• 349
  (bkz: ajdin hasic/#2711454)

  efsane bir entry ile sözlüğümüzü şenlendiren "bay muhalefet"...

  sıkça mesajlaşıyoruz kendisiyle.
  dünyaya farklı pencerelerden bakıyoruz.

  o diyor ki "kardeşim genç isimler yerine ne yaptığı belli olan oyuncular alınsın. isterse yaşı 40 olsun fark etmez"...

  bir noktada haklı.
  neden haklı? çünkü edirne ötesini düşünmüyor. kendisini bizim lige adapte etmiş. dünya nerede? ne yapıyor? umurunda değil. çok normal bu şekilde düşünmek. "mars da su bulmuşlar" deseler "içemedikten sonra bana ne?" der. haklıdır da. bana hayrı olmayan kilisenin papazını gondiklesinler sözünün vücut bulmuş halidir.

  tüm bunların ışığında kafayı biraz edirne dışına çıkardığında dünyanın artık 30 yaş üstü oyunculara olan ihtiyacı bir ronaldo, bir messi, bir zlatan değilse kalmadı.

  bugünkü dünya futbol konjonktürü, ucuza al -> oynat -> sat üçgeninde dönmekte.

  neden?
  ekonomik olarak hayatta kalma şansın yok çünkü.
  bugün lig şampiyonunun kazandığı para ;

  katılım payı: 38.5 milyon lira
  performans primi: 68.6 milyon lira
  sıralama: 36.2 milyon lira
  şampiyonluk primi: 69.3 milyon lira

  toplam: 212.6 milyon lira
  euro = tl olsa çok deli para* ama euro = 6.3xtl olunca 33 milyon euro oluyor.

  stat geliri = 128 milyon lira / 20 milyon euro...

  yani şampiyon olunan bir sezonda kazanılan para 53 milyon euro ki giderler burada yer almıyor. personel gideri, ssk, vergi, stat bakım masrafları filan... bu tabi şampiyon olduğun sezon. kötü bir sezon geçir derbirlede doluyor stat..

  bir sezonda 50 milyon euro anca kazanıyor takım.
  geçen sezon yanlış bilmiyorsam 47 milyon euro ödemişti maaşa. yani 3 milyon euro artıda kulüp. o da saydığım giderlere gidince elde kalıyor sıfır... nasıl oyuncu alacaksın? kariyerli oyuncuların maaş yükü kol gibi.. luyindama - marcao ikilisinin maaşı 2 milyon denilince yüzün gülüyor mesela.. ama banega'yı alırsan 4 milyon euro + vergi olarak artıveriyor bir anda giderin...

  uzun lafın kısası senin satış yapman lazım.
  burası arap yarım adasına giden otobanın son avrupa çıkışı olarak görülmemeli. öyle olursa şampiyon olmadığın bir sezonda 35-40 milyon euro gelir elde eder maaşları ödemeyemez hale gelirsin. tabi yukarıdaki tüm hesap borcun filan yoksa geçerli. borcun varsa zaten ne yaparsan yap boş..

  ya her sezon şampiyon olacaksın (bu imkansız) ya da oyuncu satacaksın. ama katar'a filan değil...
  direkt avrupa'ya..

  bugün burun bükülen genk, sassuolo, caglari bile 20 milyon üzerinde oyuncu alabiliyorken senin böyle uzaktan kemal sunal'ın açlıktan tavukları cam üzerinden ekmek bandığı gibi bakarsın..

  ben sayısını unuttum, yaşlı ama kariyerli oyuncular alan her takım şampiyon olur intibası var.. ama fenerbahçe bir kaç sezon önce bunu denedi... bizde denedik..

  van persie, nani'yi alıp şampiyon olamayan fenerbahçe buna en yakın örnek.
  o takımın borcu 600 milyon euro.. neden ki??? adamlar güzel güzel adamlar almışlar. van perise almışlar, nani almışlar.. daha ne yapacaklar?

  ama ozan 11 milyon artıya geçiriyor seni.

  şu yazdıklarımdan şu anlaşılmasın.
  tüm takımı 23 yaş altı adamlardan kuralım... hayır en çok efor harcanan mevkilerde gençlerden faydalanalım... her genç oyuncu için iyi şeyler söylenince olayı fetişizme getirmeyelim. yani gustavo nonato santana'yı sırf 21 yaşında diye almayıp 32 yaşına gelince mi "sen gel birader diyeyim? "...