• 127
  özellikle çarşı olmak üzere şehirlerinin hiçbir bölgesinde başka bir takım formasıyla gezdirmeyen taraftardır. bir şehrin takımını sahiplenmesi tek ses, tek yürek olabilmesi çok güzel ancak bu fanatizmin saldırı seviyesine gelmesi ciddi bir sıkıntı. benim yaşadığım 2009 - 2014 yılları arasında; cinsiyetiniz ve yaşınız farketmeksizin herhangi bir türk takımı formasıyla gezdiğinizde bir köşeden lise çağlarında kalabalık bir grup belirir ve o formayı çıkarttırırdı. şanslıysanız sözlü tacizle veya ufak itiş kakışlarla da kurtabilirdiniz. bu yüzden konuyu bilmeyenler dışında kimse tenezzül etmezdi forma giymeye. şuan ne durumda bilmiyorum, değiştiğini de pek sanmıyorum. çok iyi futbol potansiyeli olan bu şehirdeki şuursuz fanatizm eskişehirspor'u sevimsiz kılmaktadır.
 • 128
  ilk kez gittiğim 2014 kasım ayında baya baya parçalı galatasaray montumla gezilmedik yerini bırakmadığım, barlar sokağı senin donas benim masal şatosu onun f-4 uçağı bunun devrim arabası berikinin balmumu müzesi ötekinin odunpazarı'dır porsuk'tur evliya çelebi gibi dolandığım ancak kendileri tarafından hiçbir şekilde saldırıya ya da sözlü tacize uğramadığım taraftar grubu. ya beni pek bi masum gördüler, ya da şehrin boş anına denk gelmişim. taraftarının şehirdeki saldırganlıklarından habersiz resmen kutup ayısının önünden bedevi elbisesiyle geçmişim farkında değilim. *

  hayır hatırladığım kadarıyla eskişehirspor atkısı, beresi, şapkası taşıyanları gördüğümü de hatırlıyorum. allah'ın iyi kuluysam demek.
 • 129
  şehrine sadece 1 kere deplase olduğum takımın taraftarlarıdır. 80 lerde özellikle fenerbahçe tribünü ile çok kanlı bıçaklı olurlardı ve bu basına da yansırdı. doğruyu söylemek gerekirse benim şahit olduğum, bizimle yaşadıkları tek mevzu 2009-2010 sezonundaki maç öncesi(1-1) bir otobüslerinin yanlışlıkla sokağa girmesi sonucu kısa bir taşlama hadisesidir.

  bunun haricinde 2008- 2009 sezonunda eskişehir ile oynayacağımız iç saha maçımızdan önce günün erken saatlerinde kadın basketbol takımımızın maçı vardı beşiktaş ile ayhan şahenk te. hatırlayanlar olacaktır o sezon kadın takımımız avrupa da kupaya adım adım gidiyor, turları teker teker geçiyordu. bu beşiktaş maçına salonda gittiğimizde bizim kemik kadro ve sözüm ona derbi maçı olmasından mütevvelit bir kalabalık var iken( kalabalık dediğimde fazladan 100 kişidir en fazla:) tribünün köşe üst tarafında(ayhan şahenki bilenler için orta tribünün tv den bakış açınıza göre sağında) konuşlanmış tribüncü olduğu her halinden belli, çeşitli yaş gruplarından( burası önemli) ve galatasaray a dair herhangi ürün üzerlerinde bulunmayan 50-60 kişilik bir grup vardı.

  "ulan" dedik "beşiktaş acaba truva mı yapacak" , "hemen herkes görev yerlerine" temalı bir kaos ve panik yaşanırken, aramızdan bir iki kişi gidip kendilerine "hayırdır, kime bakmıştınız" içerikli sorular ile yaklaştı. vaziyeti almış, ortalığın karışmasını beklerken konu sonra anlaşıldı. meğer o ekip, eskişehir' den akşam ki maç için gelmiş, avrupa da ülkemizi başarılı şekilde temsil ettiği için takımımıza kendilerince teşekkür etmek için salona teşrif etmişlerdi. az muhabbet sonrası 3. periyodun ortalarına doğru ayaklanıp, takımımızı alkışlayıp salondan çıktılar.

  öte yandan eskişehir de yaşayan, okuyan birçok galatasaraylı dostumuzdan ve kardeşimizden burada ve birçok mecrada kendilerine yönelik saldırı haberleri okuyuruz-duyuyoruz. dolayısı ile yukarıda yazdığım olayda ne kadar şirinlik yapmış olsalar da eskişehirspor taraftarı bana pek sempatik gelmemektedirler. çok sevdiğim bir galatasaraylı büyüğümün dediği gibi " bırak galatasaray taraftarını, florya nın kapısındaki bekçi köpeğini bile çakala-çukala yem etmeyiz" (bkz: benim kulübümün hakkını kimse yiyemez/#2773581)
 • 130
  eskişehir gibi modern bir şehire yakışmayan kitleyi de barındıran taraftarlardır. şehirdeki herkes bu pislik grup gibi değildir. o pislik grup ile ilgili gözlemimi paylaşayım. bu insanlar her şehirde olduğu gibi bir baltaya sap olamamış bir kitle. ayrıca şehirlerinde 3 tane üniversite var. dolayısıyla şehirlerindeki sevgililik ilişkilerinde, adam yerine konulma gibi konularda genelde geri planda kalıyorlar. bu nedenle zaten baska şehirlerden gelmiş üniversiteli çocuklara ciddi gıcık oluyorlar. bu sinirlerini de takımı, taraftarlığı bahane ederek ortaya koyuyorlar.
  şehirdeki aklı başında insanların hatası ise bu heriflere ses çıkarmamaları. şehirlerini bu denli kötü gösteren insanlara tepki vermemeleri hata.