek bağrımıza bastığımız bir insanı aldığı anlık kararlardan dolayı bu kadar eleştirildiğini görmek beni gerçekten çok üzüyor.

  biz yeri geldi mancini'leri, prandelli'leri bu takımın başında gördük hangisi fatih hocamız kadar içimize sindi? bırakalım olayların sıcaklığı ile kalp kırıcı konuşmalar yapmayı ve hepimizin ortak paydası olan turuncudan iz taşıyan tok sarının ve vişneye çalan koyuca tatlı kırmızının 22.şampiyonluğuna odaklanalım.
  #kon2antra2yon
  #hedef22
 • 20165
  yediğimiz golde feghouli’ye faulu yapan kişi ve bunu görüpte çalmayan kişiymiş gibi eleştirilmesini anlamıyorum.

  hepimiz biliyoruz bu sezon formsuz olduğunu. fatih hoca da biliyor. bunun başlangıç noktası yaz kampı ve transfer sezonuydu. çok belliydi yani bu sezonu formsuz geçireceği. ekonomik sıkıntılar içerisindeyiz ve bunu aşmaya çalışıyoruz. satmadan oyuncu alamıyoruz. adam elindeki oyuncudan bir profesyonel yaratıyor 6 ayda ve 11 milyon euro’ya yurtdışına gönderiyor. gelen parayla yerine bir oyuncu bakabiliyor ancak.

  bu işler o kadar da kolay değil. özellikle de satmadan oyuncu alamadığınız bir kulüpte bu işler hiç kolay değil. şunu istiyorum gelsin demeyi bırakın, bir takımı kurmak için başka bir takımın gözünün içine bakıyorsunuz. bu olanlar yaşanırken içinizden 2 oyuncu çıkıyor ve sizin “çalışma prensibinize” uymuyor. biri suyun karşı tarafına giderken diğeri elinizde kalıyor.

  bugün bahsedilen kötü oyunun en büyük nedenlerinden biri tekrar tekrar söylüyorum: 2018-2019 yaz sezonudur. bütün bu olanlara rağmen hala şampiyonluk şansımızın devam ettiğinin altını çizmekte de fayda var.

  son olarak derbide yaptığı değişiklikler eleştirilebilir mi? *

  belhanda konusunda eleştiremeyiz çünkü oyuncu çıkmayı kendisi istemiş.

  eminim ki bu değişiklikleri “faul” olan pozisyondan gol yemeseydik yapmayacaktı. hatta konuşulmayacaktı bile belki bugün kimin girip-girmediği. fakat elindeki en önemli adamlardan biri belhanda çıkınca oyun adına çok şey değişti. yedek kulübesine baktığındaki çeşitsizliğin de bunda payı büyük.

  bütün bu olumsuzluklar içerisinde (ekonomik, tff, hakemler vb.) elini taşın altına koymaktan çekinmeyen ve bizimle daha uzun yıllar çalışacak teknik direktörümüzdür. konuşulması gereken olaylar, adil verilmeyen kararlardır. bugün kenarda klopp’ta olsa guardiola da olsa oyunun hakimi olan kişinin kararı önemlidir maç içinde. siz eğer derbi maçlarından önce ve derbi maçlarında doğranıyorsanız ve rakiplerinize bu konularda iltimas geçiliyorsa saha içinden çok bu olaylara yoğunlaşmak gerekir.
 • 20166
  her şeyi geçelim, ben 45 dakika 10 kişi, pasif bir rakibe karşı oynayıp kazanamayan ve şampiyonluk isteyen takımın savunulacak yanı olmadığını düşünüyorum. bu dünyanın her yanında böyledir. rakibini böyle yakaladıysan ye-ne-cek-sin.hakemi, taraftarı da, de tribünü de yeneceksin. ve iddia ediyorum: en rahat deplasman maçımızdı. açın izleyin bu sezon oynadığımız deplasman maçlarını. ve biz bu maçı alamadık. takım zaten korkarak oynadı da daha çok şey var....mesela neden, hocam neden, gerçekten neden sinan girdi oyuna? çok mu formda? son maçta rakibi mi bozdu? kapanan rakibe karşı çok mu etkili sinan'ı oyuna alıyorsun? bir de sinan girerken oyundan son tehdit soso'yu alıyorsun? maçın en iyisi n'diaye çıkıyor.. bizim şu maçta, 10 kişi kalmış rakibe karşı oyun stratejimiz neydi hocam? 1 tane orta atamamamızın nedeni ne idi? boş yere sağa-sola top dolaştırırken içeride kostas-diagne varken dakikaların geçmesi nedendi? düşündükçe kötü oluyorum. ortada hiç bir oyun planı görmemek, bu fırsatı tepmek. yazık oldu. ve tespiti doğru yapalım bunu nedeni biziz.

