• 1
  bahsedeceğim durum mevcut yönetim için geçerli. bu adamlar ne istiyor? lütfen biri gelip açıklasın. kemik bir kadro mu yaratmak istiyorlar? yoksa çok genç bir kadro mu? bunları yapmaları için hepimizin çok iyi bildiği bir şey var değil mi? nedir bunlar? istikrar, güven ve sabır.

  galatasaray tarihinin dönüm noktasına dönelim. uefa kadrosuna. ve bu kadro nasıl oturmuş ona bakalım. sonra ise yeni oturtmak istediğimiz kadroya.

  1991 - 1992 sezonu: bülent korkmaz, tugay kerimoğlu, okan buruk, arif erdem.

  1992 - 1993 sezonu: bülent korkmaz, tugay kerimoğlu, okan buruk, arif erdem, suat kaya, hakan şükür.

  1993 - 1994 sezonu: bülent korkmaz, tugay kerimoğlu, okan buruk, arif erdem, suat kaya, hakan şükür.

  1994 - 1995 sezonu: bülent korkmaz, tugay kerimoğlu, okan buruk, arif erdem, suat kaya, hakan şükür, ergün penbe, hakan ünsal.

  1995 - 1996 sezonu: bülent korkmaz, tugay kerimoğlu, okan buruk, arif erdem, suat kaya, hakan şükür, ergün penbe, hakan ünsal.

  1996 - 1997 sezonu: bülent korkmaz, tugay kerimoğlu, okan buruk, arif erdem, suat kaya, hakan şükür, ergün penbe, hakan ünsal, hagi, filipescu, ümit davala, emre belözoğlu.

  1997 - 1998 sezonu: bülent korkmaz, tugay kerimoğlu, okan buruk, arif erdem, suat kaya, hakan şükür, ergün penbe, hakan ünsal, hagi, filipescu, ümit davala, emre belözoğlu, kerem inan, popescu, fatih akyel, mehmet bölükbaşı.

  1998 - 1999 sezonu: bülent korkmaz, tugay kerimoğlu, okan buruk, arif erdem, suat kaya, hakan şükür, ergün penbe, hakan ünsal, hagi, filipescu, ümit davala, emre belözoğlu, kerem inan, popescu, fatih akyel, taffarel, hasan şaş, mehmet bölükbaşı.

  1999 - 2000 sezonu: bülent korkmaz, okan buruk, arif erdem, suat kaya, hakan şükür, ergün penbe, hakan ünsal, hagi, filipescu, ümit davala, emre belözoğlu, kerem inan, popescu, fatih akyel, taffarel, hasan şaş, mehmet bölükbaşı, capone.

  yazdığım isimler galatasaray futbol takımını zirveye çıkaran isimler. uefa kadrosunda bulunan tüm isimler en az bu takımda 5 yıl oynayan isimler. sonrasında hagi, capone, popescu ve taffarel takviyeleri ile mutlak başarı geliyor. bu adamlarda ortalama en az 2 sene takımla beraberler. öncesinde müthiş bir kemik kadro olduğu için şampiyonluklarını da yaşadılar, avrupa başarılarını da.

  peki şimdi?

  alt yapıdan kaç oyuncu var bu takımda? taş çatlasın 5 tane. zaten diğerlerini (!) güzel bir şekilde elin takımına sattık. arda ve sabri hariç takıma oturan yok. müthiş bir sezon geçiren aydın'ı (2005-2006) sonraki tüm sezon yedekte oturttuk. ondan sonraki sezon da pişsin diye kiralık gönderdik. 2 sezon boyunca 1 maç şans bile vermedik. emre'ye böyle mi yapıldı? suat'a tugay'a bülent'e okan'a arif'e.

  meira gibi bir adam getirdiniz, sırf para için sezonun ortasında sattınız. 2. senesinde bir iki puan yüzünden şampiyon olamadı diye teknik direktörü, takımın en iyisi ilic'i sattınız.

  son 5 sezondur galatasaray'da futbol oynayan 2 kişi var bu takımda. sabri ve ayhan. çok değil beş altı satır yukarı baktığımızda farkı görürüz. o başarı böyle mi kazanılmış? her sene yeni oyuncular tabi gelmiş, ama ilk onbir'in bu adamlardan başka olduğunu hatırlıyor musunuz?

  yaptığınız iş iş değil. hadi tüm oyuncuları değiştirip sezonu kurtarmak için şampiyon oluyoruz deseniz onu da anlarım. ama 2 sezondur. ondan önce 3 sezondur hiç bir başarı yok. 10 yıl önceki kupa ile sevinmeyi hala biliyoruz evet. ama o başarı gerçek bir başarı. güvenmenin, inanmanın, sabır göstermenin başarısı.

  her sene yeni oyuncular ile sadece sezonu kurtaracağız. sen paralar saçıp aldığın adama 2 sezon güvenemiyorsan hiç bir başarıyı zaten hak etmiyorsundur.

  yaptığınız iş iş değil. ülkeye, takıma alışmadan insanları yargılıyorsunuz, aptal taraftar ve çok bilgili yönetim çıkıyor "ruh" yok diyor. daha ilk senesinde ruh'u nasıl arıyorsunuz o da ayrı mesele. tabi savunmanız hazır hagi de ruh vardı diyorsunuz ama hagi'nin bu takımda 5-6 sene geçirdiğini unutuyor yarım sezonluk meira, jo, gio için ruhsuz diyorsunuz.

  onlar ruhsuz evet ama siz de akılsızsınız. kusura bakmayınız.