• 1
    a milli futbol takımı'nın euro 1980 biletini almak için mücadele ettiği eleme grubu. o zamanlar avrupa şampiyonası'na 8 takım katılıyordu. elemelerde 7 grupta 31 takım mücadele ediyordu. gruplardan üç tanesi beş takımdan, dört tanesi de dört takımdan oluşuyordu. gruplarını lider tamamlayan 7 takım, ev sahibi 8. takımla birlikte avrupa şampiyonası'na gitmeye hak kazanıyordu. galibiyete 2, beraberliğe 1 puan verilmekteydi.

    sabri kiraz'ın çalıştırdığı, fatih terim, şenol güneş, mustafa denizli, cemil turan, erhan önal gibi isimleri barındıran türkiye de jupp derwall'in çalıştırdığı batı almanya, galler ve malta ile aynı gruba düşmüştü. batı almanya'yla aynı gruba düşmek yenilgiyi baştan kabul etmek anlamına geliyordu. üstüne ilk maçta galler deplasmanında 1-0 kaybedilince moraller iyice bozulmuştu. batı almanya'nın da malta'yla 0-0 berabere kalması teselli olmuştu. pes etmeyen milli takım önce malta'yı yendi, ardından izmir atatürk stadı'nda 68 bin kişinin izlediği maçta batı almanya ile 0-0 berabere kaldı. ertesi gün milliyet gazetesi "şaka değil, batı almanya ile 0-0 berabere kaldık" başlığını atması, batı almanya'yı bilmeyen birisi için bile az çok ipucu veriyordur.

    malta'yı sedat 3 ve mustafa denizli'nin golleriyle 2-1 yenen türkiye, galler'i de erhan önal'ın 80. dakikada attığı golle 1-0 yenerek italya umutlarını son maça taşıdı. son maç öncesinde 7 puanlı türkiye 1 maç eksiği bulunan batı almanya'nın 1 puan önünde liderdi. batı almanya da son maçını 1 puanlı grup sonuncusu malta'yla oynayacaktı. bizi yendikleri takdirde lider çıkacak, berabere kalırlarsa işlerini son maça bırakacaklardı. kısacası kazanmaktan başka çaremiz yoktu. çok zor bir maça çıkacaktık.

    22 aralık 1979 günü gelsenkirchen'de oynanan kader maçını batı almanya klaus fischer ve herbert zimmermann'ın golleriyle 2-0 kazanarak 7. gruptan euro 1980'e gitmeyi garantiledi. son nefese kadar mücadele etmesine rağmen gücü yetmeyen türkiye ise avrupa futbol şampiyonası için 16 yıl daha bekleyecekti.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!