• 14
    saha içinde oyunu yönetmekle saha dışında yönetmek farklı bir durumdur. elinde bulunan bütün futbolcuları ayri ayrı motive etmek çok zor bir is. önce oynayacağın oyuna ikna edeceksin. sonra da o oyunun şampiyon yapacağına. hani diyorlar ya terim gaz vermeyi bilir diye. hakan balta ya da ergün penbe gibi buz adamları aslansin kaplansinla motive mi edebilirsin.

    scala bjk'nin hocasiyken barcelona maçı için koridorda yürürken nihat'in yanına yaklaşıp, sahaya cik ve dünya futbolcu görsün demiş. nihat o macta müthiş bir oyun oynamıştı. futbolda taktik, genel ve anlık motivasyon çok önemlidir. bunu da başarabilecek kişiler ekibi doğru hedefe yönlendirebilecek lider aklına ve ruhuna sahip insanlar.

    efsane kadronun oyuncularına baktığımızda bunu başarabilecek tek kişinin emre belözoğlu olduğunu düşünüyorum. bir kaç yıla kadar olup olmayacağı ortaya çıkacaktır.

    asıl önemli olan oyuncularını teknik direktör dışında kullanabilmek. selcuk inan'in futbolu bıraktıktan sonra alt yapı bölümünde orta saha oyuncularına eğitim vermesini isterim. uzun pas, topu soğutma, duran top kullanma gibi iyi olduğu konuları yeni nesillere öğretmeli. türkiye'de herkes teknik direktör olma peşinde ve olamıyor. eski golculerimizi altyapı golculerini özel olarak çalıştırmak için kullanmıyoruz. hasan şaş gibi özel bir kanat oyuncusunu a takımda kullanmak yerine 17 18 yaş grubu kanat oynayan gençlerin gelisimine yardımcı olmak için kullansak çok daha fazla verim alırız.