• 19564
  21 şubat 2019 benfica galatasaray maçı öncesi yapılan basın toplantısında kendisine yöneltien rakipte nasıl 11 bekliyorsunuz sorusuna: ''benfica’nın hangi on bir ile geleceğini çok da fazla merak etmiyorum. burada önemli olan bizim takımımızın ne yapacağı, galatasaray’ın ne yapacağı. biz zaten benfica’nın istanbul'da da, lizbon’da da oynadığı tüm maçları analiz ederek oyuncularımıza anlattık. meslektaşım hangi on birle çıkar, hangi oyuncuyu değiştirir bilemiyorum ama şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki benfica’da hangi oyuncu değişirse değişsin çok derin bir kadroya sahipler. çok da bir şey değişeceğini zannetmiyorum. oyunun buradaki kilidini bizim ne yapacağımız çözecek.'' cevabı veren hocamız.

  biliyorum eleştiri için çok da doğru bir zaman değil lakin cevap içinde yer alan ''benfica’nın hangi on bir ile geleceğini çok da fazla merak etmiyorum.'' taktik gereği rakibi rehavete sokmak için mi söylendi bilmem ama rakip ve oyuncu analizinin hayati bir öneme sahip olduğu bir zamanda en büyük takımların bile bunu dikkate alarak, rakibin 11'ini öngörerek yaptığı taktiksel hamleler yaptığı düşünülürse hocanın bu söylediği bende kısa ve uzun vadede endişeye sebep olmuştur. kendi tecrübelerinden örnek vermem gerekirse 2017-2018 sezonunun 2. yarısında başakşehir'le oynadığımız maçta rakibin hücum planlarından biri defansımızın en ağır adamlarından biri olan maicon üzerineydi. hoca son dakikada 11'i değiştirip denayer'i sahaya sürünce karşı takımın kibir abidesi hocası kendini uzay boşluğunda bulmuştu. örnek çok. uzun uzadıya anlatmaya lüzum yok. o açıklamanın taktik gereği yapıldığını temenni ederek takımımıza başarılar dilerim.
 • 19565
  türk milli takımı, son torbadan giriş yaptığı gruptan çıkarken takımın başında olan teknik direktör. sonrasında galatasaray'la yenilmez denilen milan'ı ve paris saint germain'i yenen; deplasmanda dortmund'a, leeds'e, mallorca'ya futbol dersi veren de onun takımıydı.

  2008 avrupa futbol şampiyonası elemeleri'ni hatırlayın. dışarıda macaristan'ı, yunanistan'ı, norveç'i yenerek katılmıştı milli takım o turnuvaya. ve katıldığı turnuvada ev sahibi isviçre'yi, kendi seyircisi önünde yenerek kupanın dışına itmişti. euro 2008'de girdiğimiz bu yol, yarı finale kadar gitmişti.

  kadıköy'de kazanılan kupadan, almanyada schalke karşısında alınan turdan, cluj ve braga deplasmanlarından bahsetmiyorum bile. bahsetmek istediğim şey terim'in ve galatasaray'ın zoru sevmesi. inanırsak içerisi dışarısı fark etmez. inanmazsak ali sami yen cehenneminde turu tromso'ye verdiğimiz gibi kaybederiz. ben hocama ve ekibine güveniyorum.
 • 19567
  21 şubat 2019 benfica galatasaray maçı öncesi yaptığı benfica yorumunda tamamen haklı olan teknik direktör.

  benfica kim oynarsa oynasın belli bir oyun şablonuna sahip. bu oyun tarzı futbolculara bağlı değil hicbir şekilde değişmiyor. 2008'deki benfica oyunu neyse bugün de o. evet. futbolcular ve hoca değişse de oyun aynı. zaten olayı bu adamların.

  hocanın yaptığı yorumun nesine şaşırdınız anlamadım.
 • 19568
  ne yapar ne eder bilmiyorum ama bir an önce şu el freni ile ileri çıkma sisteminden kurtulması gerekiyor. siz ne kadar eksi verirseniz verin bu görüşüm gibi takımın oynadığı oyunda değişmeyecektir. rakiplerimiz göt baş oynatmadan iyi veya kötü hücumu sonlandırıyor iken biz orta sahayı bile geçemiyoruz. rakip ister avrupadan olsun isterse ligin düşme hattından yinede fark etmiyor.
 • 19569
  bizdeki üçüncü döneminden beri kendisiyle ilgili dikkatimi çeken bir ayrıntı var.

  hoca kazanma/turlama ihtimalimizin düşük olduğunun farkında olduğu maçlara ve yerel ligde önemi bizim için görece az olan maçlara daha mütevazı bir imajla çıkıyor. en ciks kıyafetlerini derbilere ve avrupa'da iddiamızın olduğu önemli maçlara saklıyor, dikkat edin.

  şu anda oynanan benfica maçında da gene çok gösterişli olmayan bir tarz seçmiş kendine. hatta yanlış görmediysem 2013'te 3-2 kazandığımız real madrid maçındaki mont var üstünde. hatırlarsanız o maçın kendi içinde dinamikleri çok farklı olsa da ispanya'dan 3-0'la dönerken maç öncesi tur ümitlerimizi çoktan yitirmiştik.

  benfica şu an avrupa'nın en formda ekiplerinden ve tam anlamıyla bir sistem takımı. şu halimizle baş etmemiz çok zor onlarla. maç öncesi basın toplantısındaki haliyle birleştirince hoca da bunun farkında bence.