  (bkz: 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 20167
  sonuna kadar desteklediğim hocadır.

  değişikliklerini "anlayamıyorum". bu sene hocayı kesinlikle tanıyamıyorum ama ben yine de hocaya sinirlenemiyorum, çünkü hakemlerden sıra gelmiyor. önce topal'a kırmızı çıksın, fener'in golü var'da iptal edilsin, sonra fatih hocayı eleştiririz.

  hakeme bir tek laf etmeyip direk fatih hoca'dan lafa girenler art niyetlidir ve kendilerinden hem sözlüğümüzde hem de twitter'da bolca bulunmaktadır.
 • 20168
  kendisini gonulden seven biriyim ve bir galatasaray efsanesi oldugunu dusunuyorum. bu sebeple kendisinin bizim gonlumuzde sinirsiz kredisi var ancak iki senedir takimin futbol oynamamasinin sorumlusu da maalesef kendisi. tek mac ozelinde degil genel resme bakinca ben kendisinin performansini savunacak bir temel bulamiyorum.
 • 20169
  (bkz: 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçı) için yazıyorum. bence değişiklikleri çok kötüydü. belhanda emre tamam zaten belhanda da istemiş. ama sinanı hiç bir şart ve koşulda oyuna almamalıydı bence hocamız. sinan yerine selçuk daha doğru olurdu. ama çıkan oyuncuda fegouli değil onyekuru olmalıydı bence. selçuğun tecrübesi asla olgulaşamayan set hücumlarımızı olgunlaştıranilirdi diye düşünüyorum. çünkü zaten topu sinana ceza sahasında ulaştırabilen bir durumumuz yoktu maç içinde. ha keza eğer 30 dk oynayabilecektiyse linnes nagatomo değişikliği çok şey değiştirebilirdi. linnes iyi oynadı ama çok yoruldu ve ezbere yan paslarla son 20 dkyı geçirdi diye düşünüyorum. ama ne olursa olsun fatih hocamın kıymetini bilelim. onunda kafasında farklı senaryolar vardı muhtemelen. kaldı ki sinan düzgün vurul yapabilse, şuan kahramandı. o yüzden hocayı eleştirmeden 100 defa düşünmek lazım gelir.
 • 20170
  sadece derbi ozelinde degil tum sezon olarak elestirilmeyi hakeden hoca. bazi arkadaslarin anlamadigi birsey var. ben iyi futbol kriterimi avrupa'da takip ettigim kuluplere ve o kuluplerin oynadigi kaliteli futbola gore belirliyorum, kalitesiz tr ligine gore degil. ve bu bahsettigim kulupler oyle mega butceli manchester city'ler, juventus'lar falan degil. bazilari bizden bile daha dusuk butceye sahip ama bizden en az 2 kat daha kaliteli futbol oynuyorlar ve tarafsiz futboldan biraz anlayan bir futbol seyircisi o takimin 2 macini izledikten sonra evet bu takimin oyun plani felsefesi bu diyebiliyor.

  ayni kisi bizim takimi 30 mac izlese birsey anlamaz cunku ortada birsey yok. tek gordugumuz sey sag kanatta mariano-belhanda-feghouli ucgenleri ki onu da sadece bazi maclarda efektif yapabiliyoruz ya neyse. bizim hedefimiz dandik tr liginde sidik yaristirmak mi yoksa avrupa'da kendimize bir yer edinmek mi? eger hedefimiz ikinci secenekse bu futbolla gelecegimiz kapkaranlik. transfer falan da kurtarmaz bizi.

  ha bu sezon ozelinde umarim herseye ragmen sampiyon oluruz. kirli bir ligimiz var fakat avrupa'ya acilan pencere de bu kirli ligi kazanmaktan geciyor. son 6 macta zaten iyi futbol beklemiyorum, iyi futbol oynayabilen simdiye kadar oynardi.

  sozlugun genel saldiri kulturunden dolayi dipnot: fatih terim dusmani degilim ama tuttugum takim da galatasaray terimspor degil. galatasaray kotuyse hic cekinmeden de elestiririm. bu platformda bunu yapmanin yasaklandigi gun zaten yazmak anlamsizlasir.
 • 20171
  galatasaray sözlük değil de ekşi sözlük yazarı gibi davranan yazarlarca hunharca eleştirilen teknik direktörümüz. arkadaşlar siz farkında değilsiniz de 6 hafta var ligin bitmesine ve hala şampiyon olabiliriz. önce hele bir oturup soluklanın yeğenlerim. hakemi gördük maçta nasıl güzel yönettiğini. böyle bir maçta hocaya nasıl yüklenirsiniz, hele ki bu kadar birlik olmamız gereken bir anda.
 • 20173
  hakemle birlikte baş aktör kendisidir. oyuncu değişiklikleri tamamen skandaldı. feghouli yerine alınan sinan maçı tamamen bitirdi. hocam sene başından beri bu takımın neden hızlı paslaşmalarla içeri girdiğini göremiyoruz. rakip 10 kişi biz ya yandan orta deniyoruz yada o kadar yavaş paslaşıyoruz ki rakip pozisyon alıp açığını kapatıyor. sene başından beri yürüyerek paslaşıp, içeride hareket sıfır set hücumlarından bıktım usandım.

