• 19
  milli küme şampiyonluklarını istiyorlar.

  önce milli küme nedir? onu anlatalım ;

  milli küme, istanbul, izmir ve ankara takımlarının katıldığı (evet türkiye'de sadece üç il vardı o zaman) bir turnuva. deplasmanlı lig diyelim hadi.. burada istanbul liginden ilk dörtte yer alan takımlar, ankara ve izmir liglerinden de ilk iki de yer alan takımlar katılırdı.

  tabi deplasmana gitmek pahalı bir şey olduğu için izmir takımları kendi aralarında birleşerek üçok ve doğanspor isimleri ile yarışmışlığı var. fenerbahçe buradaki şampiyonlukları istiyor. bu arada bu turnuvanın adı maarif mükafatı (milli eğitim kupası). milli küme ismi sonradan icat edilmiştir.

  https://i.hizliresim.com/JQJlrB.jpg

  yani aslında spor eğitimine katkı verildiği için kulüpler arasından düzenlenen bir kupadır. bu çok sonraları tsyd kupası olarak başka bir şeye dönüşmüştür tabi de oraya girmeyelim.

  fenerbahçe buradaki 6 şampiyonluğu istiyor.
  ister neden istemesin de bu bir lig değil. tüm türkiye'yi kapsamıyor. o dönem bölgesel ligler var. o liglerden çıkan hiç bir takım davet edilmemiş. sadece üç il.. bu üç ilin tüm türkiye'yi kapsadığına inanıyorsanız sıkıntı yok. verelim 6 şampiyonluğu olsun bitsin..

  bu arada bu yıldız olayını (fikrini) ortaya atan aziz bey'dir. o zaman galatasaray ve beşiktaş fenerbahçe'nin gerisinde olduğu için yıldızlı formaların çok satacağını düşündüğünden böyle bir fikir atmıştı vakti zamanında..

  neyse, geleyim asıl konuya.
  milli eğitim kupası sonrası bir de türkiye futbol birinciliği ortaya çıktı.
  bu konuda parasal nedenlerle sıkıntıya düştü. zira hep milli eğitim kupası hemde türkiye futbol birinciliği aynı yıl içinde yapılıyordu. deplasman maliyeti fazlaydı.

  mesela 1940'da milli eğitim kupası şampiyonu fenerbahçe'ydi. ama aynı yıl türkiye futbol birincisi eskişehir demirspor'du.. şimdi bu yıldaki şampiyon kim? fenerbahçe mi? eskişehir mi?

  1941'de beşiktaş milli eğitim kupasını aldı. aynı yıl türkiye futbol birincisi gençlerbirliği oldu. şampiyon kim??
  1942'de milli eğitim kupası yapılmadı. türkiye futbol birincisi de ordu takımı harpokulu oldu.

  böyle devam ediyor bu.
  aynı yıl hem milli eğitim kupasını, hemde türkiye futbol birinciliğini kazanan bir takım yok.
  dahası, milli eğitim kupasında yarışan ankara takımları, ordu takımlarına asker gönderdiğinde katılmamış. beşiktaş abd turnesine çıktığı için katılmamış...

  böyle düzenli olmayan, tüm ülkeyi kapsamayan sadece üç ilden ibaret olan bir turnuvaya lig demek, milli eğitimi kupasına, milli küme dedirtmek.. bilmiyorum. anlam veremiyorum..

  sonuçta tarih yalan söylemez.
  bu kupalarda en başarılı takım fenerbahçe'dir. ama bunlar lig değil birer kupadır, turnuvadır.