• 2
  kalecisi barcelona altyapısında gelen onana...
  stoperinin biri, kimsenin istemediği türkiye'de bile almaya niyetlenilmeyen dany blind.
  diğeri 19 yaşında altyapıdan çıkmış 16 nisan 2019 juventus ajax maçında ikinci golü atmış de light...
  beklerinin biri 27 yaşındaki altyapı çıkışlı veltman.. her scoutun takip ettiği hollanda liginden ayrılmamış biri iken, diğeri net bir sol bek olmayan aslında sağ bek orijinli noussair mazraoui...
  orta sahanda barcelona'nın aldığı de jong, 32 yaşındaki lasse schöne ve önlerinde net bir 10 numara olmayan van de beek...
  hücum hattı ise ziyech, sao paolo altyapılı neres ve bizim 2012'de ilgilendiğimiz ama sneijder'i tercih ettiğimiz tadic.

  net bir forveti olmayan hücum ve savunma takımı olarak ikiye ayrılmış bir takım.
  ve bunu yaratan adam erik ten hag...

  şu takıma bizim kulüplerden biri sahip olsa, kendilerini geliştirmeden önce taraftarlar isyan çıkarırdı.
  hatta 17 ocak 2019 feyenoord ajax maçından sonra kelle isterlerdi. çünkü o maçı 6-2 kaybetmişti ajax. bir hafta öncesinde heerenveen ile 4-4 beraber kalmışlardı. çok değil bir ay önce az alkmaar'a 1-0 kaybettiler.

  erik ten hag, takımının mobil oluşundan sonuna kadar faydalandı.
  son 16 ve son 8'deki rakipleri real madrid ve juventus durağan oyunun kralını oynayan takımlar. mobil rakiplere karşı zorlanıyorlardı ki iki maçta da deplasmanda turu kopardılar çünkü ajax, net bir deplasman takımı.

  hareketli bir hücum, hareketli bir orta saha ve birbirinden ayrılmayan savunma dörtlüsü.
  beklerin hücuma katkı yoğunluğu oldukça az. özellikle rakip güçlü ise. bu da onlara savunmada her zaman 4 kişi ile rakibi karşılama şansı tanımakta.

  schöne'nin zaman zaman 5'lediği bir yapı.
  bizim ülkede tadic'i forvete koyacak bir tane bile adam yok. tabiki vakti zamanından nihat - arda - tuncay ile buna 2008 avrupa şampiyonasında denemiş ve başarılı olmuş bir fatih terim var ama şu anda bunu deneyecek biri yok. ama ten hag, hunteelar gibi bir adamı yedek soyundurup, zaman zaman kullandığı danimarkalı kasper dolberg'i sıkça tercih etmiyor.

  net bir hücum hattınız olursa iki stoperin kucağına bırakıyorsunuz diye düşünüyor. özellikle 4 kişi ile hücum ettiğini düşünürsek bir oyuncusunun iki stoperin kucağına bırakmayı tercih etmemesi anlaşılır bir şey. oyunu amerikan futbolundaki gibi hücum ve savunma takımları olarak ikiye ayırmış biri ten hag. hücum etmek için gereken şeyin pas hızı, alan açma ve özellikle savunmayı dengesiz yakalama olduğunu anlatan, ders niteliğinde maçlar oynamakta.

  hollanda liginde özellikle kendine denk sayılabilecek takımlara karşı beklerini hücumda kullanmaması onu zorladığı anlar oluyor. az alkmaar maçında olduğu gibi. ancak bu tip durumlar son derece nadir gerçekleşiyor. erik ten hag'ın en üst klasmanda kazandığı bir kupası yok. ancak düşüncesi ve oyuna bakışı muazzam.