• 1
  6 mart 1927 doğumlu, kolombiyalı yazar, romancı, hikâyeci ve oyun yazarıdır. 2014 yılında meksika'da vefat eden yazar, yaşadığı dönemin en iyi yazarlarından birisi olarak kabul edilmektedir. 1972'de neustadt uluslararası edebiyat ödülü'nü ve 1982'de nobel edebiyat ödülü'nü kazanmıştır. roman ve öykü kategorisinde toplam 15 eser geride bırakmıştır. en iyi bilinen ve dilimize çevirisi yapılan romanları; yüzyıllık yalnızlık(1967), başkan babamızın sonbaharı(1975), kırmızı pazartesi(1981) ve kolera günlerinde aşk(1985)'tır. memleketi kolombiya ile anlaşmazlıkları çok olsa da, vefatından sonra kolombiya cumhurbaşkanı juan manuel santos, ona "bugüne kadar yaşamış en büyük kolombiyalı" sıfatını yakıştırmıştır.

  uzunca bir süre memleketlileri tarafından sevilmeyen marquez'in fotografı, yeni basılan 50 bin pesoların üstünü süslemekte. yaşamak için meksika’yı tercih etmesi, marksist görüşü savunması, fidel castro’nun yakın arkadaşı olması kendi ülkesinde yeterince sevilmemesine neden olmuştu. 1982 yılında nobel edebiyat ödülü'nü aldığında ona karşı olan ön yargılarda kırılmaya başlamıştı. 1992 yılında bir röportajında yaptığı benzetme ile nasıl büyük bir futbol tutkunu olduğunu gözler önüne sermiştir.

  --- alıntı ---

  “tüm mütevaziliğimle itiraf etmeliyim, bana verilen nobel edebiyat ödülü’nü, kolombiya’nın kaydettiği bir gol olarak görüyorum… o gün maçı kazanan kolombiya olmuştu”

  --- alıntı ---

  küçüklüğünden beri bir köşede kitaplarla vakit geçiren marquez, 23 yaşındayken, arkadaşları alfonso ve german’ın zorlamasıyla gittiği, kolombiya liginde oynanan junior de barranquilla -millionaires maçı ile birlikte tanıştı. marquez, izlediği bu maçı, 14 haziran 1950 tarihli el universal gazetesine bir edebiyat eleştirisi formunda yazarak kaleme almıştı. bu yazdığı yazı, hayatı boyunca futbol adına yazdığı tek yazı olarak kalmıştır. el juramento adı ile bilinen bu eleştiri yazısı, otoriteler tarafından futbol tarihinin en değerli 10 eserinden birisi olarak kabul görmüştür.

  futbolla tanıştığı zamana dair söylemleri, futbola ne kadar körü körüne bağlandığının da bir başka göstergesidir.

  --- alıntı ---

  “anlamsızlık algımı kaybettiğim bir andı. futbol bana hayata farklı bir açıdan bakabilmeyi öğretti. itiraf edeyim, club juniors’un gittiğim o ilk maçında futbola dair o kadar az şey biliyordum ki, o gün statta kendi kendime düşündüklerime sonradan çok güldüm ve futbolsuz geçen yıllarıma acıdım.”

  --- alıntı ---

  marquez sadece futbola merak saran bir yazar değildi. gazetecilik yıllarında bisiklet ve boks hakkında da yazılar yazmış, zinde kalmak için tenis oynamıştır. 1955’te kolombiya turu’nu takip etmiş, sporcularla özel söyleşiler yapmış, döneminin ünlü bisikletçilerinden ramon hoyos ile tanışmıştır. yolları tarihin bir kesitinde kesişen bu iki önemli insanın da ölüm tarihleri aynı yıl olmuştu. büyük edebiyatçının kaleminden bir bisiklet hikâyesi başlığı altında socrates dergisinde yazısı paylaşılmıştır.

  http://gss.gs/Nu1
  http://gss.gs/oo9.jpg