• 1215
  yıllardır yazarı olduğum bir başka sözlük. son zamanlarda kalitesi gittikçe düşmekte. 2013'ten sonra kalite namına bir şey kalmadığını söyleyebilirim çok rahat bir şekilde.

  kalitenin düşmesindeki asıl sebep ise birçok ekşi sözlük yazarının yalnız olması. yalnızlık haliyle bürünülen psikoloji huzursuzluğa, toplumdan soyutlanmaya hatta topluma karşı bir nefrete dönüşüyor. mesela kendisi eğlenmeyen bir insan eğlenen insanlardan nefret etmeye başlıyor. bazı başörtülü kızların açık kızlara karşı kin beslemesi gibi bir durum.

  sözlükteki yazarların birçoğu kariyer olarak iyi bir konumda fakat sosyal olarak fazlasıyla yalnızlık hali içerisinde. bunun diğer bir acınası sonucu da cinsel dürtülerin ve bastırılmış duyguların başlıklara patlaması olarak karşımıza çıkıyor.

  ekşi sözlük'te hemen her gün sol frame'de en az 5-6 başlık kadınlarla alakalı oluyor. bu kimi zaman bir kadının vücut ölçüleri, kimi zaman kadını çekici kılan unsurlar olurken çoğu zaman kadını aşağılayıcı başlıklar oluyor. yazarlar yine bu noktada sahip olamadıkları bir gerçekliği anonim bir kimlik altında rahatça eleştirerek içlerinde biriken duyguları deşarj ediyorlar ve bir nevi rahatlıyorlar.

  aslında ekşi sözlük'ün insanlara çekici gelen kısmı da tam olarak bu deşarj olayı. bazen bir futbol başlığında, bazen bir siyaset başlığında, bazen de gerçek hayatta asla yapamayacağın bir şekilde herhangi bir durumda bir olayı ya da kişiyi özgürce eleştirebilmek, ona yönelik her türlü duyguları rahatça dökebilmek.

  ve tüm bunları yaparken senin kim olduğunu kimsenin bilmemesi.