resim
Evander da Silva Ferreira
Takım:Midtjylland
Mevki:Merkez orta saha
Yaş:24
Boy:1.80
Uyruk:Brezilya
 • 312
  2 tane maçını izlemeyen kişilerin büyük bir özgüvenle gerek yok diye yorum yaptıkları futbolcu.

  mertens bir kere 10 numara değil, adam gençliğinde sol kanat oynadı sonra forvet oldu. ikincisi ortadan topu dağıtma ve merkezden delme işini sergio oliviera’ya bıraktıysak işimiz var.

  bazen bir oyuncu komple bir oyunu değiştirir. mertens emre akbaba gibi gol koklayacak forvet arkası yapacağımıza ortadan evander gibi topla oynayabilecek yaratıcı bir oyuncu koymak her an linç edilmeye hazır yunus ve kerem üzerindeki baskıyı sorumluluğu da azaltır.

  erden timur’un kendisine çok takık olduğunu biliyorum. kral inşallah bildiğini yapar.
 • 313
  13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçında bir kez daha gördük ki, takımımızda hem dinamizm eksikliği var, hem de sıkışan oyunda topla kat edip, delici dribling ile, atacağı kritik paslar ile kilidi açacak oyuncuya ihtiyacımız var.

  işte bu özellikler kendisinde var.

  eğer evander'den daha iyisini alamıyorsak, evander'i transfer etmeliyiz.

  mevcut diziliş ile oynamaya devam edeceksek, sezonu emre akbaba ile bitiremeyiz.
  mertens sol tarafa yakın oynayan bir oyuncu, o bölgeyi dolduramayabilir ve ayrıca 35 yaşındaki mertens ile de sezonu tamamlayamayız. bu nedenle, forvet arkasında, ofansif oyun kurucu olarak evander transfer edilirse takımımıza güç katacaktır.
 • 314
  2 aydır düzenli şekilde başlığına uğrayıp, kendisi tipinde birini almadığımız sürece yaptığımız transferlerin hiç bir anlamı olmayacağını, set hücümu adına zerre emare barındırmadığımızı, oynayacağımızın futbolun nitelik olarak ne kadar zayıf olduğunu anlatıp duruyorum.

  lig başlamış, 3. haftaya girilecek, 2 hafta sonra derbi var. bu adam hala danimarkadaki evinde uzanıyo. herhangi bir muadilinin adı bile geçmiyor.

  burda kendi kendimizi yıpratıyoruz vallahi. şu saatten sonra alınmasına falan gerek yok şahsen. 2-3 forvet daha çekip bi rahatlasınlar da son bulsun transfer dönemi artık.
 • 315
  kendisini alırsak eğer ideal on bir nasıl olacak merak ettiğim futbolcu.

  diyelim ki kendisi on numara, arkasında oliveira ve torreira. solda kerem sağda yunus, çünkü bu ikisi yerli ve yetenekli. yerlerine daha iyi performans verecek yerli futbolcu yok başka mevkilerde. önünde de seferovic. mertens iptal oluyor böylelikle. ya da mertens'i tek forvet oynatırız, yıllık milyon eurolar verdiğimiz seferovic yedek oturur. ya da mertens'i sola atarız, forvet seferovic olur ve en potansiyelli yerli oyuncu kerem yedek kalır. tabi böyle olunca ilk on bire başka bir yerli koymak gerekiyor... pva'yı çıkartır kazımcan'ı koyarız. kazımcan öyle performans verir ki kerem'i kesmemize değer, yani inşallah.

  ya da bir başka yol olarak yukarıda yazdığım formülleri her hafta başka maçta deneriz. ideal on biri oluşturmak gibi derdimiz olmaz. her hafta farklı on birle çıkar ve sonra burada fenerbahçe'nin ne kadar kötü bir kadro planlaması yaptığını yazar yazar eğleniriz. çünkü gördüğünüz üzere bizim kadro mühendisliğimiz harika olacak kendisini alırsak.

  yani birisi gerçekten kendisinin alınması durumunda nasıl bir ideal on bir kuracağımızı bana anlatırsa çok memnun olacağım. evander iyidir kötüdür demiyorum çünkü kendisini hiç izlemedim. belki de gerçekten muazzamdır ve tam aradığımız profildir. ama mertens, seferovic transferlerini yaptıysak ve 8+3 kuralı varsa evander bütün kadronun baştan aşağı kurulması ve yeni transferlerden en azından birinin boşa çıktığını gösterir.

  "transfer, transfer!" diye bir çözüm ilk planımız olmamalı. selçuk inan'ın "gelişerek değişemiyorsak değişerek gelişiriz" tarzı tam hatırlamadığım inanılmaz tüketici bir cümlesi vardı. oysa daha basiti var; elimizdeki malzemeyi enine boyuna analiz etmek ve malzemeye en uygun oyun felsefesini geliştirip sahaya öyle çıkmak. hoş, ne anlatıyorum ben... daha yeni transferleri ikinci resmi maçında çarmıha geriyoruz.

  sen de gel evander. biraz da seni verelim çarmıha.
 • 316
  torreira, midtsjö ve evander'den oluşacak bir orta saha üçlüsü sadece ligin en iyi orta sahası olmakla kalmaz, avrupa'nın sayılı orta sahalarından biri haline gelir. bu kadar net konuşuyorum. kendisi oliveira'nın daha çok mücadele edeni ve çok daha iyi dribbling yapanı.

  tek soru işareti evander'in temposunu geliştirmesi gerekecek. yani oyuncunun soru işareti teknik ya da mental değil, fiziksel. aralarındaki en kolay çözülebilecek alan.

  yapbozun eksik parçası olarak nitelendirilebilecek oyuncu.
 • 317
  evander transferi yapılırsa nasıl bir ilk 11 olacağını şöyle açıklayayım.

  * seferovic'i transfer ettik ancak kendisi yetersiz. yani işin özü hatalı transfer.
  * sergio oliveira'yı transfer ettik ancak dinamizmi yetersiz. 4 yıllık sözleşme yaptık ve yıllık 2.750.000 euro maaş bağladık. yani hatalı transfer. kendisi 45 dakikalık bir oyuncu. ancak rotasyonda kullanılabilir.
  * golcü skorer bir santrafor transfer etmeliyiz. 35 yaşındaki mertens, 37 yaşındaki gomis ile sezonu bitiremeyiz, şampiyon olmak için takımımızın atması gereken 70 veya üzerindeki gol barajına bu oyuncular ile ulaşamayız. dinamik, skorer, güçlü, hareketli en az bir golcü şart. hatta bence iki tane lazım. bunlardan birisi umut bozok olmalı. diğeri ise mümkünse üst düzey, yabancı bir golcü olabilir.

  ayrıca şunu da belirtmeliyim. galatasaray futbol takımının temel sorunu dinamizm eksikliği. isabetli orta açamamasına rağmen, isabetli paslar atamamasına rağmen, sacha boey en iyi oyunculardan biri izlenimi vermesi buna en güzel örnek.

  gelelim evander'e.
  evander nasıl bir katkı sağlayacak?

  1. evander, sergio oliveira ile kıyaslandığında daha dinamik bir oyuncu.
  2. evander, topla dikine katedebilen, zaman zaman kendi defansına kadar gelip top alıp, aynı hücum organizasyonun sonunda rakip ceza sahasında kendisini görebileceğimiz bir oyuncu.
  3. evander kapalı savunmaları açmak için, ve kilitlenen oyunlarda kilidi açabilmek için ihtiyaç duyduğumuz, topla dikine dribling yapabilme, dar alanda iş yapabilme ve etkili kilit paslar atabilme özelliği ile takımımıza katkı sağlayacaktır.

  gönül ister ki, evander'den daha dinamik bir oyuncu alalım.
  ama benzer özelliklerde evander'den daha dinamik bir oyuncu almak istersek en az 20 milyon euro civarında bir bonservis ödememiz gerekir.
  bu nedenle, evander ile ilgili her yazdığımda, eğer daha iyisini alamıyorsak diye başlamaktayım yazılarıma.

  bu bilgiler ışığında ideal 11'imiz şu şekilde olacak. bu ilk 11 dinamizm odaklı hazırlanmıştır.

  ---------------muslera---------------
  boey---nelsson---a.kerim---kazımcan
  ---------midtsjö-------torreira-------
  yunus---------evander--------kerem
  ----------------transfer----------------

  ihtiyacımız olan dinamizmi yakaladığımızda, daha tempolu bir oyun oynayarak süper lig'de yenemeyeceğimiz takım yok.

  galatasaray'lı oyuncuların kalitelerini yeterince gösterememeleri temposuz oynamak zorunda kaldığımızdan ötürüdür.

  tempoyu yavaşlatan, temposuz oynamamıza neden olan oyuncular, emre akbaba, sergio oliveira ve seferovic. pva ise ileri geri gidip gelerek tempolu gibi görünse de, son derece etkisiz bir oyuncu. iler çıktığında kaptırdığı toplar kalemize tehlike olarak dönüyor.

  umarım galatasaray futbol takımının temel sorununu, ve çözümünü net bir şekilde izah edebilmişimdir ve umarım evander'in bu sorunun çözülmesinde nasıl fayda sağlayabileceğini net bir şekilde anlatabilmişimdir.
 • 318
  bu takıma elzem olan oyuncudur. transfer sezonunun başlangıcından beri gelsin diye bekliyorum bu takımın hücum aksiyonlarını üstlenecek, takıma ileride pas istasyonu olacak, asist ve asistin asistini yapabilecek, adam eksilten, skorer bir 10 numaradır. ön alanda çok top kapan bir oyuncudur. 4-4-2 oynayacak ne ortasaha ne defans çizgimiz ne de oyun kurmaya yardımcı kanatlarımız var. gerçekçi olup 10 numaraya şu çocuğu getirmemiz lazımdı çok pişman olacağız.
 • 320
  13 ağustos 2022 galatasaray giresunspor maçında önemini anladığımız oyuncu.

  videolarını izlediğim kadarıyla*, ihtiyaç duyduğumuz oyuncu tipi. emre akbaba’ nın pozisyonu o kadar kritik ki 1-2 kişi bağlayınca takım kilitleniyor.

  burada kilidi açabilecek, dikine oyun, dikine görüş, dikine şut atabilecek rakibi tehdit etmekle kalmayıp, işini yapan adam lazım.
 • 321
  oyuncu iyi oyuncudur bilmiyorum, danimarka ligi de romanya liginden daha güvenilir bir lig. yatırımlık oyuncuya da ihtiyacımız var. böyle düşünenlerle hemfikirim.

  ama geçen sene gelmemiş olsalar ve bugün adları geçse morutan ve cicaldau için de aynı şeyleri konuşacaktık.

  galatasaray’ın kalite sorunu var mı tartışılır. varsa bile bunu çözecek adam danimarka liginden mi bu daha çok tartışılır.

  kaçırdığımız ana sorun organizasyon eksikliği. bugün abdülkerim linçlenirken, eren elmalı övülüyor. eren bize gelse, abdülkerim trabzon’a gitse tam tersi olacaktı muhtemelen.

  futbolda kalite önemli şey, ama iyi bir saha içi organizasyon daha önemli. o yüzden onu da alalım bunu da alalımdan ziyade saha içi organizasyona bakalım.
App Store'dan indirin Google Play'den alın