• 18
    yazarlarına acıdığım bloglardır. gayet keyfi bir şeyle uğraşmalarına rağmen bu kadar tepkiyle karşılaşmaları cidden acınası. ben de blog yazıyorum, ve içinde azımsanamayacak miktarda futbol ve galatasaray yazısı mevcut, ama bir o kadar da başka mevzulardan bahsettiğim için kendimi bir futbol blogu sahibi olarak görmüyorum. kimi futbol bloglarında "futbol blogları" başlığı altında linkim veriliyor, kimisinde "diğer" kategorisine giriyorum. kısacası, hem onları anlayacak kadar yakınım, hem de dışarıdan bakabilecek durumdayım.

    baştan söyleyeyim, küfür meselesiyle ilgili zerre bilgim yok. ben genel olarak "ıyy futbol blogları, ne klişeler" olayına kılım. bir kere, hiç klişe değiller, hepsi birbirinden farklı (yazar burada gerçekten büyük bir kitlenin takip ettiği bloglardan bahsediyor, bütün bloglardan değil). mesela flying dutchman ile pclion nasıl birbirine benziyor, allah aşkına biri bana izah etsin. e o zaman bütün arabalar da birbirine benziyor, 4 tekerlek, vites filan? bütün kadınlar da birbirine benziyor? ortak noktanın olmasıyla benzemeyi birbirinden ayırt etmek lazım.

    gelelim içerik meselesine. dediğim gibi benim de blogumda bir sürü futbolla alakalı içerik var ama hiçbiri "insanlarla şu bilgimi paylaşayım" amacında değil. bir kadın blogger olarak benim yorumlarım bile mesele oluyor zaten, bilgi vermek ne haddime benim. kaldı ki bende o kadar özveri mevcut değil, bende olan bilgiyi alacağım da, yazıya dönüştüreceğim de, kaynaklardan doğrulayacağım da, başlık düşüneceğim de, resim bulacağım da yayınlayacağım öyle mi? üşenirim en başta. bendeki çoğu yazı ya sinirden kudururken, ya da sevinçten uçarken yazılmış. bu çabalarının ve emeklerinin takdir edilmesi gereken bir şey olduğunu unutmayalım.

    sonra "lucarelli yazıyor ıyyy" diyen insanlara da ayrıca deli oluyorum. adam ne isterse yazar yahu, google al yaz diye bedava alan vermiş, allah akıl fikir vermiş, bu adam bunlardan faydalanıp düşüncelerini diğer insanlarla paylaşmak istiyor. bundan doğal ne var? "beğenmiyorsan okuma" noktasına gelmek istemiyorum ama her yol buraya çıkıyor, kaçarı yok. ben blogumu, futbolu anneme, kız arkadaşlarıma anlatamadığım için, saçmasapan tespitlerimle çevremdekileri delirtmekten bıktığım için açtım. bir kitap okuduğumda etrafımda okumuş kimse olmayınca içimi oraya dökmek için açtım. kendim için yazıyorum en başta, çoğu blogger da bunun peşinde sonuçta. e ben bunu gizlemeden yazıyorsam, insanlar da denk gelirse okusun, belki ortak noktamız bulunan bir insan da okur, tanışırız, kaynaşırız, konuyu tartışırız diye niyetlendim. yaptım da bunları. çevremdeki birçok salaktan çok daha kıymetli insanları, hiç tanışma şansım olmayacakken tanıyabildim.

    e futboldan sapıyorlar, başka konulardan bahsediyorlar diye de çemkirmeyin artık. adamların tohumuna para mı saydınız? canı ne isterse onu yazar. ben de her sevdiğim blogdaki her yazıyı okuyup özetini çıkarmıyorum, beğenmediğimi ya da ilgilenmediğimi geçiyorum. o blogu yazan insan bile blogundaki her yazıyı beğenmiyor zaten, müsterih olunuz.