• 1
  euroleague 2018-2019 sezonunun final four ayağı; avrupa basketbolunda dananın kuyruğunun kopacağı 3 günlük (aslında 2) basketbol ziyafeti; 17 mayıs 2019 cuma günü başlayacak olup 19 mayıs 2019 pazar akşamı sona erecek olan serüven...

  program:

  17 mayıs 2019 cuma, ilk yarı final maçı, anadolu efes - fb beko, saat 19'da bein sports 3'te.
  17 mayıs 2019 cuma, ikinci yarı final maçı, cska moskova - real madrid, saat 22'de bein sports 3'te.

  19 mayıs 2019 pazar, üçüncülük maçı, saat 18.30'da bein sports 3'te.
  19 mayıs 2019 pazar, final maçı, saat 21.30'da bein sports 3'te.

  19 mayıs 2019 pazar akşamı, biz galatasaray taraftarı için şampiyonluk akşamı anlamına da gelecek*, dolayısıyla üçüncülük maçı ve final büyük ihtimalle gümbürtüye gidecek fakat yine de belirtmiş olalım. ayrıca o zafer sarhoşluğuyla ne kadar adapte olunabilir bilemiyorum lakin ergin ataman'lı anadolu efes'in olası bir euroleague şampiyonluğu eminim ki keyiflere keyif katar. bein sports haber geçtiğimiz sezon final maçını şifresiz olarak yayınlamıştı ancak bu sefer yayın olmaz zira fatih terim'li şampiyonluk şarkılarını dinletecekler izleyenlere*.

  (bkz: 17 mayıs 2019 anadolu efes fenerbahçe basketbol maçı)

  doneleri ve beklentimi yazacağım; efes, toplu oyunla var olan, savunma seviyesini hücum ritmiyle artıran bir takım. fb beko, topsuz oyundaki positioning'lerle yapıyı kuran, hücumu savunmadan aldığı güçle besleyen bir takım; birbirlerinin panzehiri olan iki basketbol mantalitesi. sezon içerisinde 6 kez karşılaştılar, 3-3'lük eşitlik söz konusu. efes'in oynadığı oyun modern basketbolun avrupa basketbolunda vücut bulmuş hali; şuta dayalı, uzunların da yeri geldiğinde şutla skor katkısı verebildiği, bol bol isolation ve transition içeren, bire birlerin büyük önem arz ettiği bol pick and roll'lu bir fenomen. fb beko ise yugoslav basketbol ekolünün modernize edilmiş hali; savunmada size'lı oyuncularla bol bol switch, hücumda topsuz katlarla içeri devrilmeler. esasen kağıt üstünde ne yaptığı çok bariz olsa da fb beko'nun, icra ettikleri şeyi o kadar iyi beceriyorlar ki, dört as eksiğe rağmen üzdüler bizi*.

  beklentim: datome'yle lauvergne kesin olarak, kalinic'le vesely ise yüksek ihtimalle (henüz antrenmanlara çıkamıyorlarmış) oynamayacak bu karşılaşmada. efes ise tam kadro, sakat metecan'la sakat motum düzeldi. efes çok doğru bir zamanda çok doğru bir oyunla inanılmaz bir ritim yakaladı. acb'deki ve vtb'deki maçlara bakma fırsatım oldu; değil fb beko, cska da madrid de şu an efes kadar yüksek bir ritimle oynamıyorlar. her ne kadar f4 havası farklı olsa da laci beyazlılar final yapacaktır hatta benim şampiyonluk favorim (3 ay önce bunu hayatta söylemezdim).

  (bkz: 17 mayıs 2019 cska moskova real madrid basketbol maçı)

  öyle bir karşılaşma ki, iki takımın her özelliği ancak bu kadar bir diğerinin kopyası olur. birkaç küçük nüans dışında oynadıkları basketbol da, kulüplerin mali yapıları da, sezon içerisindeki inişleri çıkışları da birbirinin tıpatıp aynısı olan iki ekibin mücadelesi. de colo-rodrigues ikilisi campazzo-llull'e nazaran daha yaratıcı tipte guard'lar olsalar da campazzo'yla llull'ün ön alan baskısı de colo-rodrigues'e göre çok daha iyi, ritimlerini bozacaklardır. maçın anahtarı da bu.

  beklentim: koç farkı (laso'nun itoudis'ten çok daha iyi bir koç olduğunu düşünüyorum + laso'yla madrid'in bağı son derece kuvvetli, itoudis ise bu f4'u şampiyonlukla sonuçlandırsa dahi sezon sonunda cska'ya veda edebilir) ve mücadelenin ispanya'da oynanacak olması (madrid taraftarı çılgınlar gibi saldırmış biletlere) sebepleriyle madrid'in finalde olacağına inanıyorum.

  sonuç: galatasaray taraftarı olarak 22. şampiyonluğumuzu kutladığımız dakikalarda efes, madrid'e karşı euroleague şampiyonluğu için muharebenin tekinde cebelleşiyor olacak ve ümit ederim ki kuruluş gayesi olan euroleague kupasını türkiye'ye getirecek.
 • 3
  (bkz: 17 mayıs 2019 fenerbahçe beko anadolu efes maçı)

  fenerbahçe'de kalinic ve vesely sahada olacak. efes'de eksik yok. mevcut form durumlarına göre efes bir adım önde ama fenerbahçe'nin de f4 tecrübesi ve obradovic faktörleri var. ben yine de efes'in kazanacağını düşünüyorum.

  bir de tahmin yapalım;

  anadolu efes'in fenerbahçe'yi 89-74 yenip finale çıkacağı final4.