• 6
    gana' da yaşadığım için afrikalıları ve futbolcularını takip etme şansı yakalıyorum kimi zaman.
    öncelikle şunu belirteyim gana, sahraaltı afrika' nın en gelişmiş 4-5 ülkesinden biri yazacaklarımı diğer ülkeler ile kıyaslarken durumu daha iyi anlayabilirsiniz. öncelikle burada tesisleşme yok, futbol genellikle toprak zeminde oynanıyor. afrikalı insanların temel özellikleri kabile genlerinden geliyor ve anatomik olarak kısa şişman, kısa cılız, orta boylu normal, uzun ve atletik olarak çok keskin bir ayrım var. şu da bir gerçek ki 25 yaşından büyük olan insanların çoğunda gerçek yaş ile kimlik yaşı farkı oluyor. belki göz aşinalığı, belki anatomik farklılıklar ama kesinlikle yaşlarını belli etmiyorlar.
    erkekler için futbol bir hayal, paraya açılan cennetin kapısı gibi ve bu nedenle oyun görüşü, sistem yerine one man show mantığı ile futbola bakıyorlar, gerekli alt yapı ve sistem eğitimleri pek olmadığı için ciddi mental zaaflarla gelişiyorlar.
    bir maç izlediğinizde görüyorsunuz ki, topu alanın amacı genellikle gol atmak ya da golü yedirmemek, futbolu örüntü haline getirmiyorlar. bu nedenle çok yetenekli olsalar da refleks haline gelmiş mental zaafiyet sebebi ile avrupalı futbolcularla aynı amaçları gütmüyorlar futbol oynarken. yapılacak en doğru şey, en fazla 15 yaşındaki gençlere doğru eğitimi erken yaşta vermek.
    not: kendi işini yapan ve ekonomik kriz nedeni ile sıkıntı yaşayan renktaşlarım, özellikle batı afrika ekonomik açıdan inanılmaz bir potansiyel taşıyor, herhangi bir araştırması olup bu taraflarda faaliyet göstermek isteyen olursa, elimden geleni yaparım yeter ki haber versin.