• 1123
  bu sene elemelerinde yaşanacaklar galatasaray'ı çok etkilemeyecek. galatasaray'ın üçüncü torbaya girmesi zaten imkansıza yakındı, anladığım kadarıyla şu an sıfıra düştü.

  şampiyonlar ligi playoff'larındaki altı maçta puanı bizden daha düşük olan takımlar şunlar (katsayı puanımız 22.500):

  dinamo zagreb - rosenborg (rosenborg daha düşük)
  cfr cluj - slavia prag (ikisi de bizden daha düşük, yani herkesin bir sıra atlaması garanti)
  young boys - crvena zvezda (crvena zvezda daha düşük)
  apoel - ajax (bizi ilgilendirmiyor, ikisi de daha yüksek)

  lask linz - club brugge (lask linz daha düşük)
  olympiacos - krasnodar (bizi ilgilendirmiyor, ikisi de daha yüksek)

  yani en fazla dört takım elenebileceği için galatasaray'ın matematiksel olarak üçüncü torba şansı yok. karabağ apoel'i elese ajax'ı yenmeleri gerekecekti, ya da başakşehir iki tur geçmeliydi.

  biraz daha para kazanmak iyi güzel, fakat bence acil şekilde aynada kendimize bakmamız lazım. katsayımız son üç senede 58000'den 22000'e geriledi. ve bu yılların çoğunda şampiyonlar ligine katıldık, fakat o lanet prandelli yılı sonrası her sene paketleyip (burada başka bir deyim vardı sildim) eve yolladılar. geçen seneki rüya grubundan zar zor üçüncü çıkıp yüzyılın fırsatını elimizin tersiyle itmemiz, schalke'ye evde de dışarıda da görmediğim şekilde ezilmemiz, bunlar ülke puanı ya da katsayıdan çok daha önemli şeyler. üçüncü torbanın yarısı bizi affetmeyecek kalibrede takımlar: inter, valencia, lyon ya da havertz'li leverkusen'i geçip üçüncü olmaya çalışmak şu halimiz ile hayal işi.

  avrupa'da ne zaman oynasak oyuncu kalitemiz hariç oyun şeklimiz ile de eziliyoruz son beş senedir. bu değişmediği sürece istersek her sene ligi kazanalım, celtic gibi (iskoç ligini 10 sene üst üste kazanmaya çalışacaklar) 30000 puan civarında takılıp evimize döneriz. o yüzden çok da önemli değil kimi tuttuğumuz. linz ve krasnodar kazanırsa bir buçuk milyon civarı daha para giriyor katılan ülke sayısı azaldığı için. isterseniz onları tutabilirsiniz.