• 33
  maçları uydu yayını yerine internet üzerinden yayınladığı için yaklaşık bir dakikalık bir gecikmeyle görüntüyü ekrana getiren avrupa kupaları yayıncı kuruluşu.

  bir mekana gidip maç izlemek bu konuda zulüm, çünkü geri zekâlının biri attığımız golden önce maçkolikten gelen bildirimi görüp "gooooool" diye bağırarak bütün heyecanın ve keyfin içine edebiliyor.
 • 34
  yayın geriden geliyor, 3 günlük kullanımımın ardından bu eleştiriyi getirebileceğim platform. aynı sorun yine internet üzerinden yayın yapan tivibu içinde geçerli ancak orada bu kadar geriden gelme durumu söz konusu değil. 20 saniyeden 1 dakikaya kadar gecikme olduğunu okudum ve belirli bir süre gecikmeyi kendim tecrübe ettim.

  bir de maç yayınları arasında geçişi daha çabuk yaptırabilir, tembellik var.
 • 35
  çok şanslı olan platform. 2021-22 sezonu için galatasaray, fenerbahçe ve beşiktaş grup maçları oynayacak avrupa'da. sadece bu sebeple bile çok fazla üye kazanma şansı var. en azından aralık ayına kadar sadece takımlarının maçlarını izlemek isteyen taraftarlar abone olacaktır. hatta yoluna devam eden takımların taraftarları da devam edecektir diye düşünüyorum.

  şahsi fikrim ise abone olmamak yönünde çünkü fiyatını pahalı buluyorum ve içerik olarak yetersiz görüyorum. sadece leyla ile mecnun ve galatasaray'ın kalan maçları için aylık 55 lira vermek mantıksız geliyor.
 • 38
  avrupa maçlarının yayını açısından gayet başarılı bulduğum yayın platformu. ön yargılı olduğumdan son ana kadar alıp almamak konusunda kararsızdım ama bizim maç öncesi 1 aylık paket aldım ve hem bizim maçı hem fenerbahçe maçını sorunsuz izledim. hiç bir kesinti olmadığı gibi yayın kalitesi de iyiydi. tek sorun herkesin söylediği gibi yayının geriden gelmesi sorunu. bir ara sofascore'dan bir şeye bakmak için açtığımda bizim maçın skorunu 1-0 olarak gördüğümde, yayında top daha bizim sahada idi. bunun dışında bir sorun yaşamadım ama ayda iki hafta olacak maçlar için ücreti çok fazla bence. bir de abone sayısı artarsa aynı kaliteyi tutturabilirler mi, ya da yayın kalitesinde düşüş olur mu emin olamıyorum halen.
 • 39
  maçı bir kahvede izledim. (çünkü acun'a neden para kazandırayım?)

  bilmiyordum neden kaynaklıydı ancak daha önce d-smart'tan aynı kahvede maç izlediğimde 1080p 60 fps yağ gibi izlemiştim. özellikle aynı yere sordum, yayın olduğunu öğrenince tamam orada izlerim dedim.

  480p 25 fps ile maç izledim. yer yer top 3 tane göründü. avrupa ligi değil sanki tsubasa ile japonya ligi izliyoruz.

  acun bak yalan yok seni sevmem. senden çok sevdiğim günahlarım var doğru. ama bizim ülkede neyine internet üzerinden streaming ile maç yayınlamak? bak dün maç bittiği bildirimi benim telefona app'dan geldi (ki gecikiyor biraz normal yayından) sende maç bir 10 saniye sonra bitti.

  bizim download hızımız upload hızımız belli, gücümüz belli şeklimiz belli. bu ülkede bu yapılacak iş değil. seni sevip sevmememden bağımsız söylüyorum, vazgeç bu işten. bak anlaş d-smart ile aynı anda orada da şifreli olarak yayınlat, buna kabulum. en azından uydu yayının da olsun. ama bu kadar gecikmeli ve düşük kalite ile yayın (hele ki bu seviyelerde) olmaz ya.
 • 41
  yayindaki gecikmelerin sebebi download/upload hizindaki dengesizlik olan online streaming platformu. elin oglu 1 gbit/1gbit hizi 10 krona aliyor biz de hala 16 mbit 20 mbit download hizi ile 3-5 mbit upload hizi dolaylarinda gezinen evlerde 100-120 liralara surunuyoruz.

  streaming bitrate olayi zaten yayin esnasinda belli, yayinin maksimum verebilecegi bitrate ortalamasini alarak yayina baslanir. hani teknik terimler var ben basitlestirmeye calisiyorum. sana gelen anlik goruntunun belli bir veri buyuklugu var. ona gore senin internet baglantin onu indirip cekiyor. tabi ping suresini de devreye katarsak ki oyun oynayanlar cok iyi bilir, serverdan senin bolgene, senin bolgenden evine derken bir de internette yogunluk varsa hadi bakalim yayin suresi geciktikce gecikti. sana bildirim gelir gol oldu diye, sen bakarsin daha rakip atak baslatiyor da senin kalene geliyor da. kalecin 10 saniye oyunu yavaslatiyor. oyun kuruyorlar atak yapiyorlar hah diyorsun bu gol. yooook! dostum dur daha korner var, kornerden taca cikacak oradan atak var. olme esegim olme.

  simdi bu durumda,

  acun'a katalog uydu yayinina gecmesi icin baski kurmak yerine, internet sirketlerine upload hizlarinin da artirilmasi, ping surelerinin azaltilmasi icin sebeke ve altyapi guclendirilmesi, teknolojik yeniliklerin yapilmasi gibi seylerle baski kurulmali.

  emin olun boyle bir talep oluşursa ve bu medyada ve sosyal medyada ses getirirse o zaman birseyler iyiye dogru gidebilir internet anlaminda. firsat bu firsat ben ilk taşi attim. hadi renktaslar sira sizde.*