• 1
  varlığından şüphe ettiğim durum. bireysel olarak ara ara formsuzluk yaşanır. inişler çıkışlar olur. ama takım olarak komple bir düşüş nasıl olur anlamıyorum. aynnı anda 2-3 oyuncu çok kötü performans gösterebilir ama bu da gerek değişikliklerle tolere edilebilir.

  sırf çamur atmak için "iyi gidiyorlar ama erken form tutmak iyi değildir" diyerek ya kendilerini kandırıyorlar ya bizleri.
 • 3
  sanilanin aksine bireyleri degil takimi ilgilendiren durumdur.

  sporcularin 3-4 maclik performans düsüklükleri psikolojik ve o gün kendisini fizik olarak nasil hissettigine bagli degisikliklerdir. ama erken form tutmak bütün takim icin gecerlidir ve bir takimin form periyodunda etkili olan her sezon öncesi yapilan, sezonluk antrenman planlamasidir.

  antrenman planlamalari sanildigi gibi sezon öncesi full kondisyon, sezon ici teknik ve taktik antrenmanlardan meydana gelmedigi gibi takimlarin hedeflerine göre periyotlara ayrilarak, önemli müsabakalarin oldugu dönemlerde form durumunu maksimal seviyeye getirmeyi amaclar. bu her takimin hedefine göre degisir.
 • 4
  büyük takımlarda gözlenen bir durumdur. en bariz örnekler için; real madrid, barcelona, manchester united, manchester city, juventus, psg takımlarına bakmanız yeterli.

  elit takımlar sezona iyi girer ve dönemsel form düşüklükleri hariç -ya da kendilerinden daha iyi takımlarla karşılaşmadıkları sürece- çöküş yaşamazlar. istikrarlıdırlar.