• 66
    kendisi başlığına yazdığım üçüncü entry ve muhtemelen de cevap niteliğinde olduğu için silinecek ama yazacağım.

    elmander, galatasaray'a çok büyük bir kötülük yaptı. insanlar forvetten çok koşmasını falan bekliyorlar sürekli. elmander'i bu kadar iyi yapan, bu kadar sevdiren şey çok koşması değildir aslında. o ekstrasıydı işin. elmander iyi forvetti. iyi de bir bitiriciydi. bir forvetin gol rakamlarının yüksek ya da düşük olmasının tek nedeni onun bitirici olup olmaması değildir. hakan şükür kötü bir bitiriciydi, ama nefis forvetti. ümit karan fena bir bitirici değildi, kesinlikle şükür'den iyi bir bitiriciydi ama gol rakamı olarak yanına yaklaşamaz hakan'ın. çünkü dediğim gibi gol atmak bitiricilik kadar başka şeylerle de alakalıdır. diagne gibi rezil bir bitirici 30 gol attı bu ligde. çünkü adamın müthiş bir özelliği var, golü seziyor, gol pozisyonuna giriyor.

    neyse, elmander iyi bir bitiriciydi ama golcü değildi, golcü olmak için bazı özellikleri eksikti. yalnız mükemmel bir forvetti. bugün fransa liginde 25 yaşında bir elmander olsa 25 30 milyon euro altına masaya oturmaz zaten kulübü.

    elmander için sürekli çok koşuyor çok koşuyor deniliyor. umut bulut da çok koşuyor, hatta bence elmander'den fazla koşuyor. neden elmander kadar iz bırakmadı? muğdat oyuna girdi mi top neredeyse oraya koşuyordu, neden onun bir benerini aramıyoruz. muğdat mücadele etmedi diyen insan taş olur.

    crivelli ile elmander'i aynı terazi tartmaz. ikisi farklı klasmanların oyuncuları. elmander'in top tekniği karşısında crivelli tövbe eder, imana gelir. bu arada biz elmander'in ne yazık ki ölüsünü izledik. onu ingiltere durağından önce izleyebilseydik bugün galatasaray tarihinin en iyi 3 forvetinden biri derdik muhtemelen. ayrıca o elmander, sakatlık dönüşü ciddi şekilde eleştirilmişti, ciddi şekilde de kötü oynuyordu. oysaki yine koşuyordu. ama bir futbolcuyu diğer futbolculardan ayıran şey 1 km fazla koşması değildir. eğer yeteneği yoksa, oyun aklı; bunları sahaya yansıtabilecek fiziki ve zihinsel hazırlık yapılaşamışsa, bunları sahayayansıtan diğer oyunculardan fazla koşması fark edilmez bile hatta.