• 106
  bizim ülkede acayip karıştırılan mevkiler bütünü.. .

  öyle ki jorginho, fernandinho gibi oyuncuların bile defansif meziyetleri var diye 6 numara konmaya çalışılıyor..
  daha öncede bahsettiğim gibi oyuncuların rollerini tam olarak bilemezsek yazdığımız her yazı, söylediğimiz her cümle taca çıkar... çıkmaya da devam eder.

  öncelikle transfermarkt'a bakıp "ön libero" yazıyor diye adamı defanisf orta saha olarak iddia etmenin zararlarından bahsetmek isterim.. hem sağlığa hemde göz yorgunluğuna değmeyecek işlere kalkışılmaması konusunda -hiç zannetmiyorum ama- belki bir şeyler anlatır.

  en çok yapılan hata deep-lying playmaker'ların defansif orta sayılması.

  adı üstünde "playmaker" bir adam nasıl defansif orta saha sayılır?

  şimdi ;

  fernandinho / ilkay / david silva

  üçlüsünü yazıp "fernandinho'nun defansif özellikleri öne çıkıyor" derseniz hata yaparsınız... fernandinho özel bir oyuncu ancak tanımı box to box'dır.. asla defansif bir orta saha, süpürücü, kesici olmamıştır. ya izlediğinizden haberiniz yok ya da anti-tez üretmek için çarpıtıyorsunuz.

  ilkay / bernardo silva / david silva orta sahası ile bile çıkmış bir adam pep guardiola.. city'nin oyun yapısı bir anchor'ı kaldırmaz. çünkü takım boyu yaklaşım 25 metreye kadar düşüyor. böyle oynayan bir takımda stoperlerin rakip sahaya geçtiği bir yapının kilit oyuncusu fernandinho'dur. ondan vazgeçememesinin bir nedeni var..

  fernandinho üç farklı oyuncu türünün bir arada olduğu bir oyuncudur. bu yüzden box to box'dır.

  box to box'ın tanımını daha önce yapmıştık tekrar edelim.

  box to box = oyunun her iki yönünüde oynayabilen iki kutu (kendi ceza sahası /rakip ceza sahası) arasında gidip gelen oyunculara verilen isimdir.

  tüm bunların ışığında, sırf ball-winning özelliği üst seviyede diye bir oyuncuya "defansif orta saha işte" derseniz işimiz var. fernandinho'nun orada oynama sebebi playmaker özelliklerine sahip olması ve pas oyununa yatkınlığı.

  ara not : fernandinho'nun defansif orta saha olarak kullanılması onun bir box to box orta saha olmadığı anlamına gelmez. oyuncun rol orijini zaten pep'in istediği holding midfielder olayını sağlayabiliyor. holding'ler hiç bir zaman tam olarak defansif orta saha değillerdir. böyle bir genel tanıma sokulabilir ancak rolleri defansif orta sahanın rolü ile anı değildir.

  https://rerererarara.net/...g-midfielder--141153

  manchester city'ye benzer bir durum chelsea içinde söylenebilir.

  jorginho / kante / barkley üçlüsünü ele alalım.

  jorginho, italyanların meşhur taktiksel karakteri regista... deep-lying playmaker yani.
  kante box to box orta saha ve barkley ise ofansif orta saha.. şimdi bu üçlüye bakıp nasıl defansif oyunculardan kurulu diyebiliriz??

  biri playmaker, biri box to box... kante'nin ball-wining özelliği üst seviye diye onu anchor yapamazsınız. defansif orta saha hiç diyemezsiniz... jorginho ise sarriball için (dikine tiki taka) ihtiyaç duyduğu bir oyuncu. derinden oyun kuran tam bir regista..

  http://gss.gs/1C1.jpg

  bu pirlo'nun transfermarkt profili. adama ön libero yazmışlar.. ön libero tanımı dünya üzerinde anchor olarak geçtiği için ve buraya bakıp "aaa jorginho da ön libero yazıyor" diye onu defansif özellikli orta saha dersen olmaz.. jorginho'ya defansif orta saha dersen bomboş bir iş yaparsın...

  http://gss.gs/g9c.jpg

  bu jorginho'nun transfermarkt profili. ön libero... kahkaha atabilirsiniz. bu adam regista'dır. defansif orta saha ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. görevi derinde oyun kurmaktır.. pas odaklı takımların vazgeçilmezidir..

  busquets / rakitic / vidal orta sahası... iki deep-lying playmaker, bir box to box orta saha.. achor yok, defansif orta saha yok... düpedüz pas oyunu için geriden oyun kurmaya yönelik dizayn edilmiş bir orta saha...

