• 537
  up uzun bir analiz yazısı yazmıştım aslında...

  pivot santrfor (target man) kardeşim whatsapp grubunda bir ısı haritası paylaştı yazıyı komple sildim.

  söz konusu seksi ısı haritası için tıklayınız ; https://gss.gs/JK6.jpg

  ya şimdi sabahtan akşama kadar neden böyle oldu diye konuşur dururuz.
  sen dersin "taylan maçın yükünü kaldıramadı" ben derim "luyindama mala bağladı, taylan ne yapsın?"
  sen dersin "belhanda sıçtı" ben derim "feghouli ne yaptı?"

  uzar gider anlatabiliyor muyum?

  27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı için söylenecek tek şey fizikle ilgili bir şey olur.

  statik enerji < kinetik enerjiden

  galatasaray sezon başından beri oynadığı dinamik, dikine mesafe kat eden oyununu, önde baskı yapan ve ozan tufan ile sağ stoperine doğru yönlendirdiği rakibini orada caner, ozan ve zaman zaman forveti ile baskılayarak kazandığı toplarla hareket imkanı bulan fenerbahçe'ye sağ kanatta ekstra bir adam fazla olamadığı, omar'ın, mariano kadar oyun kurulumuna katkısı olmadığından dolayı ana planın işlemediği, target man'sizliğin götürüsünün ne kadar büyük olduğunun bir kere daha kanıtlandığı maç olarak tarihe geçti.

  ya her şeyi bir kenara bırakın.

  galatasaray: xg (0,48) vs. fenerbahçe: xg (0,73) büyük rezillik... iki takım içinde.
  genelde bu xg'ler deplasmanda ultra kötü oynadığında ortaya çıkar. fenerbahçe'nin bu maçla birlikte hatay maçını da katarsak son iki maçtır xg'si 0,80 ama galatasaray'ın öyle değil.

  sırasıyla, antep - 3,61/ başakşehir - 2,55/ hajduk - 2,87 son üç maç ortalama xg 3...

  burada sorun oyun kurulumunda değil. galatasaray hajduk dahil ilk kez alan kapatabilen bir rakiple karşılaştı. fenerbahçe kontra atak takımına dönüşüyor yavaş yavaş... bunu fark edince fatih terim topu ikinci yarı fenere vereyim dedi ama fenerbahçe'de almadı topu. öyle ki fenerbahçe'nin maçın başında yapmasını beklediğimiz efektif presi ikinci yarının başında yaptığı 20 dakikalık sekansta bile fenerbahçe'nin topla oynama oranı %46...

  1 tane isabetli şut.
  ceza sahasında 30 topla buluşma ama xg 0,73...
  yani göreceli olarak üstün ama bal yapmayan arı. hatta bunu terimler ile anlatmamız gerekirse fenerbahçe efektif hücum etmemiş. kaos halinde hücum etmiş ve kör asistlerin peşinden koşmuş.

  dip not : kör asist ceza sahası içine yapılan rastgele ortaların gole dönüşmesi için benim kıçımdan uydurduğum bir tabi.

  uzatmayayım...
  ısı haritasını bir kere daha paylaşayım ; https://gss.gs/JK6.jpg

  işte fenerbahçe'nin oyun anlayışı bu. bu anlayış ile kontra atak ve kör asistlerin üzerine kurduğu oyun yapısı ile böyle maçların favorisi haline gelebilir ama rakibi açması gereken durumlarda ne yapacağını henüz göremedik.

  galatasaray ise ilk 20 dakikada ne olacağını anlatan fenerbahçe'nin planına karşı bir b planı kurmak yerine (ben olsam donk hamlesi ile 3-4-1-2'ye dönerdim) aynı oyunu sabırla oynamaya çalıştı ve luyindama'nın, omar ile hücum anlamında sınıfta kalması ile sezon başından beri oynadığı dikine oyunu oynayamadı.

  sonuçta rezil bir derbi daha izledik.
  gözlerim kanadı. gossip girl'e geçiyordum az kalsın..