• 8
    estetik açıdan parçalı formamıza beyaz şorttan bile daha fazla yakışan şorttur. ama bu sene bir şekilde aforoz edilmiş gibi görünüyor. öyle ki 1 kasım 2019 galatasaray çaykur rizespor maçı'ndan sonra çoğunda rakip takımların setine uygun olmasına rağmen tercih etmedik. umarım bu durum ''kırmızı olalım kıpkırmızı, biz kırmızıyız; beyazla siyahın bizimle alakası yok'' gibi bir bağnazlığın sonucu değildir.

    bunun dışında son yıllarda ne zaman setimize dahil etsek şampiyon olamama gibi bir rastlantıya neden olan şorttur aynı zamanda. 2003-2004, aslen parçalı şort hazırlanmış olsa da hatırlamak istemediğimiz 2015-2016; hatta adidas'ın devre arasında arena'ya geçerken ürettiği 2010-2011 çubuklusu gibi kabus sezonlarımızın şortu da gene siyahtır. yanlışım yoksa siyah şortla son şampiyonluğumuz 2001-2002 sezonundaydı. onda da şortun dahil olduğu parçalı formayı birkaç maçta tercih etmiş; çoğu maçımıza düz kırmızı forma-beyaz şortla çıkmıştık. bundan bir öncesi de birinci fatih terim dönemi'ne denk geliyor zaten.

    birinci ve ikinci paragraf birbiriyle çelişiyor gibi gelebilir ama ben forma kültüründe totemciliğe ya da belirttiğim gibi bağnaz bakış açısına karşıyım. bu yönü daha çok taraftar tercihiyle sınırlı olmalı. idari ya da teknik kadronun, sözleşmeli profesyonellerin bu yaklaşımla kararlar alması; belli tercihleri dayatmaya çalışmasının mantığı olmadığını düşünüyorum. ne kadar adı ''uğursuz''a çıkmış olsa bile sen siyah şort da yapacaksın, adam gibi oynayıp şampiyon da olacaksın.