  rodri /thomas /saul atletico orta sahası. 4-4-2 oynayan bir takım atletico.. merkezde ikili bir tandem var. deep-lying playmaker rodri ve yanında box to box thomas. yine defansif bir orta saha, çapa yok... saul advanced playmaker'dır. koke'de deep lying playmaker... bu takımda da çapa (anchor) bulamazsınız.

  casemiro / modric / kroos real madrid orta sahası..
  işte burada casemiro defansif orta sahadır. casemiro defansif orta saha... modric ve kross deep-lying playmaker'dır..

  pjanic / matuidi / bentancur juventus'un çapasız tertemiz orta sahası. 3 merkez orta saha. ikisi deep-lying birisi box to box... bu üçlü orta sahadan herhangi birine defanfis orta saha demek futbol oyununun kendisine ihanettir.

  her takım orta sahasını karşılıklı olarak ele alır ve nadiren defansif orta saha kullandığını uzun uzun anlatabilirim.
  bir oyuncunun defansif meziyetleri var diye ona defansif orta saha yakıştırması yapamayız. bu yüzden oyuncuların rolleri, saha içindeki karakterleri var.

  pirlo'ya nasıl defansif orta saha (ön libero dendiği için) diyemezsek, savunma önünde regista görevini gören oyunculara da defansif orta saha diyemeyiz.

  çünkü savunma önünde konuşlanmaları onları defansif oyuncu yapmaz. aksine oyunun daha çok pas odaklı olduğunu anlatır bize. liverpool'da üç merkez orta saha var... onlar direkt oyunun peşindeler. regista kullanmak yerine pres gücü için farklı tipte bir orta saha dizayn ettiler.

  milner-henderson gibi box to box oyunculara "ya onlar defansif özellikleri ile öne çıkıyor" demek hoş değil. doğru hiç değil.. aynı radja nainggolan için savunma özellikleri yok demeniz gibi bom boş bir cümle daha.

  nihayetinde, oynamak istediğiniz oyuna göre takımınızı dizayn edersiniz. atletico madrid ve leipzig gibi takımların teknik direktörleri 4-4-2 için adam vuracak adamlar. ama orta sahalarında bir tane çapa'ya, defansif orta sahaya denk gelemezsiniz. savunma yapmak anchor'unız olunca başardığınız bir şey değil. 4-4-2'yi kötüleyip juventus, atletico madrid gibi takımların son 6 sezonda 4 kere şampiyonlar ligi finaline çıktığını unutmayın.

  şuraya orta saha tanımlarını bırakıyorum.

  box to box orta saha : oyunun her iki yönünüde oynayabilen iki kutu (kendi ceza sahası /rakip ceza sahası) arasında gidip gelen oyunculara verilen isimdir. iki yönlü olmaları en büyük özellikleri olduğu gibi savunma yapmaları onları defansif orta saha yapmaz. buradaki ana konuda budur... defansif orta saha, merkez orta saha ayrımı.

  örnekler ;
  fabinho, radja nainggolan, vidal...

  deep-lying playmaker : trequartista gibi oyun kuran ama bunu hucum arkası yerine savunma önünden yapan oyunculardır.. oyunu geriden şekil verir. genellikle pas oyununu tercih eden takımların kullandığı bir oyuncu türüdür.

  örnekler ;
  jorginho, pirlo (italya'da oyun farklı oynandığı için regista'ya kayar o konu ayrı bir mevzu), modric, rakitic...

  ball-winning orta saha : orta sahada pres gücü yüksek olan ve anchor'lardan farklı olarak mobil olmaları gereken, topu kazandıktan sonra topu doğru kullanacak kadar playmaker özellikleri olan oyunculardır. box to box'lardan farkları iki kutu arasında gidip gelmeden belli bir alanı kontrol etmeleri. bu yüzden anchor ile karıştırılırlar.

  örnekler ;
  felipe melo, palhinha...

  anchor : ön liberonun günümüzdeki tanımdır. iki stoperin tam ortasında oynar. önceliği savunma yapmaktır. oyun kurması beklenmez.. top rakipte iken bir stoper gibi davranır. bu yüzden bazı oyuncular half-back (yarı stoper) olarak tanımlanır. günümüzde savunma öncelikli tüm takımlarda ve geçiş oyunu oynamak isteyen her takımda rahatlıkla görebiliriz.

  örnekler ;
  fernando, javier martinez, fejsa...