  (bkz: 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 20175
  adil bir hakemle normal şartlarda oynansaydı ve rahat kazanacağımız maçtan sonra imparator nidaları atacak kişiler dün geceden beri mağlubiyetin tek sorumlusu olarak hocayı görmekte
  bu maçlık takımın başında kloop olsaydı hakemin üzerine yürür ülke futboluyla alay ederdi, hocanın oyuncu değişikliği bile eyyam sezdiğinden mecburi iken, böyle bi ortamda bu maçı sisteme taktiğe bağlamak en hafif tabirle vicdansızlıktır
  elbetteki sistemi taktiği projeleri herşeyi oturup konuşalım ama bu saydıklarım adaletli adil eyyamsız ve tarafsız yönetilen yarışmalarda mümkündür
 • 20176
  kadro mühendisliği anlamında daha fazla kafa yormalı, birbirinin performansını yükselten / tamamlayan bir 11 kurmalıyız.
  kule santrafor modeli dünya futbolunda azaldı, artık daha mobil dolaşan santrfor modelleri var.
  bu konu da kendisini biraz güncellemeli diye düşünüyorum.

  devre arası çok iyi alternatifler içinden seçim yaparak transfer yapılamıyor, farkındayım. sezonu nerede tamamlarsak tamamlayalım, yaz sezonu transferlerine çok iyi çalışmalıyız.
  benim için takımda gönderilmeyecek oyuncu yok...
 • 20177
  hakem adil olsa 14 nisan fenerbahce macindan pozisyon vermemis, kedinin fareyle oynadigi gibi oynamis, ter antremani kivaminda gecen macta muhtemelen 2-0 kazanmis olacakti ve su an mazbatayi asil fatih terim alsin diye yaniyordu ortalik. rakibin 9 kisi kalmasi ve gollerinin iptal olmasi lazimdi.

  tum bunlar bir yana, kendisi bu yavsakliklara ragmen yine de alabilecegi maci almamak icin garip garip degisiklikler yapmistir.
 • 20178
  kardeşlerim, arkadaşlarım hepimiz hakem tarafından katledildiğimizin farkındayız. fakat 10 kişi kalmış bir takıma karşı ve beraberlik golünü 71. dakikada yemişken yani daha çok vaktimiz varken orta sahayı bu derece boşaltıp, en etkili oyuncularımızı dışarı alarak hocamızın hata yaptığını görmemezlikten gelemeyiz. (gerçi 71. dakikaya kadar da doğru dürüst pozisyonumuz yoktu). ya şampiyonluk yolunda çok önemli bir adım atmış olacaktık. seri seri deyip hala övünemeyeceklerdi. bu derece şartlar lehimize gelişmemişti. (hakem konusunu ayrı tutuyorum çünkü o stadda hep katlediliyoruz). ama hocam sen de bu maçı al artık ya. bariz yanlış oyuncu değişiklikleri yaptı. burada kutuplaşıp birbirimizi kırmanın anlamı yok. ne çok sevip yanlışlarını görmeyecek kadar kör olabiliriz, ne de bize yaşattıklarını unutup haddimizi aşacak kadar saygıdan yoksun olabiliriz. ama hataya hata dendi diye kimsenin galatasaraylılığı da sorgulanamaz.
 • 20179
  geçen sezon döndüğünden beri kendisine ne zaman teknik-taktik gibi konularda yaptığı yanlışlardan sonra kızsam bu videoyu izleyip unutuyorum - https://www.youtube.com/watch?v=sAddyaRTENU

  hoca 2016 senesinde maksatlı şekilde göksel gümüşdağ, servet yardımcı, rüştü reçber ve daha üstleri tarafından yıpratıldı. kendini cumhuriyetçi adleden mehmet arslan ve hürriyet gazetesi haklı olduğunu bildikleri halda sırf terim kompleksi sebebi ile hocaya karşı kampanyada yer aldılar. referandum sürecinde hayır diyen sokaktakı kediyi bile sahiplendiler. ama bir tek fatih terime arka çıkmadılar. hoca ise yalnız olmadığını biliyordu çünki onu her şeyden çok seven 25 milyon galatasaraylı vardı. geldi camiasını arkasına aldı ve gümüşdağı da aziz yıldırımı da rıdvanı da ormanı da servet yardımcıyı da mağlup etti. bu sene de inşallah bizim sağduyulu olup desteğimizi devam ettirmemiz halinde yenecek. bu sezon da mutlu sonla bitecek. 19 mayısta gümüşdağa karşı kendi taraftarını arkasına alarak. ama bizim olayın boyutunu algılayıp meseleyi oyuncu değişikliği gibi basit şeylere indirmememiz şart.
 • 20180
  dakika 70, rakip 10 kişi, yorgun, tribünler gelen golle sindirilmiş, ve biz 20 yıllık hasreti dindirip şampiyon olmak adına, 20 dakika oyunu korumalıyız.

  hepimiz ilk yarıyı bitiren düdüğü duyduğumuz an 'belhanda'yı çıkarmalı' diye yırtındık. kendisi bizi dinledi.
  golü bulduktan sonra, terim takımı sahaya yaymak adına top tutmayı bilmeyen oyunculardan kurtulup, 0-1'i korumak için değişiklikler yapmalıydı.

  0-1 öne mi geçtin? park et otobüsü hocam! sok ahmet'i onyekuru'nun yerine, çek donk'u orta sahaya, dön 4-5-1'e.

  donk-fernando-ndiaye-feghouli-emre 5lisi yan pas, geri pas yapa yapa sana maçı bitirirdi.
 • 20181
  benim de dahil olduğum seni seven, saygı duyanlar arasında*, her olaydan sonra bir kurtarıcı arayan, biat etmeyeni taşlayan, her yanlışına bulduğun kulplara inanan, bu bahanelerin yılmaz savunucuları , fanatizmin ve yobazlığın dibine vurmuş bir güruh var.
  bahanelerini onlara anlat. umarım sezon sonu gidip bundan sonra iyi anılmaya devam edersin .

  ama sana söz veriyorum hocam. allah ömür verir, yarın çocuğum olur büyüyüp seni sorarsa ilk başta değerli, saygı duyulması gereken bir kişi olduğunu, 2013'ten bu yana yaşananları ve metin oktay gibi 'adam'larla ismini asla yan yana kullanmaması gerektiğini anlatacağım.
 • 20182
  konu fatih terim değil.
  buraya teknik açıdan galip gelememe sebeplerimizi ve hocanın oynadığı rolü yazıyoruz ama hocamız mikrofonu eline alıyor bayağı da birşeylerden bahsediyor, sonunda ise kendisi hariç herşeyden bahsediyor.

  haklı şeylerde söylüyor tabi ama düşünsenize mikrofona konuşan kulüp yetkilimizin asli görev alanı nedir? futbol sahasının içi..
  ama o sahada olanlarla alakalı tek bir kelime söyleyemeden konuşma sonlanıyor.

  yahu anlıyorum hakem içine tabiki etti maçın.

  ama en kritik şampiyonlar ligi maçlarında da oluyor bu skandal kararlar.
  bunu derken de “isyanımızı etmeyelim, hakkımızı aramayalım” da demiyorum isyanı biz yada yöneticiler tabiki yapsın- yapılıyor da zaten- ama teknik direktörümüzde bir zahmet önce sahada yaptıkları hatalı kararlar ile alakalı 2 kelam etsin de duyalım.

  takımda 3 pas yapabilen, ayağı kaliteli 3 oyuncu çıkıyor- hadi belhanda’yı anlarımda ndiaye-feghouli çıkınca bu takımda kim pas atacak, kim topu ceza sahasına taşıyacak diye hiç mi düşünmedi fatih hoca? yada ne düşündü de takımdaki 3 kritik ortasahamız yerine 2 golcü girdi. oyunu sol bekten sağ ayaklı linnes veya stoperimiz donk kurmaya çalıştı son 20 dakika.

  yazık değilmi? “golcüleri doldur elbet biri atar” mı galatasarayın oyun planı.

  tamam her sene de bikaç maç böyle kazanılsın ama bu artık bizim a planımız olmasın heleki rakip 10 kişiyse.
  sonuçta sahada pas yapacak adam kalmayınca istemeden de doldur boşalta geçer zaten takım.

  neyse özetle ben bu konulara da değinmesini isterdim hocamızın, eleştirimde buna.

  kendisini bu kararlarla alakalı savunanları sabaha kadar okumaya, dinlemeye hazırım ama savunma her seferinde “allah kerim fatih terim” damar seviyesinde olunca inanın meselelerimiz çözülmüyor da, yok olmuyorda.

  bu takımda teknik açıdan verilen kötü kararlar varsa bunları da yönetici hataları veya hakem hataları kadar konuşabilmeliyiz.