• 13
    benim anlamadığım bir olay var. 250 bin dolara gayrimenkul alan yabancı kişiler türk vatandaşı olabiliyorlar. ve bu kişiler seçimlerde oy kullanabiliyorlar.

    yabancı bir futbolcu bu yolla türk vatandaşı olabiliyor ancak yerli sayılabilmesi için türk milli takımında oynaması gerekiyor. mesela, muslera 250 bin dolara gayrimenkul satın alarak türk vatandaşı olabilir ancak yerli statüsünde sayılmaz. çünkü milli takımda forma giyemiyor.

    bir örnek daha. eren derdiyok isviçre vatandaşı. isviçre milli takımında forma giyiyor. ancak türk pasaportu olduğu için türkiye'de yerli oyuncu statüsünde oynayabiliyor. fakat bu durum değişti. artık eren derdiyok gibi oyuncular da yabancı statüsünde sayılacak. çünkü türkiye pasaportu olmasına karşın milli takımda forma giyemiyorlar. önemli olan milli takımda oynayabilmek.

    anlamadığım konuya gelelim. türkiye pasaportu olanları yerli saymayanlar, gurbetçilerin kullandıkları oyları neden geçerli sayıyorlar? burada bir çifte standart söz konusu. eren derdiyok yerli sayılmıyor, milli takımda oynayamıyor ancak oy kullanabiliyor? bu bana çok saçma geldi.

    dipnot: eren derdiyok örneğine takılmayalım. bu statü yeni düzenlendiği için ve eren önceden yerli statüsünde oynadığı için yerli sayılmaya devam edecek. kural, bundan sonraki emsal oyuncular için geçerli olacak.