• 131
  10 gün kadar önce 2019-ncov ile ilgili bir şeyler çiziktirip durumun aktarılanın aksine çok da kaotik olmadığını ifade etmiştim, (bkz: #2854785). bugün çin halk cumhuriyeti istanbul başkonsolosu, "istanbullulara bir mektup" başlığı altında bir metin yayınladı. tamamına şuradan ulaşabilirsiniz: http://istanbul.chineseconsulate.org/...ur/xwdt/t1742497.htm

  --- alıntı ---

  bu virüsün özelliği, yüksek oranda bulaşıcı fakat öldürücü etkisi düşük olmasıdır. şu an bu virüsün öldürücü etkisi %2,1 oranındadır. hayatını kaybedenlerin çoğu yaşlı, alt hastalıkları bulunan, hassasiyeti yüksek ve bağışıklığı düşük kişilerdi. öldürücü etkilere baktığımızda, sars %10, h1n1 %17,4 ve mers %34,4 oranında idi.

  virüs o kadar korkunç değil, virüsü tespit ettik, hastaları da taburcu etmeye başladık. asıl dikkat etmemiz gereken, panik ve rivayetler virüsten daha korkunç. herkesin, bu salgına karşı soğukkanlı olmasını ve mantık çerçevesinde bakmasını ve davranmasını rica ediyorum.

  --- alıntı ---

  who (dünya sağlık örgütü), cdc (hastalık koruma ve korunma merkezleri) ve ecdc (avrupa hastalık önleme ve koruma merkezi)'nin johns hopkins üniversitesi aracılığıyla herkese açık bir biçimde sunduğu verilere şuradan ulaşabilirsiniz: http://gss.gs/9Hg son 2 günde virüse maruz kalan kişi sayısının artışında ciddi bir duraksama söz konusu. zıt olarak sağlık kuruluşlarından taburcu edilen kişi sayısında da sürekli bir artış mevcut.

  cdc verilerine göre abd'de 1 ekim 2019-25 ocak 2020 tarihleri arasında gripten ölen kişi sayısı 10 bin ila 25 bin aralığında (bana gelen dinamik farmasötik raporlarında sayı 17,357 olarak belirtilmişti).

  2019-ncov'la ilgili son olarak şunu ekleyeyim; yaşlılar ve alt hastalığı olanlar haricinde hayatını kaybeden kişilerin bir kısmı çin'deki sağlık çalışanları imiş. bu insanlar yoğunluk sebebiyle iyi beslenemiyor, iyi dinlenemiyor, iyi uyuyamıyor (hatta uyuyamıyor) ve sürekli stres altındalar. neydi bu virüsün olayı? bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak. yani bu sağlık çalışanlarının güçlü bağışıklık sistemi ihtimali neredeyse yok gibi bir şey.

  ülkemizdeki 2019 model influenza (grip) asrın en kuvvetli ve genetik açıdan en kompleks grip salgınlarından birinin temelini oluşturuyor. genel olarak domuz gribi (h1n1) olarak ifade edilse de aslolan biraz daha farklı olduğudur, mutasyonla farklı bir forma büründüğüdür.