• 110
  toronto'da ve vancouver'da üşüdüysek bugün teksas'a gidelim. hanımlar beyler, san antonio mahmuzları.

  belki yanlışımdır, bilemiyorum ama spurs bana hep basketbolun atletico madrid'i gibi geliyor. tam bir koç ve sistem takımı. modern oyunun akıcılığıyla pek haşır neşir olmayan, daha çok kendi kültürüyle başarıya giden yolda var olan bir ekol. bana böyle geliyor açıkçası. tabii bu dediğim bilhassa golden state warriors'la birlikte değişen basketboldan sonrası için geçerli daha çok. yoksa gregg popovich üstadın basketbol mantalitesi yıllar boyunca damga vurdu nba'e. şampiyon olamadıkları sezonlarda bile hep en tepelerde vardılar bir şekilde (saygılar duncan-ginobili-parker trio'suna).

  https://gss.gs/sGs.jpg

  spur ne demek? mahmuz demek. mahmuz ne demek? arıcılıkta kullanılan bir malzeme. sadece bu mu? hayır; genellikle tavukların ayaklarının arkasında bulunan küçük çıkıntı da demek (san antonio'yla bağlantısına yaklaşıyorum). bitti mi? bitmedi; san antonio spurs'teki spur tam olarak şu:

  https://gss.gs/GzX.jpg

  "çizmenin, potinin arkasına takılan ve binek hayvanlarını dürtüp hızlandırmaya yarayan demir veya çelik parça" ki biz bu eklentiye western filmlerinden çokça aşinayız.

  https://youtu.be/h1PfrmCGFnk (clint baba!)

  peki bu franchise'ın tek bağlantısı san antonio ve mahmuz zımbırtısı mı? tabii ki hayır, niye olsun ki zaten. :( 1967'ye, dallas'a gidiyoruz efenim; şu an kalıcı olarak kapatılmış vaziyette bulunan, o zamanların popi restoranlarından biri olan chaparral (road runner'daki kuş gibi hızlı, sevimli (bazılarımız hiç sevmez) bir kuş cinsidir) club'ta bir akşam yemeği; o zamanki adıyla aba'ya yeni bir takımın katılacağı bilgisiyle toplanan bu kitle viskilerini yudumlamaktadır. restoran masasındaki peçetelerde restoran logosu olarak bu kuşun bir çizimi bulunmaktadır. kitle bunun güzel bir figür olacağını düşünür (viski etkili olmuştur belki de?) ve kurulan franchise'a "dallas chaparrals" adı verilir.

  https://gss.gs/kyT.jpg

  organizasyon kurulur kurulmasına da, tıpkı vancouver grizzlies gibi takım bir türlü arzulanan o başarılı sonuçları elde edemez ve düzenli olarak o biçim zarar yazar. yatırımcıların canı pek tabii sıkkındır. bir toplantı gerçekleştirilir ve franchise'ı elden çıkarma fikri ağır basar. 1973'e geldiğimizde chaparrals artık bir dallas takımı değildir, yeni şehrine, san antonio'ya uğurlanır.

  san antonio şehri teksas eyaletinin göbeğinde bulunan şehirlerden biridir. teksas denince akla ne gelir? western filmleri, kovboylar, mahmuzlu çizmeler, wanted temalı afişler vs. franchise'ı sahiplenen patronlar da bu düşüncede olmuş olsa gerek ki organizasyona teksas'la daha alakalı bir isim seçmek niyetindedirler. düşünülen isim "gunslingers" adıdır; san antonio gunslingers.

  gunslinger denen tip, western filmlerinden bildiğimiz silahını seri (köz getir zaa xd; biliyorum, gülmediniz) ateşleyen, şapkalı, çizmeli tip oluyor. bunun son zamanlardaki tanımı ise idris elba'nın the dark tower'da (kitap serisinin ilk filmi) hayat verdiği the gunslinger karakteri: https://youtu.be/GjwfqXTebIY (güzel film, tavsiyedir)

  ancak daha sonra nedendir bilinmez (bu noktada net bir bilgiye denk gelemedim) tercih spurs olur ve san antonio spurs efsanesi teksas'ın göbeğinde hayata gözlerini açar. ilginç bir nokta daha; spurs'ün maskotunun adı coyote'dir. dallas'ın chaparral olmasına binaen böyle bir tercih yapılmıştır zira ilk gösterimi 1949'da gerçekleştirilen wile e. coyote and road runner çizgi filminin hikayeleri teksas'ta geçer. çocukluğunuza dönmek isterseniz şurada çok güzel bir makale var:

  https://www.wannart.com/...yote-ve-road-runner/

  san antonio spurs budur dostlar. road runner, coyote falan dedik, entry'i şununla bitirelim: https://youtu.be/dYeb_KmKedE ha bir de; aramızda coyote'cilerin olduğunu biliyorum. mutlu olsunlar efenim onlar da diye şuraya bir fan-made son bırakıyorum: https://youtu.be/Ahrm_kD6scU

  vi ses! (danca "görüşürüz" demekmiş)

  e: imla