• 1390
  erman toroğlu, trabzon maçındaki penaltı pozisyonunda soruyor, burada bariz gol şansı var mı? varsa kırmızı kart, yoksa sarı kart diye de ekliyor. sercan bilgiç, mehmet yılmaz, reha kapsal, ender bilgin ve levent tüzemen diyorlarki bariz gol şansı yok. sarı kart doğru. bu soru da cevaplar da yanlış.

  açıklayayım:

  bariz gol şansı sadece ceza alanı dışındaki pozisyonlar için söz konusudur ve sadece orada kırmızı kartla cezalandırılır. ceza alanı içindeki pozisyonlar için bariz gol şansı var ya da yok ayrımı yapılmaz. ceza alanı içinde her faullü hareketin cezası penaltıdır. (sadece tehlikeli hareketlerde ve altı saniye kural ihlalinde endirekt serbast vuruş kararı verilir.) kartın rengi ise faulün şekline göre değişir ki bunları aşağıda ayrıntılı olarak açıklayacağım.

  ifab bu kural için şu açıklamayı getiriyor: ceza alanı dışında, bariz gol şansı yakalamış bir oyuncuyu faulle durdurmak bir golü engellemek anlamına gelir ki bu ağır bir ihlaldir. dolayısıyla faulün şiddetine bakılmaksızın ceza alanı dışında bariz gol şansı yakalayan oyuncuya yapılan her türlü faul kırmızı kartla cezalandırılır. faul şiddetliyse bu ayrıca teşdit nedenidir. (yani daha yüksek bir cezayı gerektirir. örneğin iki maç yerine üç maç ceza) bariz gol şansının hangi hallerde olacağını da detaylıca açıklıyorlar ama ben burada o ayrıntıya girmeyeceğim. (topun yönü kaleye doğru olacak, kademede oyuncu olmayacak vs gibi haller)

  ceza alanı içinde hangi faullerde sarı hangi faullerde kırmızı kart verilir? bu sorunun cevabı şöyledir;

  kırmızı kart verilecek durumlar:

  1-oyuncu top kaleye girmek üzereyken topu elle, kolla keserse
  2-oyuncunun top kapma ya da topa müdahale ihtimali sıfırken rakibini arkadan, omzundan, kollarından çekerek ya da çelme takarak düşürürse
  3-faul tehlikeli ve şiddetliyse.
  4-rakibe vurursa, tükürürse.

  sarı kart verilecek durumlar:

  1-top kapma mücadelesi sırasında rakibini düşürürse. örneğin bir kaleci rakibini karşılarken ve topa müdahale etmek isterken rakibini düşürürse bu penaltı ve sarı karttır. ancak yaptığı faul aynı zamanda şiddetli ve tehlikeli ise kırmızı kartla cezalandırılır. ancak top geçtikten sonra, yani artık topa müdahale imkanı kalmamışken rakibini arkadan çekerek düşürürse kırmızı kartla cezalandırılır. (örneğin muslera’nın randers maçında, berkan’ın rize maçında gördüğü kırmızı kartlar) topu almak için mücadele ederken yaptığı faul şiddetli değilse sadece sarı kartla cezalandırılır. aynı şey diğer futbolcular için de geçerlidir. ceza alanı içinde topa müdahale etmek isterken rakibin ayağına basma, bacağına vurma, koşu yolunu kapatma, elle ya da kolla oynama (kaleye girmek üzere olan topları elle kolla kesmek hariç) hallerinde sarı kart gösterilir.

  şimdi trabzon’un kazandığı penaltıyı değerlendirirsek szalai rakibi ile top kapma mücadelesine giriyor ve “topa müdahale ihtimali” de var. ancak topu kazanmak isterken hem rakibini tutuyor hem de bacağına temas ederek düşürüyor. dolayısıyla sarı kart doğru karar.

  (bkz: 17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçı)