• 6528
    belhanda'nın 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçındaki performansını değerlendirirken göz önünde bulundurmamız gereken birkaç faktör var.

    birinci faktör, marcao-luyindama ikilisi. bu ikilinin takımın hücum kapasitesinin artmasına iki katkısı oldu. bir; artık savunmayı çok daha rahat bir şekilde öne çıkarabiliyor, rakip yarısahada daha uzun süre kalabiliyoruz. iki; bu ikilinin topla ve pasla çıkabilme becerisi, oyunu kurmakla görevli olan ortasaha oyuncularının sürekli geri gelmek zorunda kalmamalarını ve daha ileride pozisyon alabilmelerini sağlıyor. bu da en çok belhanda ve ndiaye'nin işine geldi açıkçası. bu arada, marcao-luyindama ikilisinin savunma anlamında net bir uyum yakalamak için epey bir zamana ihtiyaç duyduğu da ortada.

    ikinci faktör, diagne. evet, diagne'nin galatasaray formasıyla çıktığı ilk maçtaki performansı beklentilerin biraz altında kaldı; ama uzun bir süre sonra bir santrafor hareketliliği de gördük henüz yeterli seviyede olmasa da. diagne'nin varlığı dahi rakip savunma oyuncularını huzursuz eden bir unsur oldu. bu da belhanda ve ndiaye'nin daha rahat alan bulabilmelerini sağladı.

    üçüncü faktör ise, kabul etmek gerekir ki trabzon'un bir hayli eksikle bu maça çıkmak zorunda kalması. sağ bek eksik, sol bek eksik, ideal ortasaha ikilisi yok ve galatasaray deplasmanındasın. belhanda da bunu iyi değerlendirdi. her iki kanada da kolay deplase oldu, merkezde daha rahat kullanabildi aldığı topları.