• 199
  kendisini geleceğine dair söylentiler, haberler, duyumlar var...

  çok uzatmadan konuya gelmek istiyorum. lütfen bize gelmesin. yani kendisini hak etmiyoruz. adam box to box iken 6 numara mı diyen dersin, yok savunması kötü diyen mi dersin, seri'nin yanına gelecekse bir anchor isteyen mi dersin...

  kısacası bir kavram karmaşası var yine, yeniden. bizimle adı geçen her orta saha oyuncusunda yaşadığımız gibi... bir çok şeyde olduğu gibi bu konuda da ne yazık ki dünyanın gerisinde kaldık.

  bir 6 numara takıntısıdır aldı başını gidiyor.
  defalarca örnek verildi burada.. bir takımın savunması orta saha oyuncularının fiziksel özelliklerine göre şekillenmez. uzun boylu, atletik, yunan tanrıları gibi adeleli vicutlara sahip (feriştah yengemize buradan selamlar) oyuncularınız olunca gol yemeyeceğiniz algısı oluşmuş ve yok olmak bilmiyor.

  bugün orta sahası kısa oyunculardan kurulu, liverpool, manchester city, barcelona gibi takımlar gol yeme konusunda son derece cimri takımlar. hepsinin ortak özelliği net bir anchor ile oynamamaları.. şu oyuncuların mevkilerini numara ile anlatmaktan vazgeçelim. belhanda için 8,5 dedik filan ama o başka bir mevzuydu... şundan vazgeçelim.

  gelir gelmez transfer olma ihtimalini bir kenara bırakarak nainggolan'ın net bir box to box orta saha olduğunu, kesinlikle burada gördüğüm, okuduğum, dinlediğim zaman şaşırdığım gibi 6 numara kesinlikle olmadığını, roma'da arkasında genellikle bir regista (deep-lying playmaker) ile oynadığını unutmayalım.

  bazı referanslar savunmasının belhanda'dan bile kötü olduğunu söylüyorsa bilin ki o referanslar bomboştur.
  radja nainggolan box to box orta sahanın günümüzdeki tanımdır. box to box oyuncuların temel özelliği oyunun her iki yönünü de eksiksiz yapmalarıdır. yoksa hücumu iyi olsa advanced playmaker olurlardı. savunmaları iyi olsa defansif orta saha olurlardı..

  box to box = oyunun her iki yönünüde oynayabilen iki kutu (kendi ceza sahası /rakip ceza sahası) arasında gidip gelen oyunculara verilen isimdir.

  galatasaray taraftarı 6 numara ile oynamanın savunmayı daha iyi yaptığını düşündüğü için istiyor biliyorum ancak savunma forvetten başlar. takım halinde yapılır. luyindama gibi bir oyuncuyu orta sahaya koymanız sizin sezon boyunca 10 golden az yiyeceğinizin garantisini vermez. hatta anchor/ half-back kırması bir oyuncu ile oynandığında öndeki iki orta saha oyuncusu ile mesafeler açılacağı için o boşluklarda rakip cirit atacaktır.

  orta saha ile defans arasındaki bağlantı için illa (şart oğlu şart) deep lying (morgan gibi) playmaker'a ihtiyacınız yok. bununla ilgili bir şeyler karalayacağım zaman bulursam ancak gerçeklerden uzaklaşıyoruz. oyuncuları doğru şekilde tanımlamak, saha içindeki rollerini anlamak açısından önem arz ediyor. bunu yanlış yaptığımız sürece doğru dürüst oyunun inceliklerini anlayamayacağız. yoksa siyahi bir oyuncu gelince 6 numaraya yazar, öyle oynamayınca pasör 6 numara gibi salak saçma bir tanım yapar keyfimize bakarız.

  seri 6 numara değildir.
  nianggolan 6 numara değildir.

  ikiside box to box orta sahadır.

  bilgilerinize.