• 417
    sosyal medyada avrupa süper ligi ile bağdaştırılan lig. halbuki şeklen benzerlik haricinde hiçbir alaka yok.

    euroleague'in esas düşüncesi avrupa basketboluna üst seviye rekabet sunabilecek takımları küçük ya da büyük pazar fark etmeksizin aynı potada bir araya getirmektir. küçük pazardan kasıt israil, karadağ, litvanya, sırbistan gibi ülkeler. oysaki görüldüğü üzere avrupa süper ligi tamamen en kafa liglerdeki mali yönden en kafa takımları bünyesine dahil etmeyi amaçlamış. bir tür kapitalizm ligi, para ligi.

    euroleague mali açıdan katılımcılarına büyük paralar vadeden bir organizasyon olmadı hiçbir zaman, olmayacak da. daha önce bu konuyla alakalı birçok entry klavyeye almıştım. euroleague katılımcılarının temel gayesi prestij elde edip bu prestiji başka mekanizmalar aracılığıyla ekonomik kazanıma dönüştürmek. evet, euroleague mali yönden çok kötü bir organizasyon olmayabilir ama avrupa süper ligi'nin sundukları söz konusuyken... anlatabilmişimdir.

    euroleague'in kuruluş ve ilerleyiş mantığıyla avrupa süper ligi'nin kuruluş ve muhtemel rotası o kadar birbirinden farklı ki. euroleague, zamanında fiba, avrupa'daki basketbol ortamını istikrarlı bir yapıya kavuşturamayınca, doğru şekilde organize edemeyince kuruldu. öte yandan uefa'nın avrupa futboluna sunduğu iki üst düzey turnuva mevcut şu an; uefa şampiyonlar ligi ve uefa avrupa ligi. fiba yapı kurmak noktasında yetersiz kalınca avrupa'nın önde gelen ve rekabet isteyen kulüpleri bir oldular ve euroleague markasını yarattılar. bakmayın şimdi fiba'nın fiba şampiyonlar ligi aracılığıyla bir şeyler yapmak için kolları sıvadığına, 1-2 sezon öncesine kadar fiba'nın böyle bir şey umrunda bile değildi. ne zaman avrupa basketbolunda iyi para dönmeye başladı, işte fiba'nın da ağzı o vakit sulandı. kısacası euroleague ile avrupa süper ligi bu açıdan da apayrı şeyler.

    aynı gibi gözüküyorlar ama çok farklılar.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!