• 17
  çıkan transfer haberlerine göre 2019-2020 sezonu için istediğim ikili.

  sosyal medyada ve burada sürekli iki 8 numara oynayamayacağı ve mutlaka arkalarına bir 6 numara eklemek zorunda olduğumuz yazılıyor ve söyleniyor. ben rakamların o kadar önemli olmadığını doğru sistem ve taktikle çok rahat bir şekilde seri-banega orta sahasıyla oynayabileceğimizi düşünüyorum.

  öncelikle fatih terim nasıl bir oyun oynamak istiyor? fatih hoca 2018-2019 sezonunun ikinci yarısında yani marcao ve luyindama takıma katıldıktan sonra takımın boyunu iyice kısaltmaya ve oyunu tamamen rakip sahada oynamaya çalıştı. bunu bazı maçlarda yapamadı ya da büyük maçlarda temkinli olmak zorunda kaldı. bunun sebebi ise orta sahaların bu oyunu oynamak için yetersiz olmasıydı. özellikle donk ve fernando'nun hareketsiz oyunu, n'diaye'nin ne alan kapatabilen ne de pas oyunu oynayabilen durumu fatih hoca'nın planını sekteye uğrattı ve istediği oyunu oynatamadı. eğer topu karşı yarı alanda oynayacaksak ve temel amacımız topa sahip olmak ise banega-seri ikilisi ile bu işi çok iyi yapabiliriz. illaki arkada bir çapaya ihtiyacımız olmaz.

  bir de bu çapasız oyundan, 6 numarasız oyundan niye bu kadar çok korkuyoruz anlamış değilim. geçen yılın en müthiş takımlarından biri olan man. city sezonun büyük kısmını ilkay-bernardo-david silva üçlüsüyle geçti. geri kalan kısmında fernandinho oynadı ki, fernandinho bile 6 numara sayılmaz. bernardo ve david silva kanat ve 10 numara oyuncuları normalde. boy ortalamaları 1.70, ama rakibe topu vermeyince doğru alanları kapatıp, topu kaybedince direk presle topu kazanınca ne boyları ne de tackle eksiklikleri sıkıntı oluşturdu.

  yine 2018-2019 sezonunun en iyi takımlarından liverpool, fabinho'yu çok az kullandı. genelde, wijnaldum,henderson,milner ve keita ile oynadı. zaten fabinho'da oynadığı zamanlarda çapa olarak değil 8 numara olarak oynamaya çalıştı. genelde en arkada milner bekliyor ve atakları başlatıyordu. gerçi milner'ın alexander-arnold'un arkasını doldurmak gibi bir işi de vardı ki o başka bir dersin konusu.

  tabi man. city ve liverpool'dan örnek verince bu oyuncuların ne kadar kaliteli olduğundan bahsedeceksiniz. haklısınız fakat, rakipleri de sivasspor, akhisarspor değil. aslında bu oyuncuları da bu kadar değerli gösteren sistem. bernardo silva man. utd'da olsa belki de şuan o kadar da iyi oyuncu değilmiş diyebilirdik ama guardiola onu ligin x faktörü haline getirdi ve şampiyonlukta en büyük paylardan birine sahip oldu.

  peki bizim ligimiz için geçerli mi bu durum? yine 2018-2019 sezonunun türkiye liginde en iyi takımlarından ve en iyi top oynayan takımlarından biri trabzonspordu. trabzonspor'un orta sahası nasıldı? sosa-parmak- yusuf. bir tanesi kariyerinin bu zamana kadar olan kısmını kanat olarak geçirmiş parmak ve iki tane 10 numara. kağıt üzerinde çok ofansif ve defans açısından sıkıntı çıkartabilir gibi dursa da ünal hoca takım boyunu kısaltıp, topa hakim olup hızlı paslaşmalarla böyle bir sorun ortaya çıkmadı. arkalarında hüseyin gibi tecrübesiz bir stoper oynamasına rağmen çıkmadı.

  gelelim bize. eğer bu iki 8 numara seri ve banega olacaksa, çok rahat bir şekilde çapaya ihtiyaç duymadan maçlarımızı oynayabiliriz. bir de şunu da unutmamak gerek. bunların önünde oynayacak oyuncu, kruse, talisca, sneijder ya da alex değil. belhanda normal 10 numaralardan çok daha hareketli, çok daha defansına yardım eden bir oyuncu. yani 6,5-8-8,5 numaralarla oynamış gibi oluruz.

  ilk başta da dediğim gibi eğer sağlam bir sistem ve alan parselasyonu sağlanırsa defansif açıdan hiç de sıkıntılı olmayacak ve bir çapaya ihtiyaç duymayacak ikili.

  umarım en kısa zamanda aramıza katılırlar.
 • 18
  sanılanın aksine arkalarına değil yanlarına veya önüne bir oyuncu almak lazım.

  unutmayalım ki topu sen kapmiyorsun, iyi yayıldığında rakip kaptırıyor zaten.

  (bkz: gegenpressing)

  bir de iyi defansı top kapma, çok koşma zannediyoruz hala. alan parselizasyonu çok daha önemli ve efektif bir konu artık.

  banega da seri de hem tecrübeleri hem de oyun zekaları ile takım defansını ileri tasiyabilecek adamlar. onlardan boş kalan alanı dolduracak bir oyuncu bulmak yeterli defansif açıdan.

  bizim daha büyük sorunumuz topu taşıma da, rakibi açmada.

  burda da emre mor gibi dribbling, delici özellikleri olan bir oyuncu bulabilirsek ortasaha kurgusunu çözmüş oluruz.