• 3551
  aleyhine birtakım enteresan işlerin döndüğü büyük koç. bu tuhaf girişimlerin temeli de pek tabii ki euroleague final four'unda fenerbahçe'yi tokatladığı güne* ve euroleague finalinde* fenerbahçe taraftarıyla yaşadığı nahoş dakikalara dayanıyor.

  19 mayıs 2019 anadolu efes cska moskova maçından beri kendisine ve efes pilsen'e karşı garip bir kalkışma hali söz konusu. bu kalkışma hali yalnızca fenerbahçe odaklı basketbol medyasının ergin hocayı yıpratmaya ya da onu hedef göstermeye çalışmasıyla ilgili değil. işin ucu tbf hakemlerine kadar uzanmış durumda. medya boyutuna girmiyorum, neticede fenerbahçeli basketbol amigolarının top koşturduğu, bu amigoların "basketbol duayeni" sıfatıyla lanse edildiği bir panayır orası. hakemlere değineceğim.

  22 mayıs 2019 anadolu efes banvitspor maçındaki bir hakem müsveddesi hocayı oyundan attı. efes aleyhine verdiği garip kararlarla koçu o kadar çileden çıkardı ki, hoca sonunda dayanamayıp çıldırdı. adı fatih arslanoğlu olan söz konusu hakem şu zat:

  https://gss.gs/AdH.jpg

  eleman bir ara ipin ucunu o kadar kaçırdı (ya da bilinçli olarak bunu yaptı) ki, efendiliğiyle ve sporcu kişiliğiyle türk basketbolunun, hatta belki de türk sporunun en örnek karakterlerinden biri olan efes kaptanı doğuş balbay da sakinliğini kaybetti; o da teknik faul aldı zincirleme bir pozisyon sonrası itiraz edince ki bence itirazı o anın adrenalini hesaba katılırsa gayet kararındaydı. düşünün, doğuş itiraz ederek teknik faul aldı.

  parkede olan bitene doğal olarak reaksiyon gösteren efes taraftarından (salt basketbol izleyicisinden bahsediyorum) bazı arkadaşlar hakeme "utan utan" dedikleri için salondan çıkartıldı, hatta öğrendiğime göre iki kişinin ifadesi alınmış. muhteşem olay değil mi ama.* ülker sports arena'da hakemlerin analarının ne orospuluğu kaldı şu zamana kadar ne de sikilmiş bi' tarafları. siz hiç duydunuz mu o ortamda hakemlerin herhangi bir fenerbahçe taraftarını salondan çıkarttırdığını veya x bir fenerbahçeli holiganın ifadesinin alındığını. lan daha 1-2 sene önce, aziz yıldırım bizzat tbf başkanı hidayet türkoğlu'nun yanında bir kadın basketbol karşılaşmasında hakeme ana avrat düz gitti de türkoğlu sesini çıkar(a)madı, daha ne diyeyim.

  sadede geliyorum.

  hocaya ve efes'e karşı bir duruş hali seziyorum. aslında bunu bir açıdan tuncay özilhan'ın tüsiad yüksek istişare konseyi toplantısındaki konuşmasına da bağlıyorum (tamamen benim bakış açım, aşırı abartıyor da olabilirim). konuyu bilmeyenler için:

  http://gss.gs/bPl

  efes'in bu sezonki yükselişi tbf'nin ve fenerbahçe'nin hiç işine gelmedi. türk basketbolunu fenerbahçe tekelinde götürmek en büyük arzularıyken ergin ataman'lı efes, bu tayfanın dizayn ettiği düzene en sağlamından çomağı soktu. fenerbahçe futbol takımının dibin dibini görmeye devam edeceği (mali durumlarını hesaba katararsak işin doğası bunu gerektiriyor) son derece barizken basketbol fenerbahçe için bir kaçış rampasıydı. efes bu sezon bu imkanı fenerbahçe'nin elinden aldı (en azından şu ana kadar).

  ileriki günlerde ne olacak?

  bsl yarı finalinde efes-galatasaray eşleşmesi olacak büyük bir terslik olmazsa. tahminim; fenerbahçe medyası ve tbf bu yarı finali ergin ataman'la galatasaray taraftarı arasındaki bağa zarar vermek için kullanacak. bazen efes'in aleyhine bazen de bizim aleyhimize çalınacak tuhaf düdüklerle tansiyonu artırıp bilhassa ultraslan kafalıları hocaya karşı kışkırtacaklardır? fazla komplo oldu belki ancak ayık olmak lazım.

  bu ülkenin, mevcut hiyerarşinin hiçbir koluna güvenmiyorum. "hayatta olmaz!" denen bazı şeyler öyle güzel olduruldu ki şu zamana kadar. umarım sezgilerim yalnızca manasız bir hüsnükuruntudan ibarettir.

  edit: entry'nin hakkaniyeti açısından ekleme ihtiyacı hissettim; hakem arslanoğlu'nun bundan iki yıl kadar önce obradovic'le de problem yaşadığını belirteyim.