• 415
  2 wild card'lı takım haricinde 2021-22 sezonunun katılımcıları:

  11 a lisans sahibi takım (barça, baskonia, çeska, efes, fb, maccabi, milano, oly, pao, real, zalgiris)
  a lisans sahibi olacak ama henüz a lisanslandırılmamış 2 uzun süreli lisans sahibi takım (asvel, bayern)
  salon ve yatırım sebebiyle özel davetiyeyle 2 seneliğine lige dahil edilen 1 takım (alba)
  eurocup finalisti 2 takım (monaco, kazan): (bkz: eurocup/#3143576)
  2 wild card'lı takım

  wild card sahipleri birçok kişinin ortak tahminine göre kızılyıldız ile zenit olacak. normal şartlar altında vtb kontenjanı söz konusuydu fakat kazan eurocup aracılığıyla kendisini euroleague'e atınca bu kısım devreden çıktı gibi oldu. sanıyorum resmi olarak vtb hakkı kaybolmadı ama bu sezon euroleague'de çeyrek final yapan, yatırım garantisi ortaya koyan bir zenit söz konusuyken 3. bir rus takımına wild card vermez euroleague. diğer olağan şüpheli kızılyıldız ise salon, yatırım gibi detaylara ilave olarak adriyatik ligi* kontenjanını da bünyesinde bulunduruyor. liga aba'nın iyilerinden olan buducnost voli eurocup'ta, partizan ise fiba şampiyonlar ligi semalarında olduğundan dolayı kızılyıldız bu biletin en büyük adayı konumunda.

  euroleague'de sezonun iyi takımlarından olan valencia (wild card alabilir ama 4. ispanyol takımı ihtimali epey zor) ile virtus bologna'nın euroleague'e dahil olamayacak oluşu bir nebze üzdü. her iki ekip de geçmiş, salon, yatırım gibi konularda avrupa basketbolunun en üst seviyesinde olmayı hak ediyordu ama durum bu, yapacak bir şey yok.

  son olarak, türkiye'den bir takıma wild card verilebilir mi? başta türk hava yolları olmak üzere euroleague'i ayakta tutan türk sponsorlar masaya yumruklarını vursalar verilir ama hiçbir sponsor böyle bir aksiyon içerisinde olmadığından ötürü maalesef diyorum. zaten 1-2 gün önce bu konuya noktayı koymuştu euroleague ceo'su jordi bartomeu:

  "almanya, fransa, ispanya, italya, türkiye ve yunanistan takımları için euroleague'e katılım yolu eurocup'a katılımdan ve burada elde edilecek başarıdan geçiyor."

  ki ülke basketbolunda efes ve fb dışında euroleague seviyesinde yatırım yapabilecek yegâne takım türk telekom an itibarıyla ancak tt de fşl organizasyonunu seçmişti sezon başında. neyse, en azından khimki yok seneye euroleague'de, yani umarım olmaz